Trwa ładowanie...

Leki przeciwzakrzepowe (WIDEO)

Zobacz film: "Leki przeciwzakrzepowe"

-Warunkiem prawidłowego krążenia krwi w układzie sercowo-naczyniowym jest jej płynny przepływ. Jakiekolwiek utrudnienia na drodze krwi, czyli powstawanie skrzeplin i zakrzepów może być przyczyną powikłań groźnych dla zdrowia i życia, dlatego tak ważne u osób zagrożonych wystąpieniem zakrzepów jest stosowanie leków przeciwzakrzepowych, o ich stosowaniu opowiada profesor Janina Stępińska.

-Najkrócej mówiąc właściwie każdy pacjent powyżej 75 roku życia powinien po leczeniu leki przeciwzakrzepowe dostawać. Pozostali to wymaga wyliczenia według tych skali, skali zagrożenia, ale to dotyczy dużej części właśnie pacjentów z nadciśnieniem, z niewydolnością serca, oni mają według tej skali tak duże zagrożenie, że trzeba im te leki dawać.

Teraz jaki jest problem z tymi lekami? Problem z tymi lekami jest taki, że te które są stosowane od wielu lat, właściwie stosowane do dziś, do dzisiaj, a dopiero niedawno pojawiły się nowe, o których powiem za chwilę. Te leki są bardzo trudne w stosowaniu, trudne dla pacjentów i trudne dla lekarzy. Trudność w ich stosowaniu polega na tym, że nie ma jednego dawkowania tego leku, tylko dawki leku dobiera się indywidualnie.

Każdy inaczej reaguje na ten lek, mało tego lek podany dzisiaj tak naprawdę działa za 48, 72 godziny, trzeba brać pod uwagę to opóźnienie. Pacjent po to, żeby sprawdzać czy on jest dobrze leczony musi pobierać sobie krew regularnie, oznaczać tak zwany wskaźnik INR, wskaźnik krzepnięcia, krzepliwości. I teraz, jeżeli on tego leku bierze za mało jest niewłaściwe leczony, no to nie zmniejsza sobie zagrożenia udarem.

Jeżeli on go bierze za dużo to niestety zwiększa się ryzyko powikłań krwotocznych, bo trzeba pamiętać, że ten lek zapobiega krzepnięciu. To jeszcze byłoby proste, ale te leki wchodzą w interakcje z innymi lekami, ale również z przyjmowanymi pokarmami i alkoholem.

Mało tego, jest pewna tak jak powiedziałam, osobnicza wrażliwość na ten lek. tych parametrów, które każą bardzo ostrożnie dawkować jest dużo, w zwiazku z czym pacjenci niechętnie się decydują na te leczenie, chętnie to leczenie odstawiaja. Bo jednak wchodzi w interakcje, na przykład z aspiryną, czy z takimi lekami niesterydowymi przeciwzapalnymi, które są bardzo powszechnie stosowane z powodu rozmaitych bólów stawów, kręgosłupa czy czegoś innego.

Jednym słowem pacjent powinien być dość dobrze wyedukowany, jeśli działa tego typu leczenie i musi regularnie kontrolować ten wskaźnik. Są kraje europejskie, w których są takie same aparaty do kontroli tego wskaźnika INR jak są do kontroli poziomu cukru i pacjenci są edukowani i analogicznie jak ci, którzy mają cukrzycę mogą sami się leczyć.

W Polsce niestety nie ma refundacji tych aparatów ani tych pasków do oznaczania, więc pacjenci są zależni, dlaczego lekarze tego nie lubią no bo to jest dosyć czasochłonne bo musza każdemu pacjentowi przynajmniej raz w miesiącu wyznaczyć dawki leku na długi czas, mało tego wyznaczyć, poświęcić im sporo czasu na edukację, sprawdzać leczenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.