Trwa ładowanie...

Jogurty probiotyczne mogą szkodzić jelitom. Nowe badania

Avatar placeholder
29.03.2019 10:30
Jogurty probiotyczne mogą szkodzić jelitom. Nowe badania
Jogurty probiotyczne mogą szkodzić jelitom. Nowe badania (123rf.com)

Naukowcy zaobserwowali, że bakterie probiotyczne, które znajdują się m.in. w jogurtach, mogą działać niekorzystnie na mikrobiom jelit. Do tej pory probiotyki były traktowane jako korzystne dla naszego układu pokarmowego. W pewnych wypadkach mogą jednak szkodzić.

1. Jogurty probiotyczne mogą źle wpływać na jelita

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St Louis, badali wpływ bakterii E. coli Nissle 1917 (EcN), która jest stosowana do zwalczania biegunki u dzieci.

Naukowcy wykorzystali w badaniu myszy z różnymi mikrobiomami. Jedna grupa w ogóle nie miała bakterii jelitowych, inne miały zróżnicowane mikrobiomy. Myszy przyjmowały probiotyk i karmione były w różny sposób.

Jedna grupa jadła karmę laboratoryjną, inna miała jadłospis naturalny dla myszy, kolejna była karmiona produktami bogatymi w tłuszcze i cukier, a jeszcze inna bogatą w błonnik.

Zobacz film: "Kubeczek jogurtu wystarczy żeby poczuć się lepiej"

Badanie trwało przez trzy miesiące. Co odkryli naukowcy?

2. Probiotyki mogą być szkodliwe

Po przeanalizowaniu bakterii jelitowych pobranych od myszy okazało się, że te karmione dietą bogatą w błonnik miały więcej niekorzystnych bakterii jelitowych.

U myszy, które miały zaburzoną równowagę flory bakteryjnej probiotyki spowodowały rozrost szkodliwych drobnoustrojów i naruszenie powłoki ochronnej jelita. Może to prowadzić do rozwoju zespołu jelita drażliwego.

Naukowcy zaobserwowali również, że probiotyki zwiększyły odporność bakterii na antybiotyki.

U zdrowych myszy mikrobiom niewiele się zmienił. Odkrycie naukowców sugeruje, że probiotyki, które są korzystne dla jednej osoby, mogą niekorzystnie działać na organizm innej. Zwykle po probiotyki sięgamy, gdy stan naszej flory bakteryjnej jest zachwiany i chcemy odbudować kolonię dobrych bakterii. Potrzeba jednak dalszych badań nad wpływem probiotyków na mikrobiom w jelitach.

Jeśli mamy problemy z jelitami, zanim rozpoczniemy kurację probiotyczną powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze