Trwa ładowanie...

Objawy hipoglikemii - przyczyny choroby, dolegliwości, symptomy schorzenia

Avatar placeholder
19.01.2024 16:26
Objawy hipoglikemii - przyczyny choroby, dolegliwości, symptomy schorzenia
Objawy hipoglikemii - przyczyny choroby, dolegliwości, symptomy schorzenia

Hipoglikemia we wczesnym stadium objawia się stopniowo. Pierwszym objawem jest oczywiście spadek cukru we krwi, a w następnej kolejności pojawiają się inne objawy zwiastujące. Hipoglikemia to jest inaczej niedocukrzenie krwi, czyli zbyt niski poziom glukozy we krwi, który przy niedocukrzeniu wynosi 70mg/dl. Jednak hipoglikemia może doprowadzić do znacznie niższego spadku cukru. O tym, że pacjent cierpi na niedocukrzenie świadczy, że po podaniu węglowodanów poziom cukru znacznie się podnosi. W takim przypadku nie jest nawet konieczny pomiar poziomu cukru. Hipoglikemia występuje najczęściej u osób chorych na cukrzycę w trakcie kuracji insuliną.

spis treści

1. Przyczyny hipoglikemii

Hipoglikemia, która pojawia się u osób chorych na cukrzycę najczęściej wynika ze zbyt dużej dawki insuliny. Stan obniżenia cukru we krwi może wynikać też z zażywania innych leków przeciwcukrzycowych. Przyczyną spadku glukozy jest też błąd żywieniowy dla przykładu za duża przerwa między posiłkami czy za mała porcja. Inną przyczyną może być też wydłużenie czasu podania zastrzyku z insuliny. Hipoglikemia u osób, które nie chorują na cukrzycę może być spowodowana zbyt długim i intensywnym wysiłkiem fizycznym. Podobny efekt daje wypicie dużej dawki alkoholu na czczo. Czynniki, które powodują, że spada glukoza to ciągły stres czy napięcie nerwowe. W tym przypadku hipoglikemia pojawia się, ponieważ dochodzi do przeciążenia nadnerczy, które produkują adrenalinę, a ta z kolei blokuje trzustkę przed wytwarzaniem insuliny.

Hipoglikemia to spadek poziomu glukozy we krwi
Hipoglikemia to spadek poziomu glukozy we krwi

2. Dolegliwości związane z hipoglikemią

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

U osób chorych na cukrzycę hipoglikemia jest częstym stanem przy niektórych lekach, przy niewłaściwej diecie, ponieważ wymagana jest specjalistyczna dieta dla cukrzyków czy zaniedbaniach w podawaniu insuliny. Jednak spadek cukru jest też sygnałem chorej wątroby czy zaburzeń pracy nerek. Obniżenie cukru u osób, które nie cierpią na cukrzycę jest często objawem niewydolności kory nadnerczy czy niedoczynności tarczycy.

To też warto wiedzieć

3. Symptomy hipoglikemii

Jakie objawy powoduje hipoglikemia? W wielu przypadkach chory nie odnotowuje spadku poziomu cukru, a może to wynikać z tego, że objawy nie pojawią się wcale lub z dużym opóźnieniem. W zaawansowanym stadium choroby sytuacja może być podobna, objawy mogą zostać zlekceważone, a to spowoduje, że chory zauważy jedynie ostatnią fazę niedocukrzenia. Brak odpowiednio szybkiej reakcji może doprowadzić do śpiączki, a nawet do śmierci.

Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2?
Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2? [5 zdjęć]

Istnieją dwa główne typy tej choroby, ale nie wszyscy rozumieją, na czym polega różnica między nimi.

zobacz galerię

Objawy, które wywołuje hipoglikemia to silne uczucie głodu, nad którym nie da się zapanować, nawracające nudności i wymioty. Niedocukrzenie powoduje też uczucie niepokoju, nerwowość, a także duże osłabienie organizmu. Chory może skarżyć się na silne poty, przyspieszone tętno i podwyższone ciśnienie tętnicze. W zaawansowanym stadium hipoglikemia może prowadzić do trudności z pamięcią, koncentracją, wysławianiem się. Może dojść do drgawek, śpiączki, a w ostrym stanie do śmierci chorego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Kwasica hiperosmotyczna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze