Trwa ładowanie...

Hipotensja - objawy, przyczyny, leczenie

Hipotensja, czyli niedociśnienie, to dość powszechny problem. Zmaga się z nim 15 proc. społeczeństwa. Sprawdźmy, kiedy należy udać się do lekarza.

spis treści

1. Hipotensja – czym jest?

Hipotensja jest to obniżenie ciśnienia tętniczego. Wartość uznawana za niedociśnienie wynosi poniżej 100 mm Hg ciśnienia skurczowego lub 60 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego.

Zobacz film: "Metody na niedociśnienie"

2. Hipotensja – objawy

Hipotensja daje następujące objawy:

3. Hipotensja – przyczyny

Przyczyny hipotensji nie są znane. Częściej zmagają się z nią osoby starsze. Dotyka głównie osoby szczupłe i wysokie. Zwiększone ryzyko zachorowania stwierdza się w rodzinach, gdzie wcześniej występowała hipotensja. Bardziej podatne na nią są osoby spożywające nadmierne ilości alkoholu, gdyż wywołuje on spadek napięcia mięśni krwionośnych.

4. Hipotensja – rodzaje

Hipotensję można podzielić na trzy rodzaje:

  1. Hipotensja przewlekła – niskie ciśnienie utrzymuje się przewlekle. Ten rodzaj hipotensji jest dziedziczny. Częściej dotyczy osób szczupłych i wysokich;
  2. Hipotensja wtórna – obecność tego rodzaju niedociśnienia związane jest z innymi chorobami takimi jak: niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego, cukrzyca, niedoczynność kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy oraz przysadki mózgowej. Hipotensja może wystąpić w przypadku przedawkowania leków na nadciśnienie;
  3. Hipotensja ortostatyczna – w przypadku osób cierpiących na ten rodzaj hipotensji ciśnienie ulega obniżeniu przy zmianie pozycji na stojącą. W przypadku osoby zdrowej ciśnienie jest stałe. Hipotensję ortostatyczną stwierdza się za pomocą 3-minutowego testu pionizacyjnego. Jeśli ciśnienie skurczowe obniży się o co najmniej 20 mm Hg, a rozkurczowe o 10 mm Hg, mamy do czynienia z hipotensją ortostatyczną.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Hipotensja – leczenie

Leczenie hipotensji jest przeprowadzane zarówno niefarmakologicznie, jak i z użyciem leków. W przypadku leczenia niefarmakologicznego zaleca się picie dużej ilości płynów, aktywność fizyczną, unikanie sytych posiłków, zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia, zwiększenie spożycia soli, prysznice z zimną i ciepłą wodą naprzemiennie. W przypadku, gdy powyższe zalecenia nie okażą się skuteczne, przechodzi się do leczenia farmakologicznego hipotensji. Istotne jest wyleczenie choroby, która wywołuje hipotensję.

Podejmując leczenie farmakologiczne na początku podaje się fludrokortyzon – glikokortykosteroid. Następnie podawane są leki zwężające naczynia krwionośne takie jak m.in. efedryna, metylofenidat, fenylopropalonamina, midodryna. Pomocne okażą się także substancje takie jak kofeina, strychnina lub niketamid. Należy pamiętać, że leczenie hipotensji to długotrwały proces, który może trwać nawet latami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza