Trwa ładowanie...

Głęboka stymulacja mózgu – działanie, stymulator, wskazania, skuteczność

Avatar placeholder
Marta Pawlak 14.07.2021 15:56
Głęboka stymulacja mózgu – działanie, stymulator, wskazania, skuteczność
Głęboka stymulacja mózgu – działanie, stymulator, wskazania, skuteczność

Głęboka stymulacja mózgu jest metodą stosowaną w leczeniu choroby Parkinsona. W czasie głębokiej stymulacji mózgu do głęboko położonych części mózgu zostają podłączone specjalne cienkie elektrody. Głęboka stymulacja mózgu należy do grupy zabiegów stereotaktycznych. W czasie wykonywania zabiegów tego rodzaju konieczna jest bowiem specjalna rama, które pozwoli na wprowadzenie elektrod do mózgu pod odpowiednim kątem. Obecnie popularność głębokiej stymulacji mózgu rośnie, a sam zabieg jest wykorzystywany również np. w dystonii lub drżeniu samoistnym.

spis treści

1. Głęboka stymulacja mózgu - działanie

Głęboka stymulacja mózgu polega na generowaniu impulsów elektrycznych, które wpływają na poprawę działania ośrodkowego układu nerwowego, który odpowiada za rozwój choroby. Miejsce umieszczenia elektrody do głębokiej stymulacji mózgu zależy od przebiegu choroby.

Głęboka stymulacja mózgu w chorobie Parkinsona dotyczy zazwyczaj jądra niskowzgórzowego. Elektrody do głębokiej stymulacji mózgu nie wszczepia się w jednak istotę czarną, a więc tam, gdzie w chorobie Parkinsona nie ma neuronów dopaminowych, ponieważ głęboka stymulacja mózgu ma za zadanie zahamować funkcje określonych struktur w mózgu, a nie ich pobudzenie. W chorobie Parkinsona brak dopaminy powoduje nadmierne drżenie, bądź sztywność, a głęboka stymulacja mózgu ma złagodzić takie objawy.

2. Głęboka stymulacja mózgu - stymulator

Zobacz film: "Czy można się uchronić przed chorobą Parkinsona?"

Głęboka stymulacja mózgu wymaga wszczepienia stymulatora. Stymulator do głębokiej stymulacji mózgu przypomina bardzo stymulator serca. Jedyną różnicą jest miejsce umieszczenie elektrod. Urządzenie do głębokiej stymulacji mózgu jest zbudowane z baterii, które jest połączona z elektrodą znajdującą się w mózgu. Przewód znajduje się pod skórą szyi, a generator impulsów pod skórą niedaleko obojczyka.

Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna)
Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Choroba Parkinsona Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, czyli nieodwracalnym

zobacz galerię

Urządzenie do głębokiej stymulacji mózgu nie jest widoczne, ale łatwo je wyczuć pod skórą, a same elektrody są stale ulepszane. Co ważne, jeśli u pacjenta występuje parkinson obustronny, wówczas konieczne jest założenie stymulatorów do głębokiej stymulacji mózgu po obu stronach ciała podczas dwóch osobnych operacji.

3. Głęboka stymulacja mózgu - wskazania

Głęboka stymulacja mózgu jest stosowana do leczenia pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona. Zazwyczaj lekarz rozważa głęboką stymulację mózgu, gdy pojawiają się zaburzenia ruchowe utrudniające normalne funkcjonowanie, a leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów.

Wskazaniem do głębokiej stymulacji mózgu jest też drżenie, którego nie udaje się opanować za pomocą leków, dyskineza (nieprawidłowa kurczliwość mięśni przejawiająca się niekontrolowanymi ruchami kończyn), czy ruchy pląsawicze.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Głęboka stymulacja mózgu - skuteczność

Głęboka stymulacja mózgu jest bardzo skuteczna w łagodzeniu objawów choroby Parkinsona. Dzięki głębokiej stymulacji mózgu w znacznym stopniu poprawia się zdolność ruchowa pacjenta, ogranicza się drżenie rąk oraz sztywność mięśni, a także rzadziej zdarzają się okresy tzw. wyłączeń.

Na głębokiej stymulacji mózgu bardzo zyskuje jakość życia chorego. Pacjent staje się bardziej mobilny i aktywny. Może spędzać czas z wnukami, spacerować oraz wykonywać codzienne czynności, co często przed zastosowaniem leczenia jest niemożliwe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze