Trwa ładowanie...

Niebezpieczne interakcje leków

Niebezpieczne interakcje leków
Niebezpieczne interakcje leków

Producenci leków dostępnych bez recepty nieszczególnie przejmują się faktem, że każdy farmaceutyk może być niebezpieczny dla przyjmującej go osoby. Środki takie reklamowane są w blokach TV między proszkami do prania a przyprawami do zup. Ma to oczywiście wpływ na decyzję o zakupie i używaniu danego leku. Tymczasem naukowcy uczestniczący w konferencji w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przypominają, że niepożądane działanie leków to jedna z 10 najczęstszych przyczyn zgonów.

Konferencja "Niebezpieczne interakcje leków w praktyce klinicznej" odbyła się w poniedziałek, 19. kwietnia 2010 r. Zebrani na niej lekarze dyskutowali między innymi o zagrożeniach związanych z przyjmowaniem wielu leków jednocześnie. Problem wyjaśniał między innymi dr Jarosław Woroń z Uniwersytetu Jagiellońskiego: "Jest coraz gorzej. Szkodliwe interakcje leków, czyli ich wzajemne na siebie oddziaływanie, będą się stawać coraz większym problemem. Jeśli bierze się dwa leki, ryzyko niekorzystnych interakcji wynosi 13 procent. Przy pięciu lekach to już 58 procent, przy siedmiu i więcej - 82 procent".

Reklamy oferujące "większe, ekonomiczne opakowania" farmaceutyków zachęcają wręcz do długotrwałego ich stosowania, co przekładać się może na złudne poczucie bezpieczeństwa pacjentów. Zdarza się więc, że nie informują oni swoich lekarzy o wszystkich medykamentach, jakie przyjmują jednocześnie ze stałymi lekami.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Co gorsza, często stosowane są preparaty o różnych nazwach handlowych, zawierające jednak tą samą substancję czynną - drastycznie zwiększa to nie tylko możliwość wystąpienia skutków ubocznych, ale także przedawkowania.

Paradoksalnie jednak, nie tylko reklamujący w nieodpowiedzialny sposób leki producenci oraz nieświadomość pacjentów, odpowiedzialna jest za rosnącą stale liczbę groźnych dla życia interakcji. Sami lekarze również muszą zacząć zwracać uwagę na to, jakie recepty wypisują: "Gdy w Krakowie eksperymentalnie dano pacjentom listę leków, by poprosili lekarzy o przepisanie śmiertelnie groźnej kombinacji, tylko w jednym przypadku na 10 lekarze odmówili wypisania recepty".

Sytuację mogłoby poprawić wprowadzenie, na wzór zachodni, oprogramowania ostrzegającego lekarzy przed łączeniem leków. Pacjenci zaś nie powinni na własną rękę przyjmować leków bez uprzedniej konsultacji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze