Trwa ładowanie...

Jedzenie przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko raka piersi. Wyniki nowych badań

Żyjemy w biegu, więc hot-dogi i hamburgery to popularne przekąski, po które sięgamy coraz częściej. Dobrze przyprawione mięso w bułce z dodatkiem sosów dla wielu osób jest bardzo smaczne. Okazuje się jednak, że może stanowić śmiertelne zagrożenie, szczególnie dla kobiet.

spis treści

1. Ryzyko raka piersi

Naukowcy z Harvardu, analizując dietę i historię chorób ponad miliona kobiet, zauważyli, że jedzenie hamburgerów oraz hot-dogów zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

W analizie związków sposobu żywienia z ryzykiem określonych chorób stwierdzono wpływ przetworzonego mięsa w fast-foodach na zachorowania na raka piersi. Wzięto również pod uwagę wyniki 28 wcześniejszych badań.

2. Badania na Harvardzie

Dr Maryam Farvid, autorka badań z Harvard T.H. Chan School of Public Health, powiedziała, że rezygnacja z mięsa przetworzonego może przełożyć się na mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi. W piśmie "International Journal of Cancer" możemy przeczytać wyniki naukowych ustaleń.

W analizach brano pod uwagę badania zdrowia ponad miliona kobiet jedzących czerwone mięso i ponad miliona kobiet, które sięgały częściej po mięso przetworzone. W pierwszej grupie stwierdzono blisko 33,5 tys. zachorowań na raka piersi, w drugiej - jedzącej mięso przetworzone - ponad 37 tys.

Zauważono więc, że przetworzone mięso o 9 proc. zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Cancer Research UK wskazuje, że zmiany w diecie i nawykach żywieniowych mogłyby uchronić co czwartą pacjentkę przed zachorowaniem na nowotwór piersi.

3. Niebezpieczne mięso przetworzone

Wiadomo już, że jedzenie przetworzonego mięsa może powodować również inne nowotwory, np. raka trzustki i jelit, a u mężczyzn raka prostaty. Nowe badanie wykazało, że również nowotwory piersi mogą być powodowane tymi samymi przyczynami.

Kobiety, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu, powinny wystrzegać się kiełbas, hot-dogów, parówek, salami, bekonu, wędlin peklowanych, wędzonych, silnie przetworzonych, nasyconych solą w celach przedłużenia trwałości i podkreślenia smaku.

4. Ogranicz spożycie mięsa

Mięso, jeśli nie jest wysoce przetworzone, nie stanowi kancerogennego zagrożenia.

Jeśli jemy do 70 g mięsa dziennie, nie powinno to stanowić niebezpieczeństwa dla zdrowia. W zależności od gustu możemy sięgać po czerwone mięsa, jak wołowina, jagnięcina, wieprzowina, cielęcina, baranina.

Niestety, badania dowodzą, że wciąż większość ludzi je o wiele więcej mięsa niż zalecana porcja. Co więcej, zwykle jest to mięso przetworzone i zbyt tłuste.

Chociaż World Cancer Research Fund sugeruje, że czerwone mięso powinno być w ogóle wyeliminowane z diety, to zdaniem National Health Service nie ma takiej potrzeby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza