Trwa ładowanie...

Leki na przeziębienie mogą wywoływać zawał serca

Polacy w przypadku przeziębienia i grypy najczęściej sięgają po niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które szybko zwalczają ból i obniżają temperaturę. Stosowanie popularnego ibuprofenu nie zawsze jest jednak bezpieczne, gdyż może zwiększać ryzyko wystąpienia zawału.

1. Zwiększone ryzyko zawału

Do niedawna mówiono, że za zwiększone ryzyko zawału oraz zaburzenie pracy całego układu sercowo-naczyniowego mogą odpowiadać wirusy wywołujące przeziębienie i grypę. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda.

Badania naukowców z Tajwańskiego Programu Ubezpieczeniowego wykazują, że to przyjmowanie niesteroidowych (niesterydowych) leków przeciwzapalnych podczas tych infekcji wirusowych aż trzykrotnie zwiększa ryzyko zawału. To wyniki analizy historii 10 tys. pacjentów, którzy byli hospitalizowani z powodu zawału w ciągu siedmiu lat. Opublikowano je w „Journal of Infectious Diseases”.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

7 leków, które masz w domu i nawet o tym nie wiesz
7 leków, które masz w domu i nawet o tym nie wiesz [7 zdjęć]

Gospodynie domowe używają sody oczyszczonej zamiast proszku do pieczenia, dodając ją do wypieków. Jednak

zobacz galerię

Szczególną uwagę badacze przywiązywali do sprawdzenia stopnia infekcji układu oddechowego i częstotliwości z jaką pacjenci przyjmowali leki przeciwzapalne. Jak wynika z badań, u osób zmagających się z ostrą infekcją dróg oddechowych ryzyko zawału zwiększało się o ponad 2,5 raza. Przy przyjmowaniu leków NLPZ wzrastało ono o kolejne 1,5 raza.

– Ze względu na swój mechanizm działania hamowania aktywności cykloksygenazy (COX), NLPZ w procesie zapalnym wpływają również na inne procesy, takie jak: krzepnięcie krwi, tworzenie ochronnej warstwy błony śluzowej żołądka. Ponadto przeciwwskazane są w astmie oskrzelowej ze względu na możliwość nasilenia ataków. Po podaniu doustnym leki te mogą wywoływać reakcje alergiczne, działać hepatotoksycznie, nefrotoksycznie, nasilać krwawienia z przewodu pokarmowego, podwyższać ciśnienie krwi oraz dawać szereg innych działań niepożądanych. W kontekście powodowania zawałów przeciwwskazaniem bezwzględnym jest ciężka niewydolność serca - komentuje dla WP abcZdrowie mgr farmacji Krystian Janelt z "Apteki przy Akademii" w Gdańsku.

Leki NLPZ są bardzo popularne w leczeniu infekcji wirusowych
Leki NLPZ są bardzo popularne w leczeniu infekcji wirusowych (123rf)

Naukowcy podkreślają, że tylko bardziej szczegółowe badania mogą potwierdzić, które grupy leków niesterydowych są bezpieczne. Do czasu opublikowania bardziej nowych wyników, leki NLPZ warto więc stosować tylko po konsultacji lekarskiej. W aptekach znajdziemy także inne preparaty zwalczające infekcje wirusowe.

– Przy przeziębieniu Polacy najczęściej stosują paracetamol. Wszystkie reklamowane leki są właśnie na jego bazie. On też jest nadużywany - preparaty z tym składnikiem można kupić nawet na stacji benzynowej, bez recepty. Niepożądanym skutkiem zbyt częstego stosowania tego rodzaju leków są choroby nerek oraz wątroby - mówi dla WP abcZdrowie mgr farmacji Katarzyna Garncarek.

Przeczytaj koniecznie

2. Inne skutki uboczne leków NLPZ

Przyjmowanie leków niesteroidowych może wywołać również szereg innych działań niepożądanych. Są to np.: wymioty i nudności, biegunki lub zaparcia, bóle głowy, obniżenie nastroju, drżenia mięśni czy szumy w uszach.

Leki NLPZ różni sposób dawkowania. Diklofenak możemy przyjmować maksymalnie w dawce 200 mg/dobę, ibuprofen – 1200-3200 mg/dobę, a naproksen – 100 mg/dobę. Zależy to też od wieku i masy ciała osoby chorej. Im mniejsza ilość przyjmowanego leku, tym niższe ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza