Komórki macierzyste z jąder lekiem na cukrzycę

Uczeni z Uniwersytetu Georgetown pracują nad nową metodą leczenia cukrzycy typu 1. Polega ona na przeszczepieniu komórek wysp trzustki wykształconych z komórek macierzystych, pobieranych z jąder pacjenta...

spis treści

1. Zalety nowej metody leczenia cukrzycy

Nowo opracowany sposób przeszczepiania komórek beta trzustki skierowany jest do mężczyzn w wieku od 16 do 57 lat, cierpiących na cukrzycę typu 1. Choroba ta polega na tym, że układ immunologiczny pacjenta atakuje komórki własnego organizmu, w tym przypadku komórki beta trzustki, w wyniku czego dochodzi do insulinozależności. Zaletą nowej metody przeszczepiania przekształconych komórek macierzystych z jąder jest fakt, iż ze względu na pobranie komórek od samego pacjenta, wyklucza się możliwość odrzucenia przeszczepu.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Stan badań nad nową metodą leczenia cukrzycy

Podczas badań naukowcy laboratoryjnie otrzymywali komórki beta trzustki, po czym gdy zaczynały poprawnie funkcjonować i wytwarzać insulinę, wszczepiali je myszom. Dzięki temu doprowadzano do obniżenia poziomu glukozy we krwi myszy w sposób całkowicie naturalny. Zanim jednak można będzie podjąć próbę wszczepienia wyprodukowanych w ten sposób komórek beta ludziom, niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań. Nie wiadomo także, czy układ odpornościowy chorego nie doprowadzi do zniszczenia nowych komórek, jak to miało miejsce w przypadku pierwotnych komórek trzustki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy