Kłótnie w domu a depresja

Dom rodzinny jest miejscem, które kojarzy się z ciepłem, bezpieczeństwem, uczuciami oraz troską. Każdy dom i każda rodzina są inne. W trakcie budowania wspólnej przyszłości dwoje ludzi ma za zadanie stworzyć własny system rodzinny, w którym łączą się ich cechy osobowości, dochodzi do kompromisów i porozumienia w kwestii wspólnych spraw. Jest to model domu i rodziny idealnej. Niestety, nie zawsze się tak dzieje. Kłótnie i nieporozumienia w domu, mogą być przyczyną depresji.

Polecane wideo:

Przyczyny konfliktów w rodzinie

Nie zawsze da się dojść do porozumienia w sposób konstruktywny na podstawie rozmowy. Są domy, w których to kłótnia jest „normalnym” codziennym sposobem rozwiązywania problemów. Argumenty w takim wypadku nie mają znaczenia, liczy się siła przebicia. Kłótnie w domu zaburzają funkcjonowanie całej rodziny i prowadzą do konsekwencji, które mogą być bardzo poważne. W wyniku tak wypracowanego sposobu radzenia sobie z trudnościami może dojść u domowników do rozwinięcia się zaburzeń psychicznych, w tym depresji.

Najczęstsze przyczyny powstawania kłótni w rodzinie:

 • W życiu rodzinnym powstaje wiele trudności i problemów. Rozwiązywanie tych spraw wymaga odpowiedniego podejścia od członków rodziny. Jednak nie wszystkie wypracowane przez domowników metody rozwiązywania problemów są konstruktywne.
 • Narastające trudności i nierozwiązane sprawy z przeszłości mogą powodować narastanie napięcia wewnętrznego. Konflikty mają różną przyczynę. Mogą być spowodowane cechami osobowości członków rodziny. Nieumiejętność pójścia na kompromis i przedyskutowania w przyjaznej atmosferze trudnych kwestii może być przyczyną powstawania kolejnych trudności.
 • Również sytuacja ekonomiczna rodziny jest czynnikiem wpływającym na powstawanie napięcia między członkami. Niskie dochody lub utrata pracy mogą prowadzić do poważnych konfliktów i rozluźnienia więzi.
 • Także wpływ otoczenia na rodzinę jest motorem napędowym sytuacji konfliktowych. Kontrola ze strony innych osób, wtrącanie się w prywatne sprawy domowników oraz zewnętrzne próby wpływu na ich sytuację mogą być czynnikiem prowadzącym do poważnych wewnętrznych problemów. Członkowie rodziny muszą wtedy uporać się ze swoimi trudnościami i rozwiązać sprawę z zewnętrznymi naciskami.
 • Wypracowany przez rodzinę system rozwiązywania konfliktów jest wspólną metodą radzenia sobie z problemami. W zależności od możliwości domowników i ich predyspozycji osobowościowych, te metody radzenia sobie z trudnościami mogą mieć różnych charakter. Można rozwiązywać problemy za pomocą rozmowy, konfrontacji swoich poglądów, ulegania silniejszemu lub kłótni.

Kłótnie w rodzinie przyczyną depresji

Depresja jest poważną chorobą psychiczną, która wpływa na całe życie osoby chorej. Przyczyną wywołującą depresję może być długotrwały lub bardzo intensywny stres. Metoda rozwiązywania rodzinnych trudności, którą jest kłótnia, może wywoływać taki stres. Awantury domowe sprawiają, że domownicy nie czują się pewnie we własnym domu, mają zaburzone poczucie bezpieczeństwa.

Sytuacja ta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ powoduje ciągły lęk i niepokój. Stres spowodowany taką metodą rozwiązywania spornych kwestii jest może prowadzić do powstawania kolejnych trudności. Przyczyny depresji to także nierozwiązywalnie trudnych problemów oraz wyrzucanie z siebie emocji, ponieważ prowadzi do wzajemnego ranienia się przez członków rodziny. Pojawiające się psychiczne trudności mogą być przyczyną rozwoju zaburzeń psychicznych. Depresja jest związana nie tylko z czynnikami biologicznymi, ale również z otoczeniem społecznym i psychiką człowieka.

Czynniki ryzyka depresji nie muszą oznaczać, że ta choroba się rozwinie. Genetyczne uwarunkowania oraz czynniki osobowości zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju depresji. Jednak stres wywołany nieproduktywnym rozwiązywaniem trudnych spraw może prowadzić do pojawienia się zaburzeń depresyjnych. Pojawienie się depresji u jednego z członków rodziny może być spowodowane czynnikami psychologicznymi i relacjami z innymi domownikami.

Narastające napięcie i atmosfera niesprzyjająca rozmowom o problemach mogą powodować nasilanie się negatywnych skutków psychicznych (np. poczucia odrzucenia, samotności, bezsensu i bezradności). Podczas kłótni powstaje również wiele trudnych emocji (niepokój, strach, lęk, poczucie poniżenia, poczucie winy, smutek, żal, rozgoryczenie, niskie poczucie własnej warości, poczucie niesprawiedliwości i zranienia), które mogą mieć bezpośredni wpływ na pogorszenie się samopoczucia i obniżenie samooceny.

Choroba jednego z członków takiej rodziny może wpływać na pogorszenie się wzajemnych relacji. Depresja domownika może prowadzić do zwiększenia napięcia emocjonalnego i dalszych kłótni. W takiej sytuacji powrót do zdrowia jest znacznie utrudniony. Objawy depresyjne mogą się nasilać i powodować jeszcze większe zaburzenia. Może to w efekcie prowadzić do powstawania myśli samobójczych i prób samobójczych. Taki stan rzeczy jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia osoby chorej.

Psycholog Arleta Balcerek, ponad rok temu

Bibliografia

 • Gultrel H., Jak rozwiązywać konflikty w rodzinie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2808-6.
 • Hammen C., DEPRESJA – modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk 2004, ISBN 83-89574-37-3.
 • Klimasiński K., Elementy psychopatologii i psychologii klinicznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2000, ISBN 83-233-1414-4.
 • Myers D., Psychologia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2003, ISBN 83-7150-695-3.

Depresja a związki

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Depresja a związki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Depresja a związki
Depresja a związki

Problemy rodzinne a depresja

. Depresja może być wynikiem działania stresu związanego z rodzinnymi problemami, ale może być również ich przyczyną. Trudności związane ze wspólnym życiem (...) w związek i tworzenie wspólnej przyszłości wiąże się...

Depresja a związki

Nieudany związek a depresja

pragnieniami i uczuciami może być przyczyną rozwinięcia się depresji. Depresja a związek Depresja jest poważnym problemem, nie leczona może być przyczyną poważnych...

Depresja a związki

Rozwód rodziców a depresja

i skłonić rodzica lub opiekuna do skontaktowania się z psychiatrą dziecięcym lub dziecięcym psychologiem. Nieleczona depresja może się rozwijać, a (...) ), niekiedy może to pomóc rodzicom dziecka odnosić się do siebie...

Depresja a związki

Zdrada a depresja

A., Depresja – wiedzieć, aby pomóc, Krakowskie Wydawnictwo Medyczne, Kraków 2002, ISBN 83-88614-05-3., Heitzman J., (red.), DEPRESJA – odpowiedzi (...) Tworzenie związku wymaga od partnerów zaangażowania,...

Randki

Kłótnie w związku

Kłótnie w związku

Sporadyczne kłótnie mogą utrwalać i cementować związek. Gdy jednak stają się regularne i spowodowane błahostkami - niszczą go.

Depresja i mania

Stres a depresja

Stres a depresja Odtwórz wideo

się w domu. Depresja utrudnia utrzymywanie kontaktów z najbliższymi, jest stanem melancholii i przygnębienia. Światowa Organizacja Zdrowia uważa (...) . Przewlekły stres spowodowany problemami w pracy, kłopotami zdrowotnymi...

Mieszkaj zdrowo

Okna w domu

Okna w domu

Okna w pomieszczeniach mieszkalnych Okna sprawiają, że do pomieszczenia wpada odpowiednia ilość światła słonecznego, a także wspomagają utrzymanie optymalnej temperatury w domu.

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.