Medycyna holistyczna - metody leczenia, tradycja, kontrowersje
Medycyna holistyczna to podejście, opierające się na założeniu, że fizyczność, psychika i dusza stanowią całość. Leczenie zgodne z podejściem holistycznym polega na przywróceniu harmonii we wszystkich obszarach życia. Co warto wiedzieć o medycynie holistycznej?
1. Czym jest medycyna holistyczna?
Medycyna holistyczna to światopogląd, który polega na kompleksowym podejściu do pacjenta, odczuwanych przez niego dolegliwości oraz rozpoznanych schorzeń. Medycyna holistyczna skupia się na tym, że człowiek jest układem całościowym, więc nie należy ograniczać swoich działań jedynie do konkretnej choroby.
Według medycyny holistycznej ciało, umysł i dusza to jedność. Najważniejszą zasadą jest to, że równowaga i harmonia na wszystkich poziomach jest warunkiem koniecznym do uzyskania zdrowia i szczęścia.
2. Czym zajmuje się medycyna holistyczna?
- płaszczyzna fizyczna - biologiczne funkcjonowanie organizmu,
- płaszczyzna psychiczna - emocje, podejście do życia i procesy poznawcze,
- płaszczyzna społeczna i mentalna - zdolność do utrzymywania kontaktów międzyludzkich,
- płaszczyzna duchowa - przekonania lub praktyki religijne.
Zdrowie to równowaga wszystkich wymienionych wyżej czynników. Zaburzenie równowagi prowadzi to powstania choroby lub wystąpienia szeregu dolegliwości.
3. Metody leczenia w medycynie holistycznej
Medycyna holistyczna to połączenie współczesnych zasad leczenie i medycyny naturalnej. Postępowanie jest dostosowywane indywidualnie do pacjenta, ponieważ każdy człowiek jest zupełnie inny, ma zróżnicowane poglądy, wartości i sposób bycia.
Choroby są traktowane jako objaw zaburzeń w sferze duchowej i emocjonalnej, a powrót do zdrowia opiera się na zlokalizowaniu problemu i walce z nim na każdej z płaszczyzn.
4. Tradycja medycyny holistycznej
Medycyna holistyczna ma wielowiekową tradycję. Była znana już w medycynie chińskiej, gdzie chorobę traktowano jako zaburzenie przepływu życiowej energii. Wówczas wyzdrowienie było postrzegane jako odbudowaniem równowagi organizmu i przywróceniem utraconej energii oraz witalności. Podstawą była walka o utrzymywanie ludzi w dobrej kondycji i zapobieganie chorobom.
5. Kontrowersje związane z medycyną holistyczną
W ostatnim czasie nastąpił przełom medycyny i połączenie jej z nowinkami technicznymi. Diametralnie zmieniło się traktowanie pacjenta - choroba stała się problemem, który szybko powinien zostać wyeliminowany.
Ludzie przestali być postrzegani indywidualnie, zaczęto opracowywać stałe zasady postępowania w przypadku konkretnych schorzeń czy dolegliwości. Oddzielono fizyczność od płaszczyzny psychicznej i duchowej.
Obecnie większość ludzi darzy lekarzy ogromnym zaufaniem i widzi w nich niepodważalny autorytet, w związku z tym trudno im otworzyć się na dawne przekonania i powierzyć im własne zdrowie.
6. Czym różni się medycyna holistyczna od medycyny niekonwencjonalnej?
Medycyna niekonwencjonalna to praktyki lekarskie, których skuteczność nie została udowodniona naukowo, a ich wykonywanie jest uzasadnione na przykład długoletnią tradycją.
Medycyna holistyczna korzysta głównie z metod medycyny naturalnej, które zostały przedstawione naukowo. Należy do nich między innymi ziołolecznictwo, aromaterapia, masaż i techniki relaksacyjne.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.