Trwa ładowanie...

Inercja - charakterystyka, sen bez drzemki

 Anna Krzpiet
30.03.2021 22:48
Czas wstawać, to pobudka!
Czas wstawać, to pobudka! (123rf)

Nasz sen składa się z dwóch faz, które w ciągu nocy występują od czterech do nawet ośmiu razy. Pierwszą z faz jest sen głęboki, czyli tzw. non-REM, zaś drugą faza REM, czyli sen płytki. Każda z nich pojawia się w trakcie snu na przemian, tworząc cykle. Jednak wyłącznie pierwsze trzy z nich, trwające około 90 minut dominuje naprawdę głęboki sen, w którym regeneruje się mózg człowieka. Nasz organizm odpoczywa dopóki nie usłyszy nieznośnego dla wszystkich dźwięku budzika, natarczywie sygnalizującego, że to już pobudka!

spis treści

1. Inercja - charakterystyka

Każdy człowiek zna uczucie dyskomfortu, jakie pojawia się po porannej pobudce. Niby jest się zdolnym do pracy, a jednak umysł wydaje się jakby wyłączony. To wszystko wina inercji sennej. Naukowcy twierdzą, że w tym czasie obwody w mózgu odpowiedzialne za reagowanie są już włączone, zaś te odpowiadające za analityczne myślenie i pamięć są wciąż uśpione.

Samo słowo inercja oznacz bierność, bezwład. Efekty inercji sennej są najbardziej odczuwalne po pierwszych 10 minutach od przebudzenia. Zdolności poznawcze człowieka są wtedy niemalże identyczne jak w momencie wypicia zbyt dużej ilości alkoholu.

Zobacz film: "Jak działa świadomy sen?"

Naukowcy twierdzą, że przez pierwsze 30 minut po przebudzenia mózg człowieka funkcjonuje gorzej niż po 24 godzinach normalnej aktywności bez snu. Cała faza inercji sennej może trwać około 2 godziny od przebudzenia.

Zacznij kontrolować swoje sny w pięciu prostych krokach
Zacznij kontrolować swoje sny w pięciu prostych krokach [6 zdjęć]

Miłe sny są dobre dla zdrowia. Nie tylko polepszają rano nastrój, ale zwiększają też wydajność w ciągu

zobacz galerię

W dużej mierze czas inercji sennej zależy od tego, w której fazie snu zostaliśmy wybudzeni.

2. Inercja - sen bez drzemki

Specjaliści w latach 70. odnośnie drzemki stosowali określenie "drockling", czyli naprzemienne budzenie się i zasypianie rano. Termin ten się jednak się nie przyjął i od tamtego momentu czynność ta została nazwana "drzemką". I to właśnie ta funkcja we wszystkich urządzeniach, to idealny sposób na pozyskanie dodatkowych minut snu, o które walczy się każdego poranka.

Badania wykazują, że decydując się na dodatkowe minuty snu wczesną porą, popełniamy ogromny błąd. Ekspert z uniwersytetu Stanford Rafael Pelayo, twierdzi, że przerywana drzemka dezorientuje ciało i umysł. Początkowo daje organizmowi sygnał, że czas przerwać cykle snu, lecz po kilku chwilach, gdy zamykamy oczy ponownie daje znak do rozpoczęcia poszczególnych faz snu.

Zobacz także:

Takie "wyrywanie się" ze spania prowadzi do wzmożonej fazy inercji snu, która osłabia zdolność do podejmowania decyzji i wpływa niekorzystnie na sprawność organizmu. Jak więc walczyć z nawykiem nawet kilkukrotnego włączania drzemki? Oto kilka rad na to, jak przezwyciężyć inercję senną.

  1. Słuchaj budzika – po prostu wstań, gdy zadzwoni.

  2. Bądź konsekwentny w tych działaniach, to twój kolejny cel, który chcesz osiągąć. W ten sposób umysł i ciało odzyska właściwy rytm snu.

  3. Postaw budzik z dala od łóżka. Wtedy nie będziesz miał wyboru, będziesz musiał wstać, by go wyłączyć.

  4. Zastosuj nowoczesne aplikacje. Możesz skorzystać z wielu dostępnych na rynku aplikacji z budzikami. Ich innowacyjność polega na tym, że w niektórych trzeba rozwiązać zagadkę, w innych przejść prostą grę, lub potrząsać telefonem. Od Ciebie zależy, jaką poranną aktywność wybierzesz.

  5. A co najważniejsze - wysypiaj się! Kładź się spać wcześniej, a na pewno szybko poczujesz różnicę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze