Jak leki wpływają na nasze zęby? (WIDEO)
W dzisiejszych czasach przyjmujemy dużo leków. Niestety mają one wpływ nie tylko na nasz organizm, ale też zęby. Wiele leków dostępnych w aptekach może mieć zły wpływ na stan naszego uzębienia oraz śluzówki jamy ustnej.
Niektóre z leków powodują np. uczucie suchości w ustach. Sprawdź, na które leki trzeba szczególnie uważać.
Niepokojący jest fakt, że są to zarówno leki dostępne bez recepty i poza punktami aptecznymi, takie jak leki na przeziębienie, jak również środki specjalistyczne, podawane przy poważnych schorzeniach, przede wszystkim blokery kanałów wapniowych, stosowane na nadciśnienie.
Mogą one wywoływać problemy z nieprawidłowym rozrostem dziąseł. Bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o tym fakcie, wówczas zaleca się wzmożoną kontrolę stomatologiczną i dokładną higienę jamy ustnej.
Wiele powszechnie stosowanych leków może wywoływać także nadmierną suchość w jamie ustnej. Jest to problem tak powszechny, że zaczyna się o nim mówić w reklamach telewizyjnych.
Także na ulotkach często pojawia się informacja o tym, że lek może prowadzić do suchości.
Jest to poważny problem, bo może wywoływać nawet próchnicę zębów. Taka dolegliwość może wystąpić między innymi na skutek stosowania środków przeciwko chorobie lokomocyjnej, a także wspomagających leczenie astmy.
Wielu pacjentów uskarża się także na przebarwienia obecne na zębach. Poza kawą i innymi produktami, które mogą czasowo zmieniać barwę szkliwa, także niektóre leki mają na to wpływ. Najczęściej są to antybiotyki i leki na anemię, czyli żelazie.
Takie przebarwienia znikają dopiero po profesjonalnym wybielaniu w gabinetach stomatologicznych. Aby temu zapobiec, warto płukać jamę ustną po każdorazowym przyjęciu leku.
Warto czytać działania niepożądane na ulotkach, a także zgłaszać wszystkie swoje obawy i informować dentystę o wszystkich lekach, które przyjmujemy na co dzień.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.