Kłótnie w domu a depresja

Dom rodzinny jest miejscem, które kojarzy się z ciepłem, bezpieczeństwem, uczuciami oraz troską. Każdy dom i każda rodzina są inne. W trakcie budowania wspólnej przyszłości dwoje ludzi ma za zadanie stworzyć własny system rodzinny, w którym łączą się ich cechy osobowości, dochodzi do kompromisów i porozumienia w kwestii wspólnych spraw. Jest to model domu i rodziny idealnej. Niestety, nie zawsze się tak dzieje. Kłótnie i nieporozumienia w domu, mogą być przyczyną depresji.

Zobacz film: "Co łączy bezsenność z depresją?"

Przyczyny konfliktów w rodzinie

Nie zawsze da się dojść do porozumienia w sposób konstruktywny na podstawie rozmowy. Są domy, w których to kłótnia jest „normalnym” codziennym sposobem rozwiązywania problemów. Argumenty w takim wypadku nie mają znaczenia, liczy się siła przebicia. Kłótnie w domu zaburzają funkcjonowanie całej rodziny i prowadzą do konsekwencji, które mogą być bardzo poważne. W wyniku tak wypracowanego sposobu radzenia sobie z trudnościami może dojść u domowników do rozwinięcia się zaburzeń psychicznych, w tym depresji.

Najczęstsze przyczyny powstawania kłótni w rodzinie:

 • W życiu rodzinnym powstaje wiele trudności i problemów. Rozwiązywanie tych spraw wymaga odpowiedniego podejścia od członków rodziny. Jednak nie wszystkie wypracowane przez domowników metody rozwiązywania problemów są konstruktywne.
 • Narastające trudności i nierozwiązane sprawy z przeszłości mogą powodować narastanie napięcia wewnętrznego. Konflikty mają różną przyczynę. Mogą być spowodowane cechami osobowości członków rodziny. Nieumiejętność pójścia na kompromis i przedyskutowania w przyjaznej atmosferze trudnych kwestii może być przyczyną powstawania kolejnych trudności.
 • Również sytuacja ekonomiczna rodziny jest czynnikiem wpływającym na powstawanie napięcia między członkami. Niskie dochody lub utrata pracy mogą prowadzić do poważnych konfliktów i rozluźnienia więzi.
 • Także wpływ otoczenia na rodzinę jest motorem napędowym sytuacji konfliktowych. Kontrola ze strony innych osób, wtrącanie się w prywatne sprawy domowników oraz zewnętrzne próby wpływu na ich sytuację mogą być czynnikiem prowadzącym do poważnych wewnętrznych problemów. Członkowie rodziny muszą wtedy uporać się ze swoimi trudnościami i rozwiązać sprawę z zewnętrznymi naciskami.
 • Wypracowany przez rodzinę system rozwiązywania konfliktów jest wspólną metodą radzenia sobie z problemami. W zależności od możliwości domowników i ich predyspozycji osobowościowych, te metody radzenia sobie z trudnościami mogą mieć różnych charakter. Można rozwiązywać problemy za pomocą rozmowy, konfrontacji swoich poglądów, ulegania silniejszemu lub kłótni.

Kłótnie w rodzinie przyczyną depresji

Depresja jest poważną chorobą psychiczną, która wpływa na całe życie osoby chorej. Przyczyną wywołującą depresję może być długotrwały lub bardzo intensywny stres. Metoda rozwiązywania rodzinnych trudności, którą jest kłótnia, może wywoływać taki stres. Awantury domowe sprawiają, że domownicy nie czują się pewnie we własnym domu, mają zaburzone poczucie bezpieczeństwa.

Sytuacja ta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ powoduje ciągły lęk i niepokój. Stres spowodowany taką metodą rozwiązywania spornych kwestii jest może prowadzić do powstawania kolejnych trudności. Przyczyny depresji to także nierozwiązywalnie trudnych problemów oraz wyrzucanie z siebie emocji, ponieważ prowadzi do wzajemnego ranienia się przez członków rodziny. Pojawiające się psychiczne trudności mogą być przyczyną rozwoju zaburzeń psychicznych. Depresja jest związana nie tylko z czynnikami biologicznymi, ale również z otoczeniem społecznym i psychiką człowieka.

Czynniki ryzyka depresji nie muszą oznaczać, że ta choroba się rozwinie. Genetyczne uwarunkowania oraz czynniki osobowości zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju depresji. Jednak stres wywołany nieproduktywnym rozwiązywaniem trudnych spraw może prowadzić do pojawienia się zaburzeń depresyjnych. Pojawienie się depresji u jednego z członków rodziny może być spowodowane czynnikami psychologicznymi i relacjami z innymi domownikami.

Narastające napięcie i atmosfera niesprzyjająca rozmowom o problemach mogą powodować nasilanie się negatywnych skutków psychicznych (np. poczucia odrzucenia, samotności, bezsensu i bezradności). Podczas kłótni powstaje również wiele trudnych emocji (niepokój, strach, lęk, poczucie poniżenia, poczucie winy, smutek, żal, rozgoryczenie, niskie poczucie własnej warości, poczucie niesprawiedliwości i zranienia), które mogą mieć bezpośredni wpływ na pogorszenie się samopoczucia i obniżenie samooceny.

Choroba jednego z członków takiej rodziny może wpływać na pogorszenie się wzajemnych relacji. Depresja domownika może prowadzić do zwiększenia napięcia emocjonalnego i dalszych kłótni. W takiej sytuacji powrót do zdrowia jest znacznie utrudniony. Objawy depresyjne mogą się nasilać i powodować jeszcze większe zaburzenia. Może to w efekcie prowadzić do powstawania myśli samobójczych i prób samobójczych. Taki stan rzeczy jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia osoby chorej.

Psycholog Arleta Balcerek, ponad rok temu

Bibliografia

 • Gultrel H., Jak rozwiązywać konflikty w rodzinie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2808-6.
 • Hammen C., DEPRESJA – modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk 2004, ISBN 83-89574-37-3.
 • Klimasiński K., Elementy psychopatologii i psychologii klinicznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2000, ISBN 83-233-1414-4.
 • Myers D., Psychologia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2003, ISBN 83-7150-695-3.

Depresja a związki

Komentarze (6)
~kama
~kama 6 miesięcy temu

Ostatnie, co należy robić to ukrywać wszelkie problemy w domu. Mój syn obserwował wszystko, co działo się między mną a mężem. Przez długi czas nie potrafiliśmy się porozumieć a on na to patrzył. Pomogła nam dopiero terapia rodzinna

Odpowiedz
~onaanonim
~onaanonim ponad rok temu

witam.
JEŚLI UCZEŃ NIE CHCE BY JEGO RODZICE DOWIEDZIELI SIĘ O JEGO PROBLEMACH I O TYM , ŻE CHODZI DO PSYCHOLOGA, TO CZY TEN PSYCHOLOG MA PRAWO/OBOWIĄZEK I TAK ICH POWIADOMIĆ, CZY MUSI USZANOWAĆ PROŚBĘ UCZNIA?

proszę o odpowiedź

Odpowiedz
~Psycholog Arleta Balcerek
~Psycholog Arleta Balcerek ponad rok temu

Witam!

Warto, żeby skorzystał Pan z pomocy instytucji i organizacji pozarządowych, dzięki którym będzie Pan mógł odmienić swoją sytuację. Szersze informacje na temat takich miejsc znajdzie Pan z linku: http://portal.abczdrowie.pl/osrodki-panstwowe-i-organizacje-pozarzadowe-w-ktorych-mozna-uzyskac-pomoc-w-trudnej-sytuacji

Polecam korzystanie z telefonu zaufania 116 123 (bezpłatny i anonimowy), gdzie uzyska Pan nie tylko wsparcie i pomoc psychologiczną, ale także konkretne adresy placówek, gdzie może Pan uzyskać pomoc. Warto, żeby nie rezygnował Pan z leczenia na depresję. Fundusze na leki może Pan uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej. Tam też może Pan zgłosić swoją sprawę - czyli to co dzieje się w Pana domu, jak traktuje Pana ojciec, itp. Może Pan postarać się o mieszkanie socjalne. Ośrodek Pomocy Społecznej powinien także oferować bezpłatną pomoc prawną, z której mógłby Pan skorzystać. W ten sposób mógłby się Pan dowiedzieć, jakie może Pan podjąć kroki prawne w celu zmiany sytuacji w domu.
Życzę Panu powodzenia i siły w podejmowanych decyzjach!

Pozdrawiam

Odpowiedz
~luki19110
~luki19110 ponad rok temu

Witam!
Mam 21 lat. Odkąd sięgnę pamięcią, w moim domu zawsze były awantury. Ojciec poniżał wszystkich domowników. Czasem też bił. W zeszłym roku zmarła moja mama, dzień po jej śmierci ojciec trafił do więzienia, a dokładnie miesiąc po śmierci mamy zdiagnozowali mi złośliwy nowotwór. Teraz już nie biorę chemioterapii, ale nie mogę pracować. Moja siostra mieszka za granicą, a ja zostałem z ojcem. Z tym samym facetem, który zniszczył mi życie. Ciągle powtarza mi jakim jestem nieudacznikiem, i że przeszkadzam mu w życiu. Codziennie słyszę, że jestem nikim. Na początku leczyłem depresję, ale musiałem odstawić leki bo po prostu nie stać mnie na nie. Teraz czuję, że jest ze mną coraz gorzej. Mam myśli samobójcze, brzydzę się sobą, nie sypiam, a jak już zasnę to mam koszmary z ojcem w roli głównej. Czuję się też winny śmierci mamy.
Wszystko mi jest obojętne. Już nawet nie mam siły o tym pisać.

Odpowiedz
~Psycholog Arleta Balcerek
~Psycholog Arleta Balcerek ponad rok temu

Witam!

Pani sytuacja jest niezwykle trudna. Poniżanie, obrażanie i ujmowanie wartości jest przemocą. Mąż nie ma prawa traktować Pani w taki sposób. Cierpi Pani na zaburzenia psychiczne, ale to nie jest powód, by w ten sposób Panią traktować. Jest Pani pełnowartościowym człowiekiem i należy się Pani szacunek. Mąż nie ma podstaw, żeby odebrać Pani dziecko, dopóki dba Pani o zaspokojenie wszystkich potrzeb dziecka i opiekuje się nim. Depresja nie jest sama w sobie podstawą do odebrania praw rodzicielskich. Proszę w tej sprawie skonsultować się z prawnikiem. Istnieje możliwość bezpłatnej konsultacji, również telefonicznej (np. 22 688 70 00). Pod tym numerem telefonu otrzyma Pani także informacje o placówkach, gdzie uzyska Pani bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną oraz w razie potrzeby wsparcie materialne i możliwość noclegu. Proszę zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto zgłosić groźby męża na policję, jeśli czuje Pani, że Pani życie lub zdrowie są zagrożone.

Pozdrawiam

Odpowiedz
~Katarzyna Anusiewicz
~Katarzyna Anusiewicz ponad rok temu

witam,mam 40 lat jestem mamą 5 ki dzieci w wieku patryk22 lata piotrek 21 agnieszka 19 lat mężatka magdalena 17 lat anitka 7lat.problemy moje zaczeły sie jak moj moz zaczol pic i okazalo ze jest alkoholikem,ma tez ciagi alkoholowe ktore kończo sie ze musze wzywac karetki i policje.gdy ma ciagi ,moz nic wtedy nieje i niczym nie popija w sensie herbata lub napoj.,pije i śpi a po tygodniu picia zaczyna wymiotowac ,ale nie przestaje pic ,musze zawsze ja ,maz jest po dwoch wyrokach i drugi 2,5 lat w zawieszeniu.pomagalam jemu a wrescie i ja zachorowalam ,bylam na terapi w choroszczy na oddziale ,,calo dobowy oddzial psychoterapeutyczny.polegalo to ze to byly dwie grupy ,ja w jednej bylam ,to siadalo sie w kulku i omawialo swoj problem .okazalo ze ma depresje ,nerwice i stany lenkowe i bardzo niosko samo ocene.na tej terapi duzo dowiedzialam sie o sobie .na tej terapi byly tez rysuki ,rozmowy iwidualne .zadowolona bylam do czasu gdy wrocilam do domu ,po paru mniesiacach znowu problem ,klutnie w domu ,wyzwiska nawet i z mojej strony ,ponizanie mnie ,znowu nawrot choroby,,szpital w hajnowce,naet mysli samobujcze.nie mam checi do niczego ,nic mnie nie cieszy ,dzieci ponizaja ,wyzywajo mnie od wariatek ,maz chce zabrac mi córke 7 letnio ,mowi ze jesem wariatko ,kluco sie ze mno i wtedy ja zaczyna z nimi ,staram nie robic ale on wtedy podniesinym tonem ponizajo.daje i dawalam do tej pory wszystko milosc ,ponizalam do takiego stopnia ze staralam zejsc im z oczu ,chce odejsc od meza i bardzo boje sie bo mnie caly czas mowi ze mi jo odbierze bo ,,jestem wariatko i nik ci dziecka nie da zaden sad,,jak ja mam depresje zwiozano z tym ze caly czas przezywam stres ,ponizajo mniew domu ,doprowadzajo mnie ze ja tez czasem wyzywam lub strrzachne corke za reke lub glosno krzycze albo siedze i bardzo placze lub nic nie robie nawet nie sprzatam ,teraz jest inaczej staram sie pomalutku robic wszystko.prosze o pomoc i odpowiedz a jeszcze jedno podalam meza o rozwod i jemu odwiesili wyrok za picie,,pojdzie siedziec i boje sie bo on powiedzial ze mnie zabije a wtedy bedzie wiedzial za co siedzi..

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Depresja a związki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Depresja a związki
Depresja a związki

Problemy rodzinne a depresja

. Depresja może być wynikiem działania stresu związanego z rodzinnymi problemami, ale może być również ich przyczyną. Trudności związane ze wspólnym życiem (...) w związek i tworzenie wspólnej przyszłości wiąże się...

Depresja a związki

Rozwód rodziców a depresja

i skłonić rodzica lub opiekuna do skontaktowania się z psychiatrą dziecięcym lub dziecięcym psychologiem. Nieleczona depresja może się rozwijać, a (...) ), niekiedy może to pomóc rodzicom dziecka odnosić się do siebie...

Depresja a związki

Zdrada a depresja

A., Depresja – wiedzieć, aby pomóc, Krakowskie Wydawnictwo Medyczne, Kraków 2002, ISBN 83-88614-05-3., Heitzman J., (red.), DEPRESJA – odpowiedzi (...) Tworzenie związku wymaga od partnerów zaangażowania,...

Depresja a związki

Nieudany związek a depresja

pragnieniami i uczuciami może być przyczyną rozwinięcia się depresji. Depresja a związek Depresja jest poważnym problemem, nie leczona może być przyczyną poważnych...

Randki

Kłótnie w związku

Kłótnie w związku

Sporadyczne kłótnie mogą utrwalać i cementować związek. Gdy jednak stają się regularne i spowodowane błahostkami - niszczą go.

Depresja i mania

Stres a depresja (WIDEO)

Stres a depresja (WIDEO) Odtwórz wideo

się w domu. Depresja utrudnia utrzymywanie kontaktów z najbliższymi, jest stanem melancholii i przygnębienia. Światowa Organizacja Zdrowia uważa (...) . Przewlekły stres spowodowany problemami w pracy, kłopotami zdrowotnymi...

Mieszkaj zdrowo

Okna w domu

Okna w domu

Okna w pomieszczeniach mieszkalnych Okna sprawiają, że do pomieszczenia wpada odpowiednia ilość światła słonecznego, a także wspomagają utrzymanie optymalnej temperatury w domu.

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.