Trwa ładowanie...

Loperamid – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Loperamid jest lekiem, który wykazuje działanie przeciwbiegunkowe. Należy do leków opioidowych i jest wydawany na receptę. Na czym dokładnie polega działanie Loperamidu? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do przyjmowania tego leku?

spis treści

1. Co to jest Loperamid?

Substancja czynna Loperamidu to loperamid, który należy do syntetycznych opioidów. Substancja ta hamuje motorykę jelit, wpływa bezpośrednio na mięśnie gładkie ściany jelita. Loperamid wydłuża czas pasażu treści jelitowej, dzięki czemu zmniejsza liczbę wypróżnień. Lek ten zmniejsza też utratę wody i elektrolitów z organizmu.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ostrej biegunki?"

Pierwsze efekty stosowania Loperamidu zauważane są po godzinie od przyjęcia dawki 4 mg. Loperamid metabolizowany jest w wątrobie i wydalany z żółcią.

2. Wskazania do stosowania leku

Loperamid to lek, który zalecany jest pacjentom, którzy ukończyli 6. rok życia. Ostra i przewlekła biegunka to główne wskazania do stosowania Loperamidu. Preparat ten przepisywany jest też chorym z wytworzoną przetoką jelita krętego, aby zmniejszyć liczbę stolców i poprawić ich konsystencję.

Symptomy, które wskazują, że biegunka jest poważniejsza niż myślisz
Symptomy, które wskazują, że biegunka jest poważniejsza niż myślisz [10 zdjęć]

Biegunka to gwałtowna reakcja ze strony układu pokarmowego, polegająca na wystąpieniu silnego bólu brzucha,

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania leku

Jak w przypadku każdego innego leku przeciwwskazaniem do stosowania jest uczulenie lub nadwrażliwość na któryś ze składników preparatu. Jakie są jeszcze przeciwwskazania do przyjmowania leku Loperamid? Zalicza się do nich:

  • zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego
  • ostrą czerwonkę (występuje wraz z wysoką gorączką i krwią w kale),
  • bakteryjne zapalenie jelita cienkiego,
  • bakteryjne zapalenie okrężnicy,
  • rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy.

Lek należy przestać stosować, gdy wystąpią takie objawy jak wzdęcia brzucha lub zaparcia. Kobietom w ciąży i karmiącym piersią nie zaleca się przyjmowania Loperamidu. O konieczności jego podania powinien zadecydować lekarz.

4. Dawkowanie Loperamidu

Dawkowanie Loperamidu zależne jest od rodzaju i nasilenia objawów. Dorośli w ostrej biegunce zazwyczaj przyjmują 4 mg leku na dobę. Dzieciom zalecana jest zazwyczaj dawka 2 mg na dobę. Następnym krokiem jest taka modyfikacja dawki leku, która pozwoli uzyskać 1-2 normalne stolce na dobę.

Zobacz także:

Dawka podtrzymująca leku Loperamid to zazwyczaj od 2 do 12 mg na dobę. Dawka maksymalna Loperamidu to natomiast 16 mg na dobę u pacjentów dorosłych. Należy zawsze pamiętać, by nie zwiększać przepisanych dawek leku na własną rękę, gdyż może to zaszkodzić zdrowiu i wywołać nieprzyjemne działania niepożądane.

5. Skutki uboczne leku

Niekiedy podczas kuracji Loperamidem mogą wystąpić działania niepożądane. Nie pojawią się one oczywiście u wszystkich chorych. Należy tez pamiętać, że korzyści, które płyną z zażywania leku, są zazwyczaj dużo większe niż szkody, które może wywołać lek. Niekiedy występujące skutki uboczne po stosowaniu Loperamidu to: bóle brzucha, zawroty głowy, nadmierna senność, nudności i wymioty, zaparcia, niestrawność, niedrożność jelit.

Bardzo rzadko może pojawić się ostre zatrzymanie moczu, a także objawy związane z reakcją uczuleniową, jak np. wysypka na ciele czy pokrzywka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza