Jak leczyć pokrzywkę?

Pokrzywka to reakcja skórna objawiająca się czerwonymi, swędzącymi zmianami skórnymi w postaci bąbli o różnej wielkości. Pojedyncze bąble pojawiają się i znikają, w miarę jak reakcja ustępuje. Pokrzywka pojawia się, gdy na skutek wydzielania histaminy, drobne naczynka krwionośne w skórze stają się bardziej przepuszczalne dla osocza, które przedostaje się do tkanek miękkich i powoduje miejscowy obrzęk. Histamina to związek chemiczny magazynowany w komórkach układu odpornościowego w organizmie człowieka. Do uwolnienia histaminy dochodzi w wyniku reakcji alergicznej lub zapalnej na skutek ukąszenia owadów, promieniowania słonecznego, przyjmowania niektórych leków oraz spożycia żywności zawierającej niektóre związki chemiczne. Czasami trudno ustalić czynnik wywołujący pokrzywkę.

Polecane wideo:

1. Rodzaje pokrzywki

Wyróżnia się dwa główne typy pokrzywki: pokrzywkę ostrą oraz przewlekłą. W przypadku pokrzywki ostrej, objawy zaczynają się bardzo szybko, w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu minut od styczności z alergenem. Dzięki temu możliwe jest zwykle zidentyfikowanie przyczyny pokrzywki. Objawy pojawiają się za każdym razem, gdy pacjent ma kontakt z danym alergenem. U większości osób symptomy pokrzywki utrzymują się przez 24-48 godzin, nie dłużej jednak niż sześć tygodni. Zazwyczaj wystarcza leczenie w warunkach domowych, aczkolwiek w przypadku silnie wyrażonych objawów (szybko rozprzestrzeniająca się pokrzywka, zajmująca duże obszary skóry, z towarzyszącą dusznością itp.) konieczny jest kontakt z lekarzem.

Przewlekła pokrzywka jest trudniejsza w leczeniu. Gdy objawy pokrzywki utrzymują się przez co najmniej sześć tygodni, zaleca się wizytę u lekarza, najlepiej dermatologa. Na szczęście ta postać pokrzywki jest stosunkowo rzadka. Co ciekawe, w około 90% przypadków nie można ustalić przyczyny symptomów skórnych. W pozostałych 10% przypadków przyczyna jest związana zwykle z uczuleniem na daną substancję (np. nikiel lub perfumy). Niezwykle rzadko zdarza się, że przewlekła pokrzywka jest powiązana z poważniejszym schorzeniem. Ten typ pokrzywki można zwykle wyleczyć, przy czym u około połowy chorych wysypka zanika samoistnie w ciągu sześciu miesięcy. Czasami jednak schorzenie jest oporne na leczenie i utrzymuje się przez lata.

2. Pielęgnacja skóry dotkniętej pokrzywką

Jeśli na skórze pojawiły się charakterystyczne dla pokrzywki bąble, należy zadbać o jej właściwą pielęgnację. Nie ma potrzeby stosowania specjalnych kosmetyków, wystarczy myć skórę łagodnym mydłem i ciepłą wodą. Gorąca woda nie jest wskazana. Na zmiany skórne można aplikować chłodne okłady. Ulgę dla skóry dotkniętej pokrzywką przynosi przebywanie w niższych temperaturach, dlatego warto spać i pracować w chłodnym pokoju. Doskonale sprawdzają się również luźne ubrania z cienkich materiałów, które nie uciskają skóry. Aby uniknąć podrażnień, w czasie gojenia się pokrzywki należy unikać perfumowanych kosmetyków oraz styczności z silnymi detergentami.

Pielęgnacja skóry zajętej pokrzywką jest ważna, ale nie mniej istotne jest zidentyfikowanie czynnika, wywołującego niepożądane zmiany skórne. Po ustaleniu przyczyny pokrzywki należy w miarę możliwości unikać jej, by nie dochodziło do ponownego pojawienia się czerwonych bąbli na skórze. W celu złagodzenia symptomów lekarz może zalecić przyjmowanie leków antyhistaminowych. Jeżeli jednak u danego pacjenta okażą się nieskuteczne, może zdecydować się na przepisanie doustnych kortykosteroidów.

3. Probiotyk na pokrzywkę

Osoby zmagające się z pokrzywką mogą dodatkowo stosować preparat probiotyczny, zawierający bakterie kwasu mlekowego, które uszczelniają barierę jelitową (brak szczelności oznacza większą przepuszczalność alergenów) i pomagają przywrócić właściwą równowagę mikrobiologiczną oraz immunologiczną organizmu. Dzięki temu probiotyk łagodzi objawy pokrzywki.

Komentarze (9)
~kkkk
~kkkk 3 tygodnie temu

Mój tata miał problem z pokrzywką 18 miesięcy nie pomagały mu żadne leki odczulające, sterydy itp. Wyleczył się z pokrzywki pijąc wodę z kapusty kiszonej, sok pomidorowy i jadł ogórki kiszone po prostu wystarczy zakwasić organizm polecam na prawdę działa!!!

Odpowiedz
~Dzwoneczek
~Dzwoneczek ponad rok temu

Ja sie mecze z pokrzywka od 2 lat i nie znika. Bralam kilka leków ostatnio cetalergin, a ponieważ staramy sie z partnerem o dziecko biorę clemastinum ale średnio pomaga. Jak biorę duże dawki pokrzywka jest do zniesienia ale jak zaczynam zmniejszać znowu powracają bąble i pręgi na całym ciele a przede wszystkim na nogach i plecach. Zwątpiłam juz czy kiedykolwiek sie jej pozbęde :(

Odpowiedz
~Bogna
~Bogna ponad rok temu

Takie objawy są mi bardzo dobrze znane . Był czas kiedy krosty i bąble pojawiały się na tydzień i znikały, ale po kilku dniach wracały. Przyjmuję od dwóch tygodni lek Lirra. Stosuje się go między innymi w takich objawach jak swędząca wysypka (podobna do pokrzywki) utrzymująca się przez długi czas. Objawy minęły i nie wracają

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy alergii - podział i symptomy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy alergii - podział i symptomy
Leczenie niepłodności

Problemy z płodnością

Problemy z płodnością

Każda kobieta powinna zadbać o to, aby jak najwcześniej wykryć i leczyć niepłodność. Współczesna medycyna oferuje wiele metod.

Objawy alergii - podział i symptomy

Czy pokrzywka to zawsze alergia?

. tygodni) w 15-20% przypadków ma podłoże niealergiczne. Jakie mechanizmy i czynniki kryją się za pokrzywką? Jak leczyć pokrzywkę alergiczną? Czym (...) świąd. Zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie,...

Alergia

Najdziwniejsze rzeczy, które mogą cię uczulić

Najdziwniejsze rzeczy, które mogą cię uczulić

. Taką przypadłość określa się mianem dermatografizmu (co oznaczałoby dosłownie „pisanie na skórze"). Ludzie z tą alergią reagują pokrzywką, bąblami (...) , ale niezwykle mocno. Reakcją jest zwykle pokrzywka, pieczenie...

#dziejesienazywo – Zdrowie

Co zmniejsza skuteczność antybiotyków?

Dlaczego antybiotyki nie działają? Zarówno bakterie jak i wirusy podlegają licznym mutacjom. 30 lat temu paciorkowce można było leczyć z pomocą

#dziejesienazywo – Zdrowie

#dziejesienazywo: Parodontoza u dzieci

u nich czynniki sprzyjające rozwojowi choroby - np. stłoczone zęby. Jak rozpoznać paradontozę u dziecka i w jaki sposób ją leczyć opowiada dr Monika Stachowicz.

Leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu - kiedy się leczyć?

. Jakie są przyczyny powstawania tej wstydliwej dolegliwości i jak ją leczyć? Na te pytania odpowie urolog, profesor Wojciech Pypno.