Grzybice poważnym zagrożeniem dla ludzkości
Infekcje grzybicze zabijają więcej osób niż rak piersi czy malaria, ale nie są traktowane jak realne niebezpieczeństwo - ostrzegają eksperci. Profesor Neil Gow z University of Aberdeen jest zdania, że zakażenia grzybicze wymagają większego zainteresowania ze strony lekarzy. Brytyjski uczony podkreśla, że przed grzybami nie chronią żadne szczepionki. Nie są opracowywane również nowe farmaceutyki, które mogłyby pomóc wyeliminować narastające zagrożenie. Stworzenie nowych metod leczenia grzybicy stanowi pilnie wyzwanie dla specjalistów.
Na świecie jest blisko 5 milionów odmian grzybów, ale tylko trzy ich grupy powodują realne zagrożenie dla człowieka. Należą do nich:
- kropidlaki (Aspergillus) – wywołują grzybicę skóry, płuc, paznokci i astmę oskrzelową,
- kryptokoki (np. Cryptococcus neoforman) – wywołują kryptokokozę, chorobę o przebiegu przewlekłym lub podostrym, atakującą ośrodkowy układ nerwowy
- kandydozy – prowadzą do rozwoju grzybicy błon śluzowych (grzybica jamy ustnej, pochwy).
Nieustannie jednak pojawiają się nowe, groźne dla człowieka, odmiany grzybic. Wspomnieć należy choćby o Candida Aulis, który to patogen po raz pierwszy wykryto w 2009 roku na terenie Azji. Jego obecność odnotowano również w Ameryce Południowej, Europie i Afryce. Candida Aulis przedostaje się do dróg moczowych i oddechowych, odpowiada za zakażenie ran i krwi. Grzyb ten jest trudny do zidentyfikowania metodami laboratoryjnymi i lekooporny. Bardzo łatwo się rozprzestrzenia.
Chorobotwórcze grzyby atakują przede wszystkim osoby z osłabionym układem odpornościowym. Stanowią śmiertelne zagrożenie dla pacjentów z HIV (z powodu grzybic najwięcej zgonów notuje się na terenie krajów afrykańskich).
Zakażenia grzybicze są również niebezpieczne dla pacjentów po przeszczepach stosujących leki immunosupresyjne i po terapii nowotworowej.
Szczególne działania profilaktyczne podjąć powinni również pacjenci zmagający się z cukrzycą i zaburzeniami hormonalnymi.
1. Grzybica jako choroba cywlizacyjna
Zakażenia grzybicze najczęściej dotykają ludzi młodych (w wieku od 20 do 30 lat) oraz osoby starsze (po 60. roku życia). U seniorów leczenie jest trudne i związane jest z ryzykiem zakażenia ogólnoustrojowego.
W przypadku ludzi młodych na zachorowanie narażone są osoby mieszkające w akademikach, regularnie korzystające z siłowni, sauny i basenu.
Specjaliści określają grzybicę mianem choroby cywilizacyjnej. Z roku na rok przybywa pacjentów zainfekowanych chorobotwórczymi gatunkami grzybów, a sam patogen bardzo łatwo się rozprzestrzenia.
Grzyby, choć zaatakować mogą niemal każdy narząd w organizmie człowieka, najczęściej wywołują zakażenia skóry i paznokci.
2. Profilaktyka grzybicy
Przed zakażeniami grzybiczymi można się bronić, zwłaszcza jeśli nasz organizm jest silny i zdrowy. Temat grzybic powraca często w sezonie letnim, w tym okresie bowiem najłatwiej o infekcję. O czym zatem należy pamiętać?
Przede wszystkim o prawidłowej higienie. Myjąc się poza domem (np. w hotelu), nie należy korzystać z wanny. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie prysznic. Wchodząc pod niego, dobrze jest mieć na nogach klapki (uchroni nas to przed rozwojem grzybicy stóp). Konieczny jest również dobór odpowiedniego obuwia. Latem najlepsze będą sandały. Wilgoć i ciepło to najlepsze środowisko do rozwoju grzybów.
3. Leczenie grzybicy
W przypadku pojawienia się objawów grzybicy, chorzy często podejmują próbę samodzielnego leczenia. Jak jednak pokazują badania, aż 2/3 kobiet w przypadku wystąpienia objawów grzybicy pochwy źle interpretuje swoje dolegliwości. To zwiększa ryzyko poważnych powikłań.
Wydawałoby się, że grzybice należą do grupy schorzeń powszechnych, ale nie stwarzających większego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Nic bardziej mylnego. Liczba niebezpiecznych patogenów rośnie, a grzybice zbierają śmiertelne żniwo na całym świecie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.