Trwa ładowanie...

Leki kardiologiczne

Leki kardiologiczne to po prostu leki, które są stosowane w chorobach kardiologicznych, czyli serca. Choroby kardiologiczne najczęściej dotykają osoby w podeszłym wieku. Dolegliwości sercowe są często spowodowane przez miażdżycę, cukrzycę, czynniki infekcyjne, a także choroby psychiatryczne...

spis treści

1. Choroby kardiologiczne

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Leki na nadciśnienie tętnicze

Leki w nadciśnieniu tętniczym mają uchronić przed różnymi powikłaniami. Nadciśnienie tętnicze leczy się do końca życia. Leki kardiologiczne w nadciśnieniu bierze się codziennie. Wśród preparatów znajdują się:

  • infibitory konwertazy angiotensyny – ich działanie polega na blokowaniu układu renina-angiotensyna- aldosteron;
  • leki moczopędne – to diuretyki pętlowe, diuretyki tiazydowe i tiazydopodobne oraz diuretyki oszczędzające potas;
  • betaadrenolityki – to beta-blokery, wyróżniamy betaadrenalityki nieselektywne i selektywne;
  • antagonisty receptora angiotensyny II;
  • antagonisty kanału wapniowego – do tej grupy zaliczamy leki, które oddziałują na mięśniówkę naczyń i serca oraz leki, które wpływają jedynie na mięśnie naczyń.

3. Leki na chorobę niedokrwienną serca

Choroba niedokrwienna serca to inaczej choroba wieńcowa. Druga nazwa wywodzi się z przyczyny choroby niedokrwiennej, tzn. miażdżycy naczyń wieńcowatych. Najczęściej wykorzystywane leki w chorobie niedokrwiennej to azotany. Pomagają zwalczyć ból. Stosowane dłużej mogą zapobiegać nieprzyjemnym objawom. Leki w chorobie niedokrwiennej muszą też przeciwdziałać miażdżycy. Do tego typu preparatów zaliczamy inhibitory enzymu konwertującego, antagonisty receptora dla angitensyny. Leki hipolipemizujace.

Lekarz może przepisać też leki przeciwcukrzycowe. Istotne jest by leki kardiologiczne zapobiegały powstawaniu skrzeplin w naczyniach zmienionych chorobowo. W tym celu stosuje się leki hamujące agregację płytek (aspiryna, clopidogrel, tiklopidyna, abciksimab). W leczeniu chorób niedokrwiennych wykorzystuje się leki cytoprotekcyjne. Dzięki nim bóle wieńcowe występują rzadziej. W wypadku zawału serca, lekarz przepisuje nitroglicerynę, która rozkurcza naczynia wieńcowe.

4. Leki na niewydolność serca

Leki w niewydolności serca mają za zadanie wspomagać pracę mięśnia sercowego, a także zwalczać objawy towarzyszące chorobie. Przewlekła niewydolność serca wymaga stosowania inhibitorów konwertazy angiotensyny, betaadrenolityków, leków moczopędnych i glikozydów nasercowych. Z kolei ostra niewydolność serca polega na podawaniu glikozydów nasercowych, diuretyków, leków zwiększających kurczliwość mięśnia sercowego i leki rozszerzające naczynia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dieta pooperacyjna
Leki kardiologiczne
Leki kardiologiczne
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza