Trwa ładowanie...

Glucophage – działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki

Avatar placeholder
25.03.2021 15:07
Wskazania do stosowania preparatu Glucophage to zdiagnozowana cukrzyca typu 2
Wskazania do stosowania preparatu Glucophage to zdiagnozowana cukrzyca typu 2 (123rf.com)

Glucophage to lek przypisywany na receptę występujący w postaci tabletek powlekanych. Preparat stosuje się w przypadku leczenia otyłości oraz w leczeniu zaawansowanej cukrzycy. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej preparatowi Glucophage. Przybliżymy jego właściwości, skład działanie oraz przyjrzymy się skutkom ubocznym, które może wywołać.

spis treści

1. Glucophage– działanie

Działanie leku Glucophage polega głównie na zmniejszaniu wytwarzania glukozy w wątrobie. Preparat zmniejsza także wchłanianie glukozy w jelitach. Po jego zastosowaniu w przypadku choroby cukrzycowej komórki organizmu zwiększają swoją wrażliwość na podawane dawki insuliny.

Wskazania do stosowania preparatu Glucophage to zdiagnozowana cukrzyca typu 2. Preparat jest przepisywany szczególnie dla pacjentów z otyłością, w przypadku, gdy odpowiedniego stężenia glukozy w organizmie nie można uzyskać za pomocą zalecanej diety lub wysiłku fizycznego.

2. Glucophage– skład

Skład Glucophage to w głównej mierze metformina. Jest to lek przeciwcukrzycowy z grupy pochodnych biguanidu. Stosuje się go w celu zmniejszenia stężenia glukozy we krwi w przebiegu cukrzycy typu 2.

Zobacz film: "Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę?"

Metformina zmniejsza wytwarzanie glukozy w wątrobie poprzez hamowanie procesów glukoneogenezy i glikogenolizy, zwiększa obwodowy wychwyt glukozy i jej zużycie oraz opóźnia jelitowe wchłanianie glukozy.

Metformina nie pobudza wydzielania insuliny i tym samym nie powoduje hipoglikemii. Stabilizuje masę ciała lub wpływa na jej umiarkowane zmniejszenie. Korzystnie wpływa na metabolizm lipidów.

U dorosłych z nadwagą, stosowana jako lek pierwszego rzutu zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań związanych z cukrzycą. Po podaniu doustnym postaci o natychmiastowym uwalnianiu maksymalne stężenie metforminy we krwi uzyskiwane jest po około 2,5 godzinach. Stacjonarne stężenie leku w osoczu ustala się po upływie 24–48 godzin leczenia. Metformina nie jest wydalana wraz z moczem.

3. Glucophage – skutki uboczne

Glucophage wywołuje skutki uboczne w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników leku. W początkowym okresie leczenia mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, brak apetytu, metaliczny smak w ustach. Objawy te najczęściej przemijają po krótkim czasie.

7 najpopularniejszych leków na świecie i ich naturalne odpowiedniki
7 najpopularniejszych leków na świecie i ich naturalne odpowiedniki [8 zdjęć]

Wszyscy chcemy czuć się dobrze i być zdrowi. Niestety, żyjemy w świecie, w którym większość z nas nie

zobacz galerię

Ponadto wystąpić mogą skórne reakcje nadwrażliwości takie jak pieczenie, swędzenie. Sporadycznie obserwowano zmniejszenie stężenia witaminy B12 we krwi, prowadzące do niedokrwistości.

W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy poinfromować lekarza. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

4. Glucophage – dawkowanie

Preparat Glucophage ma postać tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Początkowo lek stosuje się w ilości 500–850 mg 2–3 razy na dobę, w czasie posiłku lub po nim. Po 10–15 dniach lekarz dostosuje dawkowanie na podstawie wyników oznaczeń stężenia glukozy we krwi. Powolne zwiększanie dawki może zapobiegać wystąpieniu działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego. Dawka maksymalna wynosi 3 g na dobę w 3 dawkach podzielonych.

Można także zażywać preparat w celu zastąpienia innych dotychczas stosowanych doustnych leków przeciwcukrzycowych. Należy wówczas, zgodnie z zaleceniami lekarza, odstawić poprzednio stosowany lek i zastosować metforminę.

5. Glucophage– opinie

Opinie o preparacie Glucophage są na ogół pozytywne. Zastrzeżenia mają osoby, które używały preparatu jako środka odchudzającego. Narzekały wówczas na powolną reakcję leku i jego nieskuteczność.

6. Glucophage– zamienniki

Najpopularniejsze zamienniki Glucophage o zbliżonym do leku działaniu oraz składzie to:

Avamina, Competact, Diamed, Ebymect, Efficib, Etform, Eucreas, Formetic, Formetic, Forsteo, Glubrava, Glucophage, Icandra, Janumet, Jentadueto, Komboglyze Langerin, Metfogamma 1000, Metfogamma 500, Metfogamma 850 ,Metformax 1000, Metformax 500, Metformax 850 ,Metformax Sr 500, Metformin Aurobindo, Metformin Bluefish, Metformin Galena, Metformin Sr, Actavis, Metformin Vitabalans, Metformin Xr, Metifor Ristfor, Siofor Sophamet Synjardy Velmetia Vipdomet Vokanamet, Xigduo, Zomarist.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze