Trwa ładowanie...

Jak dochodzi do przerostu prostaty?

Infekcje, stany zapalne, tworzenie kamieni w nerkach – na te dolegliwości jest narażony mężczyzna, który zaniedba leczenie przerostu prostaty.

spis treści

1. Co to jest prostata?

Prostata to gruczoł krokowy lub inaczej stercz, który swoim wyglądem przypomina kasztana. Płyn produkowany przez prostatę zawiera glukozę i jest składnikiem nasienia. Znajduje się niedaleko ujścia do pęcherza moczowego, między kością łonową a odbytem. Za poprawne funkcjonowanie prostaty odpowiada testosteron (hormon wytwarzany przez jądra).

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"

2. Przyczyny łagodnego przerostu prostaty

Łagodny przerost prostaty związany jest z procesem starzenia. Jednak jego dokładne przyczyny nie są do końca znane. Jego powstanie wiązane jest z wytwarzaniem nadmiernej ilości hormonu męskiego – dihydrotestosteronu. Przerost prostaty następuje gdy powiększa się liczba komórek gruczołowych i włókien mięśniowych. Nadmiar tych komórek nie ma jednak charakteru złośliwego, dlatego łagodny przerost prostaty nie jest nowotworem złośliwym. Prostata rozrasta się w obrębie cewki moczowej i z czasem zaczyna wywierać na nią ucisk. Kiedy światło cewki moczowej się zwęża, prowadzi to do utrudnień w oddawaniu moczu.

3. Objawy przerostu prostaty

  • Trudności w oddawaniu moczu.
  • Wyciekanie moczu kroplami.
  • Słaby strumień moczu.
  • Częsta potrzeba oddania moczu, nawet w nocy.
  • Uczucie pełnego pęcherza po oddaniu moczu.
  • Bóle w dolnej partii brzucha.

Powyższe objawy mogą sygnalizować inne poważniejsze choroby prostaty, np. raka prostaty.

4. Leczenie przerostu prostaty

4.1. Leczenie farmakologiczne

Stosuje się gdy mężczyzna cierpi na łagodny przerost prostaty. Dzięki niemu ustąpią nieprzyjemne dolegliwości oraz objawy. Stosowane preparaty to „alfa-blokery” lub leki ziołowe. „Alfa-blokery” mają za zadanie zablokować zakończenia nerwowe, które są cały czas pobudzone. Dzięki temu prostata staje się rozluźniona i możliwe jest łatwiejsze oddawanie moczu. Inny rodzaj farmaceutyków to leki zmieniające środowisko hormonalne gruczołu krokowego. Dzięki nim prostata zmniejsza swoją wielkość.

Leczenie prostaty przeprowadzane tymi lekami nie wpływa na zawartość testosteronu w surowicy krwi, dzięki czemu równowaga androgenowa w organizmie mężczyzny zostaje zachowana. Leki roślinne skutkują w początkowym stadium choroby. W ich skład wchodzą m.in. kora śliwy afrykańskiej, owoc palmy amerykańskiej, owoc boczni piłkowanej, korzeń pokrzywy, nasiona dyni, zarodki kukurydzy.

4.2. Leczenie zabiegowe

Jest konieczne gdy doszło do zatrzymania moczu, gdy pojawia się nawracający krwiomocz, gdy powstały duże uchyłki pęcherza, gdy w pęcherzu moczowym pojawiły się kamienie, gdy doszło do nawrotu zakażenia układu moczowego oraz w przypadku zaobserwowania objawów niewydolności nerek.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza