Trwa ładowanie...

Klopidogrel - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, interakcje

 Paula Jakubasik
20.07.2023 16:21
Klopidogrel to lek stosowany w terapii chorób układu sercowo-naczyniowego.
Klopidogrel to lek stosowany w terapii chorób układu sercowo-naczyniowego. (Adobe Stock)

Klopidogrel jest popularnym lekiem przeciwpłytkowym stosowanym w terapii wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Jego działanie polega na zmniejszeniu krzepliwości poprzez hamowanie agregacji płytek krwi. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku klopidogrel?

spis treści

1. Co to jest klopidogrel?

Klopidogrel to organiczny związek chemiczny z grupy tienopirydyn, który działa jako inhibitor koagulacyjny. Jest sprzedawany na rynku farmaceutycznym pod różnymi nazwami handlowymi, m.in. Plavix, Iscover czy Klopidex. Jego głównym zadaniem jest hamowanie agregacji płytek krwi, co przyczynia się do zapobiegania zakrzepom i zawałom mięśnia sercowego. Jest dostępny w postaci tabletek doustnych, które wchłaniają się z przewodu pokarmowego.

2. Działanie leku klopidogrel

Klopidogrel działa jako prolek i wymaga aktywacji w wątrobie do swojej aktywnej formy. Głównym mechanizmem działania jest blokowanie receptorów ADP (adenozynodifosforanu) na powierzchni płytek krwi. W wyniku tego dochodzi do zahamowania agregacji, co zapobiega powstawaniu skrzepów. Jest to szczególnie ważne u osób z chorobami serca, które są narażone na powikłania zakrzepowo-zatorowe.

3. Wskazania do stosowania leku klopidogrel

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Klopidogrel jest wskazany w następujących przypadkach:

  • zapobieganie powstawaniu zakrzepów w naczyniach wieńcowych,
  • profilaktyka wtórna po zawale mięśnia sercowego,
  • profilaktyka wtórna po udarze mózgu,
  • profilaktyka wtórna po udarze niedokrwiennym układu naczyniowego,
  • zapobieganie powikłaniom po zabiegach rewaskularyzacyjnych (np. po wszczepieniu stentu wieńcowego),
  • leczenie choroby niedokrwiennej serca.

4. Przeciwwskazania do stosowania klopidogrelu

Mimo skuteczności i szerokiego zakresu zastosowania klopidogrel ma pewne przeciwwskazania, które muszą być uwzględnione przed rozpoczęciem terapii. Należą do nich:

5. Dawkowanie klopidogrelu

Dawkowanie klopidogrelu zależy od wskazań klinicznych, stanu pacjenta i zaleceń lekarza prowadzącego. Standardowo, w leczeniu ostrego zawału mięśnia sercowego, początkowa dawka doustna wynosi 300 mg, a następnie zalecane jest stosowanie 75 mg na dobę w ramach kontynuowania terapii. W profilaktyce wtórnej po zawale mięśnia sercowego lub udarze mózgu zalecana dawka wynosi 75 mg na dobę.

Tabletki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością wody. Nie zaleca się rozdrabniania, kruszenia ani żucia tabletek, ponieważ może to wpłynąć na ich działanie.

Ważne jest, aby kontynuować przyjmowanie klopidogrelu przez okres wskazany przez lekarza. Przedwczesne przerwanie terapii może zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych.

6. Możliwe działania niepożądane po zastosowaniu klopidogrelu

Klopidogrel jest na ogół dobrze tolerowany, ale jak każdy lek może wywołać niepożądane efekty. Najczęściej występujące skutki uboczne to:

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem.

7. Klopidogrel - interakcje

Klopidogrel może wchodzić w interakcje z innymi lekami, co może wpływać na jego skuteczność lub bezpieczeństwo. Warto poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach, suplementach diety i ziołach. W szczególności należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu klopidogrelu z lekami przeciwzakrzepowymi (np. warfaryną), środkami hamującymi aktywność enzymów wątrobowych oraz niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze