Pokrzywka – jak leczyć, pielęgnacja skóry i dieta. Jak zapobiegać pokrzywce?
Leczenie pokrzywki może obejmować różne metody. Duże znaczenie ma wdrożenie działań profilaktycznych – wyeliminowanie czynnika powodującego zmiany, odpowiednia dieta i właściwa pielęgnacja skóry. W wielu przypadkach konieczne jest też stosowanie farmakoterapii. Jakie leki najczęściej stosuje się na pokrzywkę? Jakie naturalne sposoby mogą pomóc w leczeniu pokrzywki?
1. Czym jest pokrzywka?
Pokrzywka to choroba skóry, która objawia się swędzącymi zmianami skórnymi w postaci bąbli pokrzywkowych. U części chorych zmianom towarzyszy także obrzęk naczynioruchowy (ok. 40 proc. przypadków).
Pokrzywkę, ze względu na czas trwania, dzieli się na:
- Pokrzywkę ostrą – wywoływana jest przez różnego rodzaju alergeny i czynniki infekcyjne. Jej objawy pojawiają się szybko i utrzymują się zwykle 24-48 godzin (maksymalnie sześć tygodni). Najczęściej ma ona łagodny charakter, jednak w nielicznych przypadkach może być zapowiedzią reakcji anafilaktycznych.
- Pokrzywkę przewlekłą – którą dzieli się na spontaniczną i wywołaną (indukowaną). Objawy pokrzywki przewlekłej utrzymują się przez co najmniej sześć tygodni, mogą mieć charakter ciągły lub nawracający.
Najczęściej pokrzywka ma podłoże alergiczne. Może być wywoływana także ostrymi infekcjami, stosowaniem niektórych leków, czy procesami autoimmunologicznymi.
Uważa się, że podstawową rolę w powstawaniu bąbli pokrzywkowych odgrywa aktywacja komórek tucznych i bazofilów. Co prowadzi do uwalniania prozapalnych mediatorów, w tym histaminy.
2. Jakie są najskuteczniejsze metody leczenia pokrzywki?
Leczenie pokrzywki uzależnione jest od wielu czynników, w tym od jej rodzaju. W przypadku pokrzywki ostrej często choroba ma charakter łagodny, samoograniczający się. Wówczas jej objawy mogą wycofać się samoistnie, bez żadnej ingerencji.
W każdym przypadku podstawą pozostaje jednak ustalenie przyczyny pokrzywki, a potem wyeliminowanie czynników prowokujących jej objawy. Ponadto leczenie może obejmować także:
- farmakoterapię o charakterze objawowym,
- leczenie schorzeń współistniejących,
- odpowiednią pielęgnację skóry,
- modyfikację diety.
2.1. Leczenie farmakologiczne pokrzywki
Jak leczyć pokrzywkę alergiczną? W określonych przypadkach lekarz może zdecydować o przepisaniu leków, które mogą ograniczać objawy (swędzenie, obrzęk) lub pomagać w zmniejszeniu nawrotów choroby. Jakie leki są zalecane do leczenia pokrzywki ostrej lub przewlekłej?
Stosuje się najczęściej leki przeciwhistaminowe II generacji. W określonych przypadkach lekarz może zdecydować także o włączeniu kortykosteroidów.
W przypadku pokrzywki w przebiegu anafilaksji wskazane jest natomiast wezwanie pogotowia ratunkowego, gdyż najczęściej wymagane jest podanie adrenaliny.
Adrenalina może być też wskazana w przypadku pokrzywki z obrzękiem naczynioruchowym o ciężkim nasileniu (jednoznaczne cechy zajęcia krtani).
Pokrzywka słoneczna – jak leczyć?
Najczęściej leczenie fotoalergii, tak jak w przypadku innych pokrzywek alergicznych, obejmuje stosowanie leków przeciwhistaminowych. Czasem stosuje się też kremy kortykosteroidowe. Ważne jest również odpowiednie zabezpieczanie skóry oraz pamiętanie o kremach z filtrem.
2.2. Domowe sposoby na pokrzywkę
Czy istnieją domowe sposoby na złagodzenie objawów pokrzywki? Kluczowa jest przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry. Wskazane jest stosowanie delikatnych, środków myjących, unikanie perfumowanych kosmetyków i silnych detergentów.
Najlepiej unikać także gorących kąpieli, gdyż mogą nasilać nieprzyjemne objawy.
Ponadto pomocne może być także:
- unikanie przegrzewania, noszenie luźnych ubrań, wykonanych z naturalnych, oddychających tkanin,
- stosowanie kojących kompresów (np. z naparu rumianku, pokrzywy),
- zimne okłady,
- kąpiele z dodatkiem sody oczyszczonej czy krochmalu.
Jak leczyć pokrzywkę z zimna domowymi sposobami?
Zdarza się, że objawy pokrzywkowe pojawiają się tylko głównie w okresie jesienno-zimowym. Wówczas są najczęściej reakcją na niskie temperatury.
W tym przypadku należy, więc zadbać przede wszystkim o ciepłą odzież w chłodniejsze dni. Ważne jest także pamiętanie o zimowych akcesoriach, takich jak szalik, czapka, czy rękawiczki. Istotne jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie skóry. Należy także unikać kontaktu z gorącą wodą, wskazane są natomiast ciepłe kąpiele.
2.3. Dieta w leczeniu pokrzywki
Czy istnieją specjalne diety, które mogą pomóc w leczeniu pokrzywki? Istotne jest przede wszystkim wyeliminowanie z menu uczulających alergenów pokarmowych. Wskazane jest także unikanie substancji wywołujących reakcje nadwrażliwości i nietolerancji (pseudoalergeny) oraz produktów wysoko przetworzonych.
3. Jak leczyć pokrzywkę u dzieci?
U dzieci, podobnie jak u dorosłych, w leczeniu pokrzywki kluczowe jest ustalenie jej przyczyny i wyeliminowanie czynników nasilających objawy. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry.
Podstawą leczenia farmakologicznego pozostają natomiast leki przeciwhistaminowe II generacji, które pozwalają ograniczać objawy, takie jak swędzenie oraz rozprzestrzenianie się bąbelków.
4. Jak zapobiegać pokrzywce?
Zapobieganie pokrzywce sprowadza się przede wszystkim do:
- unikania wyzwalaczy,
- stosowania delikatnych detergentów i kosmetyków,
- właściwej pielęgnacji i ochrony skóry, stosowania filtrów przeciwsłonecznych,
- noszenia wygodnej, luźnej odzieży, wykonanej z naturalnych tkanin, które nie podrażniają skóry,
- unikania nagłych zmian temperatur,
- zdrowego trybu życia (zbilansowanej diety, ograniczenia stresu), w razie potrzeby stosowania preparatów probiotycznych, zawierających bakterie kwasu mlekowego,
- leczenia innych schorzeń, które mogą prowadzić do pokrzywki.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.