Przyjmujesz leki na nadciśnienie? Odkryto nowe zastosowanie
Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii przeprowadzili metaanalizę, z której wynika, że leki obniżające ciśnienie krwi mogą być skuteczne w leczeniu migreny.
1. Związek między lekami na nadciśnienie a migreną
W ramach badania przeanalizowano wyniki 50 badań z udziałem 4300 dorosłych. Średni wiek uczestników wynosił 39 lat, a 79 proc. badanych stanowiły kobiety. Niektórym uczestnikom na ból głowy podano leki obniżające ciśnienie krwi, a innym placebo.
Dr Faraidoon Haghdoost, autor badania, potwierdził, że jego zespół odkrył, iż prawie wszystkie rodzaje leków obniżających ciśnienie krwi są pomocne w zapobieganiu migreny i jej leczeniu.
- Obecnie American Migraine Foundation wskazuje, że do zapobiegania migrenom stosuje się leki obniżające ciśnienie krwi, wśród których znajdują beta-blokery, blokery kanału wapniowego i blokery receptora angiotensyny. Okazuje się, że korzystny wpływ na niwelowanie migren wywiera więcej leków na nadciśnienie. Nie tylko te wymienione – powiedział.
Stwierdzono, że również takie leki jak klonidyna, atenolol, bisoprolol, metoprolol i propranolol mogą redukować liczbę migren u pacjentów, którzy się na nie skarżą.
2. Dlaczego leki na nadciśnienie pomagają zwalczać migrenę?
Nie jest jasne, dlaczego leki na ciśnienie pomagają niwelować migreny. Naukowcy sugerują jednak, że migreny mogą być spowodowane zmianami w średnicy naczyń krwionośnych w mózgu. Leki na nadciśnienie mogą wpływać na naczynia krwionośne, stabilizując przepływ krwi i kontrolując nieprawidłową aktywność elektryczną w mózgu podczas migreny.
Leczenie migreny lekami obniżającymi ciśnienie krwi jest często zalecane jako środek zapobiegawczy. Lekarze muszą indywidualnie dostosowywać terapię na podstawie potrzeb pacjenta i potencjalnych działań niepożądanych. Pełna skuteczność leków obniżających ciśnienie krwi w leczeniu migreny może być zauważalna po 6-8 tygodniach stosowania.
Pomimo że leki te są ogólnie korzystne dla pacjentów z migreną, istnieją pewne grupy osób, które powinny zachować ostrożność w ich stosowaniu lub unikać ich całkowicie. Należą do nich:
- osoby z niskim ciśnieniem krwi,
- dzieci,
- pacjenci w podeszłym wieku,
- pacjenci z alergią na leki,
- niektórzy pacjenci z chorobami przewlekłymi,
Należy pamiętać, że przed zastosowaniem leku konieczne jest skonsultowanie się z neurologiem lub innym specjalistą w zakresie wyboru odpowiedniego planu leczenia migreny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.