Leki na przeziębienie mogą wywoływać zawał serca
Polacy w przypadku przeziębienia i grypy najczęściej sięgają po niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które szybko zwalczają ból i obniżają temperaturę. Stosowanie popularnego ibuprofenu nie zawsze jest jednak bezpieczne, gdyż może zwiększać ryzyko wystąpienia zawału.
1. Zwiększone ryzyko zawału
Do niedawna mówiono, że za zwiększone ryzyko zawału oraz zaburzenie pracy całego układu sercowo-naczyniowego mogą odpowiadać wirusy wywołujące przeziębienie i grypę. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda.
Badania naukowców z Tajwańskiego Programu Ubezpieczeniowego wykazują, że to przyjmowanie niesteroidowych (niesterydowych) leków przeciwzapalnych podczas tych infekcji wirusowych aż trzykrotnie zwiększa ryzyko zawału. To wyniki analizy historii 10 tys. pacjentów, którzy byli hospitalizowani z powodu zawału w ciągu siedmiu lat. Opublikowano je w „Journal of Infectious Diseases”.
Szczególną uwagę badacze przywiązywali do sprawdzenia stopnia infekcji układu oddechowego i częstotliwości z jaką pacjenci przyjmowali leki przeciwzapalne. Jak wynika z badań, u osób zmagających się z ostrą infekcją dróg oddechowych ryzyko zawału zwiększało się o ponad 2,5 raza. Przy przyjmowaniu leków NLPZ wzrastało ono o kolejne 1,5 raza.
– Ze względu na swój mechanizm działania hamowania aktywności cykloksygenazy (COX), NLPZ w procesie zapalnym wpływają również na inne procesy, takie jak: krzepnięcie krwi, tworzenie ochronnej warstwy błony śluzowej żołądka. Ponadto przeciwwskazane są w astmie oskrzelowej ze względu na możliwość nasilenia ataków. Po podaniu doustnym leki te mogą wywoływać reakcje alergiczne, działać hepatotoksycznie, nefrotoksycznie, nasilać krwawienia z przewodu pokarmowego, podwyższać ciśnienie krwi oraz dawać szereg innych działań niepożądanych. W kontekście powodowania zawałów przeciwwskazaniem bezwzględnym jest ciężka niewydolność serca - komentuje dla WP abcZdrowie mgr farmacji Krystian Janelt z "Apteki przy Akademii" w Gdańsku.
Naukowcy podkreślają, że tylko bardziej szczegółowe badania mogą potwierdzić, które grupy leków niesterydowych są bezpieczne. Do czasu opublikowania bardziej nowych wyników, leki NLPZ warto więc stosować tylko po konsultacji lekarskiej. W aptekach znajdziemy także inne preparaty zwalczające infekcje wirusowe.
– Przy przeziębieniu Polacy najczęściej stosują paracetamol. Wszystkie reklamowane leki są właśnie na jego bazie. On też jest nadużywany - preparaty z tym składnikiem można kupić nawet na stacji benzynowej, bez recepty. Niepożądanym skutkiem zbyt częstego stosowania tego rodzaju leków są choroby nerek oraz wątroby - mówi dla WP abcZdrowie mgr farmacji Katarzyna Garncarek.
Przeczytaj koniecznie
- Podróż bez niepotrzebnych problemów, czyli jak ułatwić sobie życie
- Po co sprzątać? Zobacz, jak uniknąć nadmiaru obowiązków
- Obalamy mity na temat rozszerzania diety niemowlaka
- Pediatra odpowiada na wasze pytania
- Nie daj się oszukać! Czy wiesz, jak rozpoznać prawdziwy tran?
- Nowa technologia w domu. Zobacz, jak zmieni twoje życie
2. Inne skutki uboczne leków NLPZ
Przyjmowanie leków niesteroidowych może wywołać również szereg innych działań niepożądanych. Są to np.: wymioty i nudności, biegunki lub zaparcia, bóle głowy, obniżenie nastroju, drżenia mięśni czy szumy w uszach.
Leki NLPZ różni sposób dawkowania. Diklofenak możemy przyjmować maksymalnie w dawce 200 mg/dobę, ibuprofen – 1200-3200 mg/dobę, a naproksen – 100 mg/dobę. Zależy to też od wieku i masy ciała osoby chorej. Im mniejsza ilość przyjmowanego leku, tym niższe ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.