Trwa ładowanie...

Leki na nadciśnienie w ciąży a ryzyko wad wrodzonych u dziecka

Avatar placeholder
24.04.2023 08:35
Leki na nadciśnienie w ciąży a ryzyko wad wrodzonych u dziecka
Leki na nadciśnienie w ciąży a ryzyko wad wrodzonych u dziecka

Badania wykazały, że kobiety, które na wczesnym etapie ciąży mają nadciśnienie są bardziej narażone na urodzenie dziecka z wadami wrodzonymi mimo przyjmowania leków obniżających ciśnienie. Wyniki badań sugerują, że to nadciśnienie, a nie leki, przyczynia się do zwiększonego ryzyka zaburzeń.

spis treści

1. Badania nad związkiem nadciśnienia matki z wadami u dziecka

Wśród popularnych leków na nadciśnienie są inhibitory konwertazy angiotensyny (angiotensin-converting enzyme – ACE).

Wiadomo, że są one toksyczne dla płodu w drugim i trzecim trymestrze ciąży, ale ich wpływ na płód w pierwszym trymestrze jest jeszcze nieznany. Dlatego też amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy istnieje związek pomiędzy przyjmowaniem inhibitorów ACE w pierwszym trymestrze ciąży a wadami wrodzonymi u dzieci.

Zobacz film: "Nadciśnienie tętnicze - co powinno nas zaniepokoić?"

Badacze przeanalizowali dane dotyczące 465,754 par matek i dzieci w regionie Północnej Kalifornii z lat 1995-2008. Naukowcy korzystali z informacji dotyczących między innymi leków przepisywanych ciężarnym.

Analiza danych wykazała, że dzieci kobiet, które stosowały inhibitory ACE w pierwszym trymestrze ciąży były bardziej narażone na wady wrodzone niż dzieci kobiet, które nie miały nadciśnienia i nie stosowały leków obniżających ciśnienie. Podobne ryzyko wad wrodzonych zaobserwowano jednak również u dzieci kobiet, które przyjmowały inne leki na nadciśnienie lub mimo nadciśnienia nie stosowały żadnych środków.

2. Wyniki badań nad wpływem nadciśnienia kobiety na płód

Naukowcy doszli do wniosku, że ryzyko wad wrodzonych u dzieci jest związane z samym nadciśnieniem u matki podczas ciąży, a nie z przyjmowanymi lekami. Ustalono również, że inhibitory ACE nie są bardziej szkodliwe w pierwszym trymestrze ciąży niż inne leki. Autorzy badania podkreślają, że zależność pomiędzy nadciśnieniem u kobiet w ciąży a wadami wrodzonymi u dzieci wymaga dalszych badań.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyrząd do obniżania ciśnienia przy nadciśnieniu tętniczym opornym
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze