Trwa ładowanie...

Leki na nadciśnienie w ciąży a ryzyko wad wrodzonych u dziecka

Badania wykazały, że kobiety, które na wczesnym etapie ciąży mają nadciśnienie są bardziej narażone na urodzenie dziecka z wadami wrodzonymi mimo przyjmowania leków obniżających ciśnienie. Wyniki badań sugerują, że to nadciśnienie, a nie leki, przyczynia się do zwiększonego ryzyka zaburzeń.

Zobacz film: "Sól a nadciśnienie"

spis treści

1. Badania nad związkiem nadciśnienia matki z wadami u dziecka

Wśród popularnych leków na nadciśnienie są inhibitory konwertazy angiotensyny (angiotensin-converting enzyme – ACE). Wiadomo, że są one toksyczne dla płodu w drugim i trzecim trymestrze ciąży, ale ich wpływ na płód w pierwszym trymestrze jest jeszcze nieznany. Dlatego też amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy istnieje związek pomiędzy przyjmowaniem inhibitorów ACE w pierwszym trymestrze ciąży a wadami wrodzonymi u dzieci. Badacze przeanalizowali dane dotyczące 465,754 par matek i dzieci w regionie Północnej Kalifornii z lat 1995-2008. Naukowcy korzystali z informacji dotyczących między innymi leków przepisywanych ciężarnym. Analiza danych wykazała, że dzieci kobiet, które stosowały inhibitory ACE w pierwszym trymestrze ciąży były bardziej narażone na wady wrodzone niż dzieci kobiet, które nie miały nadciśnienia i nie stosowały leków obniżających ciśnienie. Podobne ryzyko wad wrodzonych zaobserwowano jednak również u dzieci kobiet, które przyjmowały inne leki na nadciśnienie lub mimo nadciśnienia nie stosowały żadnych środków.

2. Wyniki badań nad wpływem nadciśnienia kobiety na płód

Naukowcy doszli do wniosku, że ryzyko wad wrodzonych u dzieci jest związane z samym nadciśnieniem u matki podczas ciąży, a nie z przyjmowanymi lekami. Ustalono również, że inhibitory ACE nie są bardziej szkodliwe w pierwszym trymestrze ciąży niż inne leki. Autorzy badania podkreślają, że zależność pomiędzy nadciśnieniem u kobiet w ciąży a wadami wrodzonymi u dzieci wymaga dalszych badań.

Następny artykuł: Przyrząd do obniżania ciśnienia przy nadciśnieniu tętniczym opornym

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.