Trwa ładowanie...

Itrakonazol – cena, działanie, wskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 28.07.2023 09:54
Itrakonazol znajduje zastosowanie w leczeniu grzybicy skóry
Itrakonazol znajduje zastosowanie w leczeniu grzybicy skóry (Adobe Stock)

Itrakonazol to lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych triazolu. Spektrum działania substancji jest szerokie. Oznacza to, że działa na liczne gatunki grzybów. Stosuje się ją zarówno w leczeniu grzybic powierzchownych, jak i narządów wewnętrznych. Czy istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leków zawierających itrakonazol?

spis treści

1. Co to jest itrakonazol

Itrakonazol to syntetyczny azolowy lek i substancja o działaniu przeciwgrzybiczym. Należy do grupy pochodnych tiazolu, który jest środkiem przeciwgrzybiczym o szerokim zakresie działania. Została odkryta w latach 80 XX wieku. Wprowadzono ją na rynek farmaceutyczny w 1992 roku.

Obecnie itrakonazol wchodzi w skład leków do stosowania doustnego w postaci kapsułek i kapsułek twardych, które działają na skórę i błony śluzowe, układ moczowy, układ nerwowy i narządy zmysłów, układ oddechowy, układ płciowy oraz układ pokarmowy.

Zobacz film: "Domowa kąpiel przeciwgrzybiczna"

Leki, których substancją czynną jest itrakonazol wykorzystuje wiele specjalności medycznych, takich jak ginekologia i położnictwo, choroby wewnętrzne, dermatologia i wenerologia, choroby zakaźne i pasożytnicze, gastroenterologia czy neurologia (także dziecięca).

Preparaty na rynku polskim zawierające itrakonazol

  • Itrax (kapsułki twarde),
  • Itromyx (kapsułki twarde),
  • Orungal (kapsułki),
  • Trioxal (kapsułki twarde).

Leki można kupić tylko ze wskazań lekarza. Itrakonazol bez recepty nie jest dostępny. Cena itrakonazolu – po uwzględnieniu refundacji – wynosi od 30-50 złotych za opakowanie 28 kapsułek po 100 mg.

2. Działanie i wskazania do stosowania itrakonazolu

Mechanizm działania itrakonazolu polega na hamowaniu enzymu odpowiedzialnego za biosyntezę ergosterolu, składnika budującego błonę komórkową grzyba. Konsekwencją jest:

  • zwiększenie przepuszczalności błony komórkowej,
  • zanik funkcji ochronnych,
  • zahamowanie wzrostu patogenu,
  • obumarcie grzyba.

Jakie są wskazania do stosowania Itrakonazolu? Substancja czynna znajduje zastosowanie w leczeniu grzybicy skóry, która nie reaguje na leczenie miejscowymi preparatami przeciwgrzybiczymi w infekcjach drożdżakowych i dermatofitozach pęcherzykowych.

Wskazaniem do stosowania leku jest:

3. Dawkowanie itrakonazolu

Dawka itrakonazolu stosowana w leczeniu zależy od wielu czynników, między innymi wieku, masy ciała, chorób towarzyszących oraz jednostki chorobowej, to jest rodzaju leczonego zakażenia grzybiczego.

W przypadku grzybicy skóry i paznokci pacjent zazwyczaj przyjmuje 100-200 mg substancji jeden lub dwa razy dziennie przez tydzień do miesiąca. U osób z chorobami układowymi terapia trwa kilka miesięcy.

Maksymalna dawka dobowa u osób dorosłych wynosi 400 mg. Aby umożliwić maksymalne wchłanianie leku, preparaty zawierające itrakonazol należy przyjmować doustnie bezpośrednio po posiłku.

4. Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania itrakonazolu?

Przeciwwskazaniem do stosowania itrakonazolu stanowi nadwrażliwość na itrakonazol, zaburzenia czynności komór serca, z wyjątkiem ciężkich i zagrażających życiu zakażeń.

Nie wolno również wdrażać go w czasie ciąży (z wyjątkiem przypadków bezpośredniego zagrożenia życia matki), z uwagi na ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci, których matki leczone były itrakonazolem w ciąży.

Należy również unikać stosowania leku w okresie karmienia piersią, ponieważ itrakonazol przenika w niewielkich ilościach do mleka matki. Wyjątkami uzasadniającymi przyjmowanie preparatu w ciąży i w czasie laktacji jest występowanie ciężkich, zagrażających życiu zakażeń.

Nie zaleca się stosowania itrakonazolu u dzieci, osób w podeszłym wieku i pacjentów z niewydolnością wątroby oraz nerek. W okresie terapii odradzane jest spożywanie alkoholu (może przyczyniać się do uszkodzenia wątroby metabolizującej itrakonazol).

5. Jakie są potencjalne skutki uboczne itrakonazolu?

Ze stosowaniem itrakonazolu wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwowane skutki uboczne to: biegunka, ból głowy, ból brzucha, nudności, zawroty głowy, niestrawność, łysienie, wysypka, wymioty, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, zaparcia, pokrzywka, wzdęcia, świąd, hiperbilirubinemia, zaburzenia smaku, zaburzenia miesiączkowania, parestezje czy obrzęki.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze