Trwa ładowanie...

Jak emocje wpływają na pamięć?

Lek. Mateusz Nawrocki
05.01.2017 12:40
Jak emocje wpływają na pamięć?
Jak emocje wpływają na pamięć?

Czy zdarzyło ci się, że wyjątkowo ważne wydarzenia z twojego życia pamiętasz nadzwyczaj dobrze? Pierwsza randka, ślub czy też pierwszy dzień w pracy - według badań sytuacje którym towarzyszą nasze emocje są zapamiętywane obrazowo i bardzo dokładnie na długi czas.

Im bardziej emocjonalnie podchodzimy do różnych wydarzeń, tym dokładniej pamiętamy ich przebieg nawet przez lata. Pytanie, czy oddziaływanie emocji w danej chwili może mieć wpływ na późniejszy proces zapamiętywania?

Grupa naukowców z Nowojorskiego Uniwersytetu, pod kierownictwem Lila’a Davachi, docent z tego samego Uniwersytetu, postanowiła zbadać jak stany emocjonalne wpływają na późniejsze procesy zapamiętywania zwykłych wydarzeń.

Badacze chcieli zobaczyć, jak długotrwałe pobudzenie może wpływać na pracę mózgu - w tym celu uczestnikom badania przedstawiono obrazki, które zawierały emocjonalny przekaz.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Osoby, które brały udział w eksperymencie zostały podzielone na dwie grupy – w pierwszej z nich obrazki zawierające treści wywołujące duże emocje zostały ukazane jako pierwsze, a po 10-30 minutach uczestnikom pokazano obrazki, które nie wywoływały większych emocji.

Emocje mają wpływ na proces zapamiętywania
Emocje mają wpływ na proces zapamiętywania (123RF)

Druga grupa uczestników również miała ukazane treści wywołujące emocje, jednak w drugiej kolejności. Po 6 godzinach od czasu zakończenia eksperymentu uczestników badania poddano testom pamięci. W czasie badania analizowano również pracę mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego.

Jak zaznaczają naukowcy, w dotychczasowych badaniach sugerowano, że sytuacje wzbudzające duże emocje są lepiej zapamiętywane niż te zwykłe. Najnowsze analizy dowodzą, że wydarzenia czy też inne sytuacje, które wiążą się z emocjami potęgują również i polepszają zapamiętywanie wcześniejszych chwil - tak jakby działały wstecznie.

Taki stan może utrzymywać się nawet do 20-30 minut po pewnych wydarzeniach. Jak zaznacza docent Davachi - sytuacje, które nie wiążą się z nadmiernymi emocjami lepiej są zapamiętywane po chwilach, które wiązały się z silnymi stanami emocjonalnymi.

Naucz się kontrolować negatywne emocje
Naucz się kontrolować negatywne emocje [6 zdjęć]

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) ma na celu zmianę wzorców myślenia, zachowania i emocji. Często

zobacz galerię

Jak zaznaczają naukowcy, zapamiętywanie różnych wydarzeń nie tylko jest związane z wpływem otaczającego świata, ale na zjawisko to mają wpływ także nasze procesy wewnętrze – do których zaliczamy emocje.

Emocje stanowią pewnego rodzaju „stan umysłu”, który oddziałuje na pracę całego organizmu, a co za tym idzie również wpływa na mózg i na to, jak trwale oraz jak szybko zapamiętujemy emocjonujące nas wydarzenia.

To bardzo ciekawe badania, które jeszcze bardziej przybliżają nas do poznania pracy mózgu. Oczywiście wiele kwestii jest jasnych, jednak należy wspomnieć, że pomimo XXI wieku, nie wszystko zostało wyjaśnione i praca mózgu w pewnym zakresie nadal jest tajemnicą. Kolejne badania są w stanie przybliżyć nas do poznania wszystkich tajemnic jakie skrywa przed nami ośrodkowy układ nerwowy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze