Jodek potasu - właściwości i zastosowanie
Jodek potasu to nieorganiczny związek chemiczny o szerokim zastosowaniu medycznym i kosmetycznym. Pełni także rolę w żywieniu człowieka, szczególnie w rejonach, które narażone jest na niedobór jodu. Zbyt mała ilość tego pierwiastka może być przyczyną wielu dolegliwości, dlatego też jodek potasu wciąż jest popularnym składnikiem. Zobacz, jak działa i jak prawidłowo z niego korzystać.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
1. Co to jest jodek potasu?
Jodek potasu, czyli sól potaoswa kwasu jodowodorowego, to nieorganiczny związek chemiczny o wzorze KI. Ma postać bezbarwnych kryształków, które dobrze rozpuszczają się w wodzie. Jest głównym składnikiem płynu Lugola, który kiedyś był podawany dzieciom, aby zminimalizować ryzyko skażenia radioaktywnego związanego z katastrofą w Czarnobylu.
Płyn ten miał za zadanie zatrzymywanie wnikania radioaktywnych izotopów do organizmu.
2. Zastosowanie jodku potasu
Jodek potasu, poza obecnością w płynie Lugola, stosowany jest także do produkcji jodyny. Jest to dość powszechny środek do dezynfekcji, stosowany w szpitalach. Wykorzystywana jest także do uzdatniania wody i produkcji niektórych maści przeciwobrzękowych.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Substancja ta wykazuje działanie przeciwzapalne oraz wykrztuśne. Stosowana jest także w sytuacji, w której konieczna jest suplementacja jodu. Często dodawany jest do soli kuchennej, aby przeciwdziałać niedoborom jodu i regulować pracę tarczycy.
Stosowanie soli jodowanej wspiera prawidłowy rozwój dziecka i chroni przed niedoborami.
3. Możliwe działanie niepożądane
Stosowanie doustne jodku potasu w formie środka wykrztuśnego nie powinno wchodzić w reakcje z innymi lekami o tej specyfice. Niektóre leki zawierające jodek potasu mogą wywołać pewne skutki uboczne. Najczęściej może być to katar, problemy żołądkowe, nudności i wymioty, a także alergie skórne - wysypka, świąt, etc.
Jod jest niezbędny w czasie ciąży, jednak przed zastosowaniem jodku potasu kobieta powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Komentarze