Interpretacja wyniku badania ogólnego moczu
Badanie moczu jest niezwykle powszechnym badaniem. Przeprowadza się je przez pobranie od pacjenta próbki moczu zebranej w niewielkim pojemniku. Już niewielka ilość moczu może dać potrzebne wyniki. Badanie moczu może pomóc wykryć choroby zanim dadzą one jakiekolwiek symptomy, dlatego też badanie to jest badaniem rutynowym, co znaczy, że lekarze często zlecają badanie moczu. Interpretacja wyników jest niezwykle ważna w postawieniu diagnozy, dlatego niezbędne jest skontaktowanie się ze specjalistą.
1. Wskazania do badania moczu
Badanie moczu często zleca się, aby zdiagnozować infekcje dróg moczowych lub nerek, aby stwierdzić przyczynę niewydolności nerek lub wykryć takie chroniczne choroby, jak nadciśnienie, czy cukrzyca. Jest ono również pomocne w diagnozie kamicy nerkowej, rozpadu mięśni prążkowanych oraz zapalenia nerek.
Interpretacja wyników badań moczu opiera się głównie na analizie wszystkich składników próbki oraz objawów osoby badanej. Sprawdza się miedzy innymi kolor i klarowność moczu. Normalny mocz jest jasnożółty i przejrzysty. Jakiekolwiek odstępstwo od normy może sugerować infekcję, odwodnienie, krew w moczu lub chorobę wątroby. Bardzo pienisty mocz może świadczyć o dużej ilości białka w moczu.
2. Badane składniki moczu
Oprócz jakości moczu, bada się także jego skład i właściwości. Na wyniki moczu składają się takie elementy, jak:
- skoncentrowanie moczu,
- odczyn, czyli kwasowość moczu,
- ilość białek w moczu (głównie albuminy),
- poziom glukozy (cukru),
- ketony (produkty metabolizmu tłuszczów),
- esteraza leukocytowa (sugeruje obecność białych krwinek w moczu),
- azotyn (sugeruje obecność bakterii w moczu),
- bilirubina w moczu (prawdopodobna choroba wątroby lub rozpad czerwonych krwinek),
- urobilinogen (prawdopodobna choroba wątroby).
Mocz jest substancją, którą można badać pod wieloma względami - ilości białek, cukrów, tłuszczy, itp. Ponadto wykonuje się również badanie chemiczne moczu i jego właściwości fizycznych.
3. Interpretacja wyniku badania moczu
W moczu mogą się także znajdować komórki nabłonkowe i czerwone oraz białe krwinki. Komórki nabłonkowe mogą świadczyć o stanie zapalnym pęcherza lub sugerować uraz nerek. Czerwone krwinki mogą się dostać do krwi z pochwy z krwią menstruacyjną. Mogą także oznaczać uraz pęcherza. Duża ilość czerwonych krwinek w moczu świadczy o infekcji, urazie, guzie, kamicy nerkowej. Podwyższone leukocyty w moczu, a także bakterie sugerują infekcję dróg moczowych, jak na przykład zapalenie pęcherza, czy infekcja nerek.
W wielu sytuacjach zleca się badanie moczu. Interpretacją wyników zajmują się lekarze, jednak warto poznać co się na nie składa, aby samemu móc zrozumieć, co nam dolega. Wyniki analizy moczu mogą nam wiele powiedzieć o tym, co się dzieje w naszym organizmie, a przez to pomagają w dobraniu odpowiedniego leczenia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.