Jesteś senny w ciągu dnia? Zła wiadomość dla twojego mózgu
Zmęczenie jest naturalną częścią procesu starzenia się, ale nowe badanie wykazało różnicę między zwykłym zmęczeniem a rodzajem senności, który wskazuje na poważniejsze problemy. Osoby starsze, które są nadmiernie senne w ciągu dnia lub mają poważne problemy ze zasypianiem, są bardziej narażone na problemy poznawcze.
1. Senność w ciągu dnia może być alarmującym objawem
Seniorzy, którzy są nadmiernie senni w ciągu dnia lub mają poważne problemy ze snem, są bardziej zagrożeni stanem poprzedzającym demencję, zwanym zespołem ryzyka poznawczego motorycznego (MCR) - tak wynika z badania opublikowanego w "Neurology", czasopiśmie medycznym Amerykańskiej Akademii Neurologii.
Zespół MCR, charakteryzujący się wolniejszą prędkością chodzenia i pewnymi problemami z pamięcią, był bardziej prawdopodobny u osób powyżej 65 roku życia, które "źle spały", borykały się z nadmierną sennością w ciągu dnia i nie przejawiały entuzjazmu do aktywności w ciągu dnia.
Zwykłe zmęczenie związane z wiekiem to naturalna rzecz. Może obejmować uczucie zmęczenia po wysiłku fizycznym lub długim dniu. Natomiast problemy ze snem, które ujęto w badaniu, obejmują nadmierną senność w ciągu dnia (zasypianie podczas posiłków lub aktywności społecznych) i wyraźny brak entuzjazmu do codziennych zadań. Takie problemy wykraczają poza normalne zmęczenie, wskazując na potencjalne zaburzenia snu, np. bezdech senny lub przewlekłą bezsenność, które są bardziej niepokojące i powiązane ze zmianami poznawczymi.
Zobacz także: Masz 40 lat i źle sypiasz? Zapłacisz za to w starszym wieku
2. Wyniki badania ujawniły niepokojącą tendencję
Ten związek odkryli naukowcy z Albert Einstein College of Medicine w Bronksie w Nowym Jorku, którzy przebadali 445 uczestników ze średnią wieku 76 lat, którzy nie mieli demencji. Na początku badania uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące swoich nawyków związanych ze snem. Chodziło o budzenie się w nocy i niemożność ponownego zaśnięcia, opóźnienia w zaśnięciu, problemy ze snem związane z temperaturą, leki stosowane w celu zaśnięcia lub utrzymania snu.
Zapytano ich również o zmęczenie w ciągu dnia, w tym niezdolność do pozostania w stanie czuwania podczas aktywności społecznych, posiłków lub podczas jazdy samochodem, poziom entuzjazmu w związku z wykonywaniem czynności w ciągu dnia oraz problemy z pamięcią. Za pomocą bieżni badacze odnotowywali także prędkość chodzenia uczestników.
Po analizie innych czynników, takich jak wiek, depresja i inne problemy zdrowotne, badacze ustalili, że osoby, które odczuwały senność w ciągu dnia, a także cechowały się brakiem entuzjazmu do aktywności, były ponad trzy razy bardziej narażone na rozwój MCR niż osoby bez problemów związanych ze snem.
3. Jak zmniejszyć ryzyko przyszłych problemów ze snem ?
Badania pokazują, że zaburzenia snu u osób w wieku 40 lub 50 lat mogą być wczesnymi wskaźnikami lub czynnikami ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych w późniejszych latach. Zdaniem specjalistów, już w tym wieku możemy podjąć działania, aby lepiej spać i chronić swoje zdolności poznawcze, przede wszystkim musimy zacząć traktować sen jako priorytet.
Eksperci od snu wskazują na zmianę nawyków: poprawienie higieny snu, regularne godziny zasypiania i pobudki, stworzenie sobie komfortowych warunków do spania i ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem, wprowadzenie zrównoważonej diety, radzenie sobie ze stresem za pomocą mindfullness, jogi lub terapii poznawczo-behawioralnej, regularnych ćwiczeń i wczesnego leczenia zaburzeń snu.
Jeśli bezdech senny lub bezsenność rozwiną się w średnim wieku, ważne jest, aby niezwłocznie szukać leczenia. Nieleczony bezdech senny może nie tylko zwiększyć ryzyko chorób naczyń mózgowych czy sercowo-naczyniowych, ale również zwiększyć ryzyko przyszłej demencji, np. choroby Alzheimera. Wczesne zajęcie się wszelkimi zaburzeniami snu, takimi jak bezdech senny lub przewlekła bezsenność, może również pomóc złagodzić ryzyko problemów poznawczych w przyszłości.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.