Kiedy zażywać magnez? Jego działanie zależy od pory dnia
Magnez nie bez powodu nazywany jest pierwiastkiem życia. Warto go suplementować, bo w XXI wieku większość z nas jest narażona na niedobór. Ale nie bez znaczenia jest pora, kiedy zażywamy tabletkę.
1. Jak przyjmować magnez? O tym pamiętaj
Magnez reguluje poziom ciśnienia krwi, chroniąc przed chorobami układu krążenia, wspiera układ nerwowy, między innymi usprawniając pracę szarych komórek, uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych i skurczu mięśni.
Badania wskazują, że odpowiednia ilość pierwiastka może zmniejszać ryzyko nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy typu 2, a także osteoporozy i prawdopodobnie zmniejszać częstotliwość występowania migren.
- Magnez jest jednym z minerałów występujących najczęściej w organizmie i bierze udział w ponad 300 reakcjach chemicznych, które pomagają organizmowi w prawidłowym funkcjonowaniu – mówi TODAY.com Perri Halperin, dietetyczka i koordynatorka ds. żywienia klinicznego w Mount Sinai Health System.
- Odgrywa rolę w kontrolowaniu poziomu cukru i ciśnienia we krwi, zapewnia prawidłową pracę nerwów i mięśni oraz wzmacnia kości - dodaje.
Przyjmuje się, że dzienna podaż magnezu powinna oscylować wokół 310-420 mg, jednak większość z nas może mieć hipomagnezemię. Niedoborowi sprzyja bowiem przyjmowanie niektórych leków, w tym diuretycznych, niewłaściwa dieta, choroby trzustki oraz jelit, w tym choroba Leśniowskiego-Crohna, cukrzyca typu 2 czy wreszcie przewlekły stres. Z kolei nadużywanie magnezu, np. przez niewłaściwą suplementację może prowadzić do osłabienia, zmęczenia, a także nudności i biegunek.
2. Rano czy wieczorem? Niełatwa odpowiedź
Odpowiednia dieta czy świadoma suplementacja to podstawa, ale warto pamiętać także o właściwej porze przyjmowania suplementu. Dla osób, które mają problemy ze snem, idealną porą może być wieczór.
- Może pomóc w regulacji neuroprzekaźników bezpośrednio związanych ze snem, wpływać na poziom melatoniny i pomagać rozluźniać mięśnie - wyjaśnia dietetyczka i dodaje, że zażycie tabletki na około 30 minut przed snem może ułatwiać zasypianie. Badanie opublikowane na łamach "Biological Trace Element Research" wskazuje też, że być może magnez poprawia jakość snu.
Pierwiastek życia można też suplementować o poranku. Dotyczy to osób, które po magnezie czują przypływ energii zamiast senności. Wówczas należy pamiętać, by nie łączyć go z innymi suplementami, szczególnie z wapniem.
Magnez może też wchodzić w interakcje m.in. z lekami stosowanymi w niedoczynności tarczycy, które najczęściej zażywane są przez pacjentów o poranku. Nie należy go również przyjmować przed pierwszym posiłkiem: na czczo może bowiem powodować nudności i wymioty.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.