Liczba krótkich L4 to plaga. ZUS podał najnowsze dane
Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował wzrost liczby krótkoterminowych zwolnień lekarskich. Eksperci sugerują zmiany w systemie zasiłków chorobowych.
W tym artykule
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przeanalizował dane dotyczące absencji chorobowych wśród ubezpieczonych. W 2024 r. wystawiono 22,2 mln zaświadczeń lekarskich, co przełożyło się na 240 mln dni zwolnień. To wzrost w porównaniu do 2023 r., kiedy to liczby te wynosiły odpowiednio 21,9 mln i 237,3 mln dni - informuje rp.pl.
Wzrost liczby krótkoterminowych L4
Z danych ZUS wynika, że w 2024 r. 42,9 proc. zwolnień lekarskich dotyczyło okresu od jednego do pięciu dni, co stanowi wzrost o 0,7 pkt proc. w porównaniu do 2023 r. Szczególnie zauważalny jest wzrost liczby jednodniowych zwolnień, które zwiększyły się o 14,3 proc. rok do roku.
Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców wskazuje w rozmowie na pozamedyczne przyczyny tego zjawiska.
- Wydaje mi się, że przynajmniej część tych zwolnień nie wynika z choroby, ale chęci skorzystania z częściowo odpłatnego wolnego od pracy. Taki substytut urlopu - wskazuje w rozmowie z rp.pl
Propozycje zmian w systemie zasiłków
Eksperci, w tym dr Tomasz Lasocki z Politechniki Warszawskiej, sugerują ograniczenie wypłat zasiłku chorobowego przy krótkoterminowych zwolnieniach. Proponuje się, aby zasiłek nie przysługiwał za pierwsze trzy dni niezdolności do pracy, co mogłoby zniechęcić do nadużywania L4.
Katarzyna Kamecka z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego zauważa, że dodatkowy urlop opiekuńczy jest bezpłatny, a zwolnienia z powodu siły wyższej są płatne w połowie. L4 natomiast zapewnia 80 proc. wynagrodzenia, co czyni je bardziej atrakcyjnym.
Potrzeba reformy
Eksperci podkreślają, że obecne regulacje nie rozwiązują problemu krótkoterminowych zwolnień. ZUS nie ma interesu finansowego w kontrolowaniu jednodniowych L4, dlatego konieczne jest wprowadzenie zmian w zasadach udzielania zaświadczeń lekarskich, zwłaszcza w kontekście teleporad.
Wprowadzenie analityki danych mogłoby pomóc w identyfikacji lekarzy wystawiających nadmiarową liczbę takich zwolnień.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.