Trwa ładowanie...

Kryza nadciśnieniowa - przyczyny, objawy, leczenie

Kryza nadciśnieniowa (przełom nadciśnieniowy) to stan, w którym wartości ciśnienia przekraczają 220/120 mmHg. Jest to stan wymagający pilnej i umiejętnej interwencji lekarza. Kryza jest stanem zagrożenia życia. W diagnostyce przełomu szczególnie ważna jest nie tyle sama wartość ciśnienia, co różnica między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym. Im jest ona wyższa, tym stan jest poważniejszy.

spis treści

1. Przyczyny przełomu nadciśnieniowego

Do najczęstszych przyczyn kryzy nadciśnieniowej zaliczamy: napad w guzie chromochłonnym, rzucawkę, wpływ leków i ostre kłębuszkowe zapalenie nerek.

Zobacz film: "5 naturalnych sposobów na nadciśnienie"

Obecnie za przełom nadciśnieniowy uznaje się stany, które dzielimy na dwie grupy:

Stany naglące - są to sytuacje, w których konieczna jest hospitalizacja. Niewdrożenie leczenia kończy się uszkodzeniem narządów wewnętrznych lub zgonem w ciągu kilku dni. Do stanów naglących zaliczamy znaczący wzrost ciśnienia tętniczego w następujących przypadkach:

 • tętniak rozwarstwiający,
 • ostra niewydolność lewokomorowa,
 • incydent naczyniowo-mózgowy,
 • encefelopatia nadciśnieniowa,
 • ostra niewydolność wieńcowa,
 • rzucawka,
 • ciąża,
 • niestabilna choroba wieńcowa,
 • zawał,
 • okres okołooperacyjny,
 • guz chromochłonny,
 • nagłe odstawienie klonidyny,
 • przyjmowanie środków powodujących zwiększenie ciśnienia tętniczego.

Stany pilne - są to sytuacje, w których dochodzi do wzrostu ciśnienia bez towarzyszących powikłań narządowych. Leczenie nie wymaga hospitalizacji, ale konieczna jest kilkugodzinna obserwacja na izbie przyjęć.

2. Objawy kryzy nadciśnieniowej

Przełomowi zwykle towarzyszą ból głowy o znacznym nasileniu, zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Mogą pojawić się wymioty i zaburzenia przytomności. Tak wysokie ciśnienie tętnicze stwarza realne zagrożenie rozerwania naczyń mózgowych i wystąpienia udaru krwotocznego. Mogą także pojawić się typowe bóle wieńcowe oraz istnieje ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego.

3. Leczenie kryzy nadciśnieniowej

W leczeniu przełomu nadciśnieniowego należy kierować się zasadą kompromisu między zagrożeniami związanymi ze zbyt wysokim ciśnieniem oraz zagrożeniami związanymi z gwałtownym obniżeniem ciśnienia. Ciśnienie należy obniżać w sposób zdecydowany, ale jednocześnie kontrolowany.

Zbyt gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego u osoby przyzwyczajonej do jego wysokich wartości może doprowadzić do obniżenia przepływu mózgowego, co może skutkować wystąpieniem udaru niedokrwiennego mózgu.

W zależności od sytuacji, do obniżania ciśnienia stosuje się dożylny wlew z nitrogliceryny, nitroprusydek sodu, labetalol i inne. W leczeniu stanów pilnych stosuje się krótko działające leki hipotensyjne podawane doustnie.

Są to np.: kaptopryl, labetalol i klonidyna. W przypadku stanów naglących stosuje się leki hipotensyjne we wlewie dożylnym. Celem jest obniżenie ciśnienia o 25% w ciągu pierwszej godziny. W ciągu dalszych 6 godzin należy obniżyć ciśnienie do 160/100 mmHg. Wartość prawidłową uzyskuje się w ciągu 24 do 48 godzin.

Wyjątkową sytuacją, wymagającą specjalnych leków i umiejętności personelu medycznego, jest kryza nadciśnieniowa u kobiet ciężarnych (dawniej zwana gestozą, czyli zatruciem ciążowym).

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza