Masz ten objaw? To znak, by natychmiast odstawić kawę
Działa pobudzająco i antyoksydacyjnie, poprawia krążenie krwi, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Miłośnicy napoju kofeinowego powinni jednak wiedzieć, że nie wszyscy mogą pić kawę bez ograniczeń. Osoby z jakimi schorzeniami powinny uważać na spożywanie kofeiny?
- 1. Pacjenci z nadreaktywnością pęcherza moczowego
- 2. Osoby borykające się z zespołem jelita drażliwego
- 3. Osoby zmagające się z arytmią
- 4. Kobiety ciężarne
- 5. Matki karmiące piersią
- 6. Pacjenci cierpiący na zaburzenia snu
- 7. Osoby narażone na stany lękowe i depresję
- 8. Pacjenci z epilepsją
- 9. Dzieci poniżej 12. roku życia
1. Pacjenci z nadreaktywnością pęcherza moczowego
Uczucie silnego parcia na pęcherz, występujące z częstomoczem i nykturią to typowe objawy nadreaktywnego pęcherza moczowego. Dietetycy przekonują pacjentów z nadreaktywnością pęcherza do ograniczenia spożycia kofeiny, ponieważ substancja znajdująca się w ziarnach kawy może zwiększyć częstotliwość oddawania moczu.
2. Osoby borykające się z zespołem jelita drażliwego
Spożywania kawy powinny unikać osoby zmagające się z zespołem jelita drażliwego. Dlaczego? Ponieważ kofeina podrażnia śluzówkę jelita i działa pobudzająco na motorykę przewodu pokarmowego. Wypicie czarnej kawy lub espresso może skutkować zmianą częstości wypróżnień, silnym skurczowym bólem brzucha lub biegunką. Większość dietetyków zachęca pacjentów z zespołem jelita drażliwego do odstawienia lub ograniczenia wysoko kofeinowych napojów.
3. Osoby zmagające się z arytmią
Arytmia jest zaburzeniem rytmu serca objawiającym się nieprawidłową czynnością skurczową tego narządu. Pacjenci zmagający się z arytmią powinni unikać spożywania mocnej kawy oraz gazowanej wody mineralnej, ponieważ napoje te obniżają poziom magnezu w organizmie. Dodatkowo, kofeina zawarta w espresso czy tradycyjnej małej czarnej może powodować przejściowy wzrost ciśnienia tętniczego.
4. Kobiety ciężarne
Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów przekonuje, że umiarkowane spożycie kofeiny (mniej niż 200-300 mg dziennie) nie wpływa negatywnie na przebieg ciąży. Jednak wysokie dzienne spożycie kofeiny, przekraczające 300 mg na dobę, może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu czy samoistnej utraty ciąży przed upływem 22. tygodnia.
5. Matki karmiące piersią
Kawa i inne źródła kofeiny mogą wpływać negatywnie na laktację. Z jednej strony - kofeina może przenikać do mleka matki i powodować u dziecka niepokój, rozdrażnienie, problemy z zasypianiem. Z drugiej strony - napoje kofeinowe mogą działać moczopędnie, powodując u matki częstsze oddawanie moczu. Skutkiem nadmiernego spożycia kawy w okresie laktacji może być także zmniejszenie ilości mleka wytwarzanego przez piersi.
6. Pacjenci cierpiący na zaburzenia snu
Znaczna część osób sięga po kubek kawy po nieprzespanej nocy. Warto mieć na uwadze, że nawyk ten bynajmniej nie pomoże osobom cierpiącym na problemy ze snem. Nawet niewielka ilość kofeiny może zaburzać jakość snu.
Pobudzające działanie kawy zazwyczaj utrzymuje się w organizmie od trzech do pięciu godzin. Warto więc unikać napojów kofeinowych co najmniej sześć godzin przed położeniem się do łóżka.
7. Osoby narażone na stany lękowe i depresję
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kawa jako produkt spożywczy może zaostrzać stany lękowe oraz depresyjne. Co ciekawe, problemy te mogą utrzymywać się nawet po zaprzestaniu dawkowania kofeiny. Pacjenci doświadczający regularnie stanów depresyjnych, uczucia niepokoju czy ataków paniki powinni rozważyć odstawienie napojów zawierających kofeinę.
8. Pacjenci z epilepsją
Wyniki badań przedklinicznych sugerują, że kawa może zwiększać podatność na występowanie napadów padaczkowych. Pacjenci dotknięci epilepsją powinni skonsultować spożycie napojów kofeinowych ze swoim neurologiem.
9. Dzieci poniżej 12. roku życia
Większość rodziców traktuje kawę jako napój przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich. Okazuje się, że takie podejście jest całkowicie uzasadnione. Dane kanadyjskiej instytucji ds. żywienia dowodzą, że nawet niewielka ilość kofeiny może wpływać negatywnie na zdrowie maluchów poniżej czwartego roku życia, w związku z tym dzieci do tego wieku nie powinny spożywać kawy, napojów energetycznych czy cukierków kofeinowych.
W przypadku nieco starszych dzieci kofeina również nie jest wskazana, ponieważ może powodować refluks żołądkowo-przełykowy, uczucie niepokoju czy wzrost częstości akcji serca i ciśnienia krwi.
Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.