Hashimoto a oddawanie krwi - kto może zostać dawcą krwi?
Hashimoto a oddawanie krwi - ten temat interesuje osoby, które chcą zostać dawcami krwi. Przetoczenie uzyskanych składników krwi musi być bezpieczne dla pacjenta biorcy. Choroby układu krążenia, wady serca, alkoholizm to stany, które dyskwalifikują potencjalnych dawców krwi. A co ze schorzeniami tarczycy?
1. Czym jest choroba Hashimoto?
Choroba Hashimoto jest przewlekłym zapaleniem tarczycy. Przyczyną przewlekłego zapalenia gruczołu tarczowego są prawdopodobnie są reakcje autoimmunologiczne, czyli sytuacja kiedy komórki układu immunologicznego zaczynają traktować białka tarczycowe jako wrogie.
Na skutek tej sytuacji powstaje przewlekły stan zapalny, który może działać destrukcyjnie na komórki tarczycy, co może uniemożliwiać aktywność enzymu odpowiadającego za syntezę hormonów tarczycowych.
Choroba Hashimoto stanowi najczęstszą przyczynę niedoczynności tarczycy. Innymi czynnikami, które mogą wpływać na pojawienie się niedoczynności są:
- schorzenia przysadki bądź podwzgórza,
- zapalenie tarczycy będące następstwem urodzenia dziecka,
- niedobór jodu,
- przedawkowanie środków farmakologicznych stosowanych w nadczynności tarczycy (leki te odpowiadają przede wszystkim za hamowanie syntezy i wydzielania tyroksyn),
- całkowite bądź częściowe usunięcie gruczołu tarczowego,
- terapia przy użyciu jodu promieniotwórczego.
2. Niedoczynność tarczycy a oddawanie krwi
Czy z niedoczynnością tarczycy można być dawcą krwi? Czy choroba Hashimoto może stanowić przeciwwskazanie do oddawania krwi? Te i inne pytania spędzają sen z powiek wielu osobom. Warto zdawać sobie sprawę, że schorzenia tarczycy np. Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa, niedoczynność lub nadczynność tarczycy stanowią podstawę do dyskwalifikacji w przypadku potencjalnych dawców krwi.
Innymi przeciwwskazaniami do oddawania krwi są:
- schorzenia układu krążenia,
- wady serca,
- stan po zawale serca,
- niewydolność krążenia,
- miażdżyca naczyń krwionośnych znacznego stopnia,
- ciąża,
- menstruacja,
- niedokrwistość,
- schorzenia zakaźne np. HIV, wirusowe zapalenie wątroby, kiła, tularemia, babeszjoza,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- padaczka, stan po udarze mózgu,
- nowotwór,
- cukrzyca,
- choroby takie jak alkoholizm, narkomania.
Tymczasowo krwi nie mogą oddawać osoby, które w ostatnich miesiącach zdecydowały się na wykonanie tatuażu. Jeśli wykluczono przeciwwskazania do oddania krwi, kandydat może zostać krwiodawcą.
3. Choroby tarczycy a oddawanie szpiku
Wiemy już, że problemy dotyczące gruczołu tarczowego takie jak niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy czy choroba Choroba Gravesa-Basedowa stanowią przeciwwskazanie do oddawania krwi. A co z oddawaniem szpiku kostnego? Kto może zostać dawcą?
Okazuje się, że osoby stosujące regularnie leki na niedoczynność tarczycy mogą zostać dawcami szpiku kostnego. Schorzenie to nie dyskwalifikuje do udziału w procedurze. Jeśli chodzi o chorobę Hashimoto, ten problem zdrowotny również nie stanowi przeciwwskazania do rejestracji w bazie dawców szpiku.
W przypadku osób z nadczynnością sprawa ma się nieco inaczej. Nadczynność gruczołu tarczowego jest schorzeniem, które eliminuje z bycia dawcą szpiku. Pacjenci cierpiący na chorobę Gravesa-Basedowa nie mogą zarejestrować się w bazie dawców szpiku, ze względu na zbyt duże ryzyko potencjalnych powikłań w razie ewentualnej donacji komórek macierzystych.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.