Jedzenie produktów bogatych w błonnik chroni przed rakiem piersi
Naukowcy znaleźli kolejny powód, aby częściej sięgać produkty bogate w błonnik. Okazuje się, że mogą uchronić przed nowotworem piersi. Im więcej błonnika w diecie młodych kobiet, tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka w przyszłości.
1. Błonnik a rak piersi
Badacze z Harvard School of Public Health przez ponad 20 lat obserwowali nawyki żywieniowe ponad 90 tys. kobiet. Zebrane dane nasunęły wniosek, iż codzienna porcja błonnika w diecie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi nawet o 25 proc.
Istotne jest jednak, aby jadłospis wzbogacić w ten składnik już w młodości. Badacze zaobserwowali bowiem, że ryzyko wystąpienia raka piersi było najniższe wśród tej grupy kobiet, która już od najmłodszych lat wprowadziła większe ilości błonnika pokarmowego do codziennej.
**Naukowcy odkryli, że każda 10-gramowa porcja błonnika pokarmowego przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka piersi o co najmniej 13 proc.* Warto podkreślić, że warzywa zawierają średnio 0,5-15,8 g błonnika pokarmowego na 100 g produktu, natomiast owoce średnio 2,0 g/100g produktu.
Mechanizm korzystnego oddziaływania błonnika pokarmowego w kontekście profilaktyki raka piersi, wciąż nie jest do końca poznany. Według aktualnego stanu wiedzy, błonnik pokarmowy usuwa nadmiar estrogenów z organizmu.
Przypuszczalnie, korzyści z wprowadzania do diety błonnika pokarmowego w młodym wieku przynoszą wymierne korzyści ze względu na to, iż to właśnie wtedy kształtują się nawyki żywieniowe. Okres dojrzewania to również czas silnego oddziaływania czynników kancerogennych na organizm.
2. Śmiertelny nowotwór
Rak piersi to drugi (po raku płuc) najczęściej diagnozowany nowotwór na świecie. Co roku, u blisko dwóch milionów kobiet, diagnozuje się raka piersi. Najwięcej przypadków odnotowuje się wśród kobiet w średnim wieku, jednakże zauważa się, iż na raka piersi zapadają coraz młodsze kobiety.
Przez długi czas nowotwór ten nie daje żadnych objawów, stąd trudności w jego wykrywaniu oraz skutecznym leczeniu. Bardzo ważne jest zatem uświadamianie kobiet o konieczności wykonywania badań profilaktycznych oraz obserwowania organizmu w trakcie samobadań piersi.
Warto pamiętać, że wczesne wykrycie raka piersi daje szanse na całkowite jego wyleczenie.
Dotychczas, w kontekście rozwoju raka piersi, jako głównych winowajców wskazywano nasycone kwasy tłuszczowe występujące w produktach pochodzenia zwierzęcego. Wyniki badania przeprowadzonego w Harvard School of Public Health zwróciły uwagę, że w układaniu codziennego jadłospisu powinno unikać się spożywania tłustych potraw, ale także, aby częściej sięgać po produkty bogate w błonnik pokarmowy - głównie świeże warzywa, owoce, zboża.
Błonnik pokarmowy stanowi ważny element codziennej diety. Wykazuje on pozytywne działanie na pracę przewodu pokarmowego, usprawniając trawienie i wchłanianie, zapobiegając tym samym zaparciom.
Włókno pokarmowe, wydłużając czas przebywania pokarmu w żołądku, zmniejszają uczucie głodu. Błonnik reguluje również poziom cukru we krwi oraz zwiększa wydalanie cholesterolu z organizmu, przyczyniając się tym samym do obniżenia jego stężenia we krwi.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.