Leki na nadciśnienie w ciąży a ryzyko wad wrodzonych u dziecka

Badania wykazały, że kobiety, które na wczesnym etapie ciąży mają nadciśnienie są bardziej narażone na urodzenie dziecka z wadami wrodzonymi mimo przyjmowania leków obniżających ciśnienie. Wyniki badań sugerują, że to nadciśnienie, a nie leki, przyczynia się do zwiększonego ryzyka zaburzeń.

spis treści

1. Badania nad związkiem nadciśnienia matki z wadami u dziecka

Wśród popularnych leków na nadciśnienie są inhibitory konwertazy angiotensyny (angiotensin-converting enzyme – ACE). Wiadomo, że są one toksyczne dla płodu w drugim i trzecim trymestrze ciąży, ale ich wpływ na płód w pierwszym trymestrze jest jeszcze nieznany. Dlatego też amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy istnieje związek pomiędzy przyjmowaniem inhibitorów ACE w pierwszym trymestrze ciąży a wadami wrodzonymi u dzieci. Badacze przeanalizowali dane dotyczące 465,754 par matek i dzieci w regionie Północnej Kalifornii z lat 1995-2008. Naukowcy korzystali z informacji dotyczących między innymi leków przepisywanych ciężarnym. Analiza danych wykazała, że dzieci kobiet, które stosowały inhibitory ACE w pierwszym trymestrze ciąży były bardziej narażone na wady wrodzone niż dzieci kobiet, które nie miały nadciśnienia i nie stosowały leków obniżających ciśnienie. Podobne ryzyko wad wrodzonych zaobserwowano jednak również u dzieci kobiet, które przyjmowały inne leki na nadciśnienie lub mimo nadciśnienia nie stosowały żadnych środków.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Wyniki badań nad wpływem nadciśnienia kobiety na płód

Naukowcy doszli do wniosku, że ryzyko wad wrodzonych u dzieci jest związane z samym nadciśnieniem u matki podczas ciąży, a nie z przyjmowanymi lekami. Ustalono również, że inhibitory ACE nie są bardziej szkodliwe w pierwszym trymestrze ciąży niż inne leki. Autorzy badania podkreślają, że zależność pomiędzy nadciśnieniem u kobiet w ciąży a wadami wrodzonymi u dzieci wymaga dalszych badań.

Następny artykuł: Przyrząd do obniżania ciśnienia przy nadciśnieniu tętniczym opornym

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy