Kiedy wykonać USG piersi?

USG piersi to badanie gruczołów sutkowych za pomocą ultradźwięków. Badanie USG można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, ale najlepiej zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu, kilka dni po miesiączce. USG piersi jest zupełnie bezbolesne i szybkie, trwa około 15 minut. Do badania kobieta kładzie się na leżance, a lekarz smaruje najpierw jedną, a potem drugą pierś żelem ułatwiającym przewodzenie sygnałów. Następnie do piersi przykładana jest głowica aparatu ultrasonograficznego, którą wodzi się z dołu do góry i na boki w celu wyszukania w piersiach ewentualnych zmian. Głowica jest połączona z komputerem. Na monitorze komputera widać obraz badanej tkanki piersiowej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania profilaktyczne kobiet"

USG piersi w profilaktyce raka piersi

USG piersi to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, wspomagające wykrywanie zmiany łagodnych oraz złośliwych u kobiet przed czterdziestką. USG piersi zalecane jest również pacjentkom starszym, po 40. roku życia, gdyż ultrasonografia pomaga wykryć takie zmiany w piersiach, których często nie wykazuje mammografia. Badanie USG ma wiele zalet. Jest badaniem nieinwazyjnym, bezpiecznym i tanim. W przeciwieństwie do badania mammograficznego można je powtarzać wielokrotnie. Wykrywa zmiany wielkości około 5 mm. Wiarygodność badania zależy od aparatu, a także od kwalifikacji lekarza oceniającego obraz. W USG piersi można wykryć łagodne zmiany chorobowe, np. mastopatię. Mastopatia niemająca znamion nowotworowych występuje zazwyczaj u kobiet młodych.

Wskazania do badania USG piersi

Po 20. roku życia zaleca się samobadanie piersi wykonywane raz w miesiącu, zawsze tego samego dnia, i przynajmniej jednorazowe kontrolne badanie piersi u ginekologa. Po 30. roku życia zaleca się samobadanie piersi raz w miesiącu, palpacyjne badanie piersi u ginekologa i profilaktycznie USG piersi wykonywane raz w roku. U młodych pacjentek, po 30. roku życia, w piersiach przewagę ma tkanka gruczołowa, która docelowo wytwarza mleko. Po czterdziestym roku życia zaleca się comiesięczne samobadanie piersi, co pół roku badanie palpacyjne u lekarza, raz w roku USG piersi i co dwa lata mammografię.

Mammografia nie odróżnia zmian litych, np. guzów, od zmian zawierających płyn surowiczy, np. torbieli. USG piersi zmiany te odróżnia bardzo dobrze. Po 40. roku życia zmianie ulega struktura piersi, tzn. rozrasta się tkanka tłuszczowa, a zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej. Tkanka tłuszczowa w badaniach ma kolor ciemny. Rak piersi w badaniu USG jest również ciemny, a na zdjęciu mammograficznym – jasny, dlatego kobiety po czterdziestce podejrzane zmiany powinny badać raczej mammografem niż ultrasonografem.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży. Estrogen zawarty w tabletkach skutecznie zmniejsza...

USG piersi jest zalecane w przypadku, gdy kobieta uskarża się na nietypowe bóle piersi – występujące poza okresem miesiączkowania. Innymi wskazaniami do USG piersi są: różnego rodzaju stwardnienia i guzki wyczuwane palpacyjnie w piersiach, zaciągnięcia skóry na sutkach, nietypowy wyciek z sutka u kobiet niebędących w ciąży i niekarmiących piersią, zmiany w brodawkach sutkowych, wyczuwalne guzki w dołach pachowych. Ultrasonografia obu sutków zalecana jest:

 • u kobiet młodych, z obfitym utkaniem gruczołowym piersi,
 • u kobiet z małym biustem,
 • u kobiet obciążonych wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi, np. z powodu obciążenia rodzinnego,
 • u kobiet z implantami silikonowymi uniemożliwiającymi uwidocznienie tkanki piersi w mammografii,
 • u kobiet w ciąży i w okresie laktacji w celu uniknięcia napromieniowania rentgenowskiego,
 • u kobiet chorych, u których wyczuwalny palpacyjnie guz piersi nie uwidocznia się w mammografii,
 • jako badanie pomocnicze w różnicowaniu między guzem litym a torbielą sutka,
 • przy wykonywaniu celowanej punkcji sutka.

USG piersi polecane jest zazwyczaj młodym kobietom, ponieważ ich piersi zbudowane są z bardzo gęstej tkanki gruczołowej, w której ultradźwięki wszelkie zmiany wychwytują lepiej niż promienie rentgenowskie. USG sutków w zasadzie można wykonać w dowolnym dniu cyklu miesięcznego, ale najlepiej je robić w pierwszej połowie cyklu, tuż po miesiączce. Potem zwiększa się zawartość wody w tkance piersi, co utrudnia interpretację widzianego obrazu. Onkolodzy sugerują, żeby poddać się USG piersi po raz pierwszy w 20. roku życia. Do ukończenia 30. roku życia powinno się je powtarzać raz na dwa lata, a po trzydziestce – raz w roku. Na pewno częściej należy wykonywać USG piersi, jeśli należysz do grupy podwyższonego ryzyka, np. w twojej rodzinie były przypadki raka piersi albo też stwierdzono u ciebie mutacje genów BRCA1 i BRCA 2.

USG piersi w ciąży i podczas stosowania hormonów

Co miesiąc kobieta ciężarna powinna samodzielnie badać sobie piersi. Chodząc na kontrolne badania do ginekologa, należy poprosić o palpacyjne badanie biustu. Jeśli na czas ciąży wypada termin USG piersi, można bez obaw poddać się temu badaniu. Ultradźwięki nie szkodzą ani przyszłej mamie, ani dziecku. Jeśli kobieta jest w takim wieku, że już wykonuje kontrolną mammografię i jej termin przypada akurat na czas ciąży, należy odłożyć badanie na czas po porodzie. Promienie RTG, mimo małej dawki stosowanej podczas mammografii, nie są obojętne dla płodu.

Jeśli kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną, powinna co miesiąc sama badać sobie piersi – najlepiej w dniu, gdy ustaje tzw. krwawienie z odstawienia. Co pół roku powinna chodzić do lekarza na badanie palpacyjne. Przed rozpoczęciem hormonalnej antykoncepcji powinno się wykonać USG piersi, a potem robić je co roku. Jeśli kobieta skończyła już 35 lat i stosuje antykoncepcję hormonalną, powinna wykonać mammografię, a potem poddawać się jej co dwa lata. Jeśli kobieta wchodzi w okres menopauzy i stosuje hormonalną terapię zastępczą (HTZ), co miesiąc sama bada sobie piersi, a co pół roku zgłasza się do lekarza na badanie palpacyjne . Przed rozpoczęciem HTZ należy wykonać USG piersi i mammografię. Później co roku poddawać się mammografii, a co pół roku – USG piersi. Po dwóch latach systematycznego brania hormonów przyrasta w piersi tkanki gruczołowej; pierś „młodnieje”, mimo że kobieta przekracza pewien próg wieku – dlatego niektóre zmiany lepiej się uwidaczniają w badaniu USG niż w mammografii.

Komentarze (7)
~moniq
~moniq 2 miesiące temu

Jasne, jasne. Ja sobie nie wyobrażam żeby czekać dwa lata d badania do badania a rak piersi rozwija się niekiedy w kilka miesięcy czyli rok odstępu może być za długo. W badanie palpacyjnie hmm, wybacz ale jakoś nie ufam palcom, nawet jeśli zna się swoje piersi bardzo dobrze, to wyczuć jesteśmy w stan ie jakąś 1,5 cm zmianę, a to już też jest dużo. Najlepszym sposobem będzie braster, on wykryje już 3 mm zmianę, a wtedy szybciusiem można wykonać usg i zobaczyć co się dzieje, ale tak na prawdę to braster, usg i mammografia powinny się nawzajem wspierać.

Odpowiedz
~syla
~syla 4 miesiące temu

Zdania są rózne, niektórzy zalecają co rok, inni co dwa lata. Ale tak naprawdę, jeśli ma to być jedyne badanie, to i tak będzie za rzadko. Konieczne jest samobadanie w domu co miesiąc. Bo często guzy rosną bardzo szybko i jeśli coś się pojawi między jednym usg, a drugim, to możemy to wykryć zwyczajnie za późno. Dlatego pamiętajmy o samobadaniu, co miesiąc ten sam dzień cyklu, to raptem kilkanaście minut.

Odpowiedz
~mirinda
~mirinda 6 miesięcy temu

Bardz fajnym wyjściem z takiego nieumiejętnego domowego samobadania piersi jest braster. Nie ma opcji żeby coś zrobić źle a jaka kolwiek zmiana w piersi zostanie bardzo szybko wykryta i dostanie się informację zwrotną, że czas udać się do lekarza. On jest połączony z aplikacją na smartfona, a system komputerowy oraz lekarze analizują każde badanie co miesiąc.

Odpowiedz
~Miłka
~Miłka 7 miesięcy temu

najgorzej trafić na kiepskiego lekarza, ale w domowym zaciszu to sobie nie znajdziesz wszystkiego. Lepiej iść do lekarza, a jak chcesz zmienić zdanie na temat lekarzy i tych badań to polecam Ci wybrać się do kliniki Femina, jakoś niedawno się otworzyła, ale specjaliści z doświadczeniem.

Odpowiedz
~MAria
~MAria 9 miesięcy temu

Dobrze powiedziane. Ja jeszcze mam na dodatek niezbyt przyjemne doświadczenia z usg. Trafiłam chyba na nieprzyjemnego lekarza, więc tymbardziej wolę sobie takie badania fundować w domowym zaciszu. Braster kupiłyśmy sobie z mamą w prezencie świątecznym. Koszt rozłożył się na nas dwie, więc idealne rozwiązanie.

Odpowiedz
~gajkapajka
~gajkapajka 11 miesięcy temu

Badanie piersi powinno sie robić regularnie najlepiej raz w miesiącu. Niestety często umówienie się tak czesto na USG w polskich przygodniach graniczy z cudem. Dlatego najlepiej badać się samodzienie w domu raz w miesiącu, a gdy wykryjemy coś niepokojącego to wtedy możemy potwierdzić badanie u lekarza. Ja badałam się palpacyjnie w domu, a ostatnio kupiłam to nowe urzadzenie do badania piersi Braster. Bardzo mi się podoba, takie małe i poręczne. Wykonałam pierwsze badanie kilkadni temu i wszystko jest ok.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

USG piersi
najnowsze pytania

USG

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły USG piersi
USG piersi

Badanie USG piersi

zawodność przynosi wówczas metoda RTG. Przebieg badania USG piersi Przed przystąpieniem do badania pacjentka powinna poinformować specjalistę (...) jajnika, prostaty i piersi. Jeżeli kiedykolwiek...

USG piersi

Wskazania do badania USG piersi

Badanie USG piersi to jedna z metod diagnostycznych w chorobach piersi. To badanie piersi pozwala na łatwe zobrazowanie budowy anatomicznej gruczołu (...) . Co to jest badanie USG...

USG piersi

USG piersi - zdjęcie

USG piersi - zdjęcie

Badanie USG sutka powinno być okresowo wykonywane przez wszystkie kobiety, w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych zmian.

Ból piersi

Badanie piersi

Badanie piersi

Dbaj o regularne badanie piersi, które pozwoli na wczesne wykrycie zmian. Od czasu do czasu warto zrobić tzw. samobadanie, dzięki któremu w razie potrzeby w porę udasz się do lekarza. USG piersi

Rekonstrukcja piersi

Odbudować pierś (WIDEO)

Odbudować pierś (WIDEO) Odtwórz wideo

. W razie niemożności przeprowadzenia operacji oszczędzającej można wykonać amputację prostą piersi, czyli mastektomię. Odmianą tej metody jest amputacja podskórna (...) Najlepszą alternatywą w leczeniu raka piersi...

Hormonalna terapia zastępcza

Czy wszystkie kobiety mogą być poddawane HTZ? (WIDEO)

Czy wszystkie kobiety mogą być poddawane HTZ? (WIDEO) Odtwórz wideo

W łagodzeniu objawów menopauzy stosuje się hormonalną terapię zastępczą, która bazuje na doustnym przyjmowaniu naturalnych estrogenów z pochodnymi progesteronów. HTZ stosuje się jednak w zależności od przypadku, więc pierwsza czynnością, jaką musi wykonać...

Mammografia - jak działa mammograf, dla kogo jest przeznaczona mammografia, kiedy wykonywać badanie, przebieg badania, przygotowanie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Pierś przy mammografii jest skompresowana, by uzyskać lepszy obraz badania.

USG ginekologiczne - działanie usg, wykorzystanie, kiedy wykonywać, przebieg badania, usg w ciąży

USG dopochwowe - zdjęcie

USG dopochwowe - zdjęcie

Zdjęcie przedstawia w oznaczonej kolejności: pęcherz moczowy, macicę oraz pochwę