Trwa ładowanie...

Grupa krwi, która zwiększa ryzyko groźnych nowotworów. "Zostało to naukowo udowodnione"

 Katarzyna Prus
08.06.2023 17:54
Jest zależność między grupą krwi a ryzykiem poważnych chorób
Jest zależność między grupą krwi a ryzykiem poważnych chorób (Getty Images)

Grupa krwi może zwiększać ryzyko chorób serca, demencji, COVID-19, a nawet nowotworów. Naukowcy dowodzą, że istnieje taka zależność. - Nie oznacza to, że na pewno zachorujemy. Statystyki pokazują jednak pewne predyspozycje, które powinny wpłynąć na nasze podejście do zdrowia - zaznacza Łukasz Durajski, pediatra i konsultant Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

spis treści

1. Grupa krwi wpływa na zdrowie

- Każda grupa krwi ma swoją specyfikę jeśli chodzi o ryzyko wystąpienia konkretnych chorób. Zostało to naukowo udowodnione. Niestety nadal nie udało się poznać patomechanizmu, który byłby odpowiedzialny za takie zależności - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie Łukasz Durajski, rezydent pediatrii i członek WHO. - Nie wiemy, jakie czynniki związane z występowaniem konkretnej grupy krwi mają tu znaczenie i które mogą być dominujące. Na razie są to więc dane czysto statystyczne - wyjaśnia lekarz.

Grupa krwi może mieć wpływ na ryzyko niektórych chorób
Grupa krwi może mieć wpływ na ryzyko niektórych chorób (Getty Images)
Zobacz film: "Grupa krwi zwiększa ryzyko chorób"

Dodaje, że dotychczasowe badania nie uwzględniały na przykład potencjalnej roli czynnika Rh.

- Pamiętajmy, że zależności pomiędzy grupą krwi a ryzykiem pewnych chorób nie należy traktować zero-jedynkowo. Nie oznacza to, że na pewno zachorujemy. Statystyki pokazują jednak pewne predyspozycje, które powinny wpłynąć na nasze podejście do zdrowia. Powinniśmy dążyć do eliminacji czynników ryzyka związanych z konkretnymi chorobami i kontrolować zdrowie m.in. poprzez badania profilaktyczne - tłumaczy dr Durajski.

2. Choroba wrzodowa i nowotwory a grupa krwi

Dr Durajski wskazuje też na pewne paradoksy, które dotyczą między innymi układu pokarmowego.

- Osoby z grupą 0 są zdecydowanie bardziej narażone na zakażenia bakteriami Helicobacter pylori, które sprzyjają rozwojowi choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Ta z kolei jest czynnikiem ryzyka w nowotworach tych narządów - tłumaczy dr Durajski.

- Tymczasem grupa 0 jest zdecydowanie bardziej odporna na te nowotwory w porównaniu do pozostałych - zwraca uwagę lekarz.

Dodaje, że ryzyko raka żołądka w przypadku grupy A jest nawet o 20 proc. większe niż u pozostałych. U osób z grupą 0 może być natomiast większe zagrożenie rakiem nerki czy rakiem skóry.

3. Grupa 0 odporna na choroby serca, demencję i koronawirusa

Oprócz nowotworów układu pokarmowego, grupa 0 jest też bardziej odporna na choroby serca czy chorobę Alzheimera.

- Badania Harvard School of Public Health z 2012 roku potwierdziły, że osoby z grupą krwi A lub AB miały nawet o ponad 10 proc. większe ryzyko rozwoju choroby wieńcowej niż osoby z grupą krwi 0 - zwraca uwagę dr Durajski. - Inne badanie opublikowane w ''Blood Transfusion'' pokazało, że grupy A, B i AB mają nawet dwukrotnie większe ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej niż grupa 0.

W przypadku demencji, najbardziej narażona jest grupa AB. Ryzyko wystąpienia takich zaburzeń jest o ponad 80 proc. większe niż u pozostałych grup.

Lekarze obserwują też pewną zależność między grupą krwi, a zakażeniem SARS-CoV-2. - Mieliśmy znacznie mniej zakażonych pacjentów z grupą 0, a jeśli taka infekcja u nich wystąpiła, to przebieg choroby był łagodniejszy w porównaniu do innych pacjentów - dodaje dr Durajski.

4. Ryzyko chorób autoimmunologicznych

Grupa 0 jest najstarszą grupą krwi. To w tym może tkwić siła układu odpornościowego takich osób. Z drugiej jednak strony może to sprzyjać rozwojowi chorób autoimmunologicznych, takich jak np. cukrzyca czy choroba Hashimoto.

Ponadto mężczyźni z tym typem krwi mają większe ryzyko otyłości, a kobiety są bardziej narażone na problemy z płodnością.

Osoby z grupą 0 mogą też być bardziej podatne na cholerę i norowirusa.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze