Trwa ładowanie...

Medycyna rodzinna – czym zajmuje się lekarz rodzinny?

Avatar placeholder
29.09.2020 14:48
Medycyna rodzinna zajmuje się kwestią zdrowia wszystkich członków rodziny. Działania lekarza rodzinnego obejmują profilaktykę, diagnostykę, jak i leczenie.
Medycyna rodzinna zajmuje się kwestią zdrowia wszystkich członków rodziny. Działania lekarza rodzinnego obejmują profilaktykę, diagnostykę, jak i leczenie. (Pixabay)

Medycyna rodzinna zajmuje się kwestią zdrowia wszystkich członków rodziny. Działania lekarza rodzinnego obejmują profilaktykę, diagnostykę, jak i leczenie. Jako specjalizacja medycyna rodzinna trwa cztery lata. Jakie badania zleca lekarz rodzinny? Jakie choroby leczy? Jaka jest różnica między lekarzem medycyny rodzinnej a internistą i pediatrą?

spis treści

1. Co to jest medycyna rodzinna?

Medycyna rodzinna to dział medycyny, który zajmuje się kwestią zdrowia wszystkich członków rodziny, będącej pod opieką lekarza rodzinnego. Jego działania obejmują profilaktyką zdrowotną, diagnostykę i leczenie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Opieka lekarza rodzinnego obejmuje także poradnictwo, jak i wizyty domowe.

Medycyna rodzinna wymusza interdyscyplinarne podejście do pacjenta, dostrzega konieczność spojrzenia na niego jak na całość: z rodziną, otoczeniem i społecznością. Lekarz rodzinny obejmuje opieką pacjentów zadeklarowanych na tzw. "listę aktywną". Za każą zadeklarowaną osobę otrzymuje stawkę kapitacyjną. Stanowią one zasoby, które muszą pokryć takie wydatki jak wynagrodzenie zarówno lekarza, jak i zatrudnianego przez niego personelu, koszty utrzymania lokalu i prowadzenia działalności medycznej, a także koszty zleconych badań diagnostycznych.

2. Czym zajmuje się lekarz medycyny rodzinnej?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Celem medycyny rodzinnej jest utrzymywanie pacjentów w dobrej kondycji tak fizycznej, jak i psychicznej. Działania lekarza rodzinnego obejmują szeroko rozumianą profilaktykę oraz leczenie najczęstszych schorzeń.

Czym zajmuje się lekarz medycyny rodzinnej?

  • promowaniem zdrowego stylu życia,
  • stawianiem diagnozy i podejmowaniem decyzji z nią związanych, kierowaniem do specjalistów trudniejszych przypadkach,
  • koordynowaniem opieki zdrowotnej (organizacja leczenia i profilaktyki),
  • udzielaniem porad, wystawianiem opinii na temat ogólnego stanu zdrowia,
  • prowadzeniem pacjentów z ostrymi i przewlekłymi chorobami,
  • długotrwałą opieką nad pacjentem.

3. Jakie choroby leczy lekarz rodzinny?

Lekarz rodzinny samodzielnie diagnozuje i leczy choroby, które wedle aktualnej wiedzy medycznej mogą być zdiagnozowane za pomocą badania lekarskiego i badań dodatkowych. W bardziej skomplikowanych przypadkach kieruje pacjenta do specjalisty. Można powiedzieć, że zadaniem lekarza rodzinnego jest zajmowanie się statystycznie najczęstszymi jednostkami chorobowymi w zakresie, który nie wymaga konsultacji specjalistycznej.

4. Lekarz rodzinny a inne specjalizacje

Zakres medycyny rodzinnej jest szerszy niż internisty czy pediatry. Lekarz rodzinny może udzielać świadczeń i porad zdrowotnych zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Pediatra może zajmować się tylko dziećmi, a internista wyłącznie osobami dorosłymi.

Ponadto często używa się zamiennie określenia lekarz rodzinny z lekarzem POZ. Tymczasem pierwsze jest określeniem wykształcenia, drugie - określeniem funkcji. Lekarzem rodzinnym jest tylko lekarz specjalista medycyny rodzinnej, a lekarzem POZ nazywany jest każdy lekarz pracujący w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, często internista, pediatra czy chirurg.

5. Jakie badania zleca specjalista medycyny rodzinnej?

Lekarz rodzinny może wypisać skierowania na różne badania, które są niezbędne do postawienia. Oznacza to, że może skierować pacjenta na podstawowe badania laboratoryjne: krwi, kału, moczu. Może również zlecać niektóre badania RTG, na przykład klatki piersiowej czy badania USG, na przykład jamy brzusznej. Jeśli przypadłość bądź choroba pacjenta są bardziej skomplikowane, lekarz rodzinny wypisuje skierowanie do odpowiedniego specjalisty.

6. Jak się przygotować do wizyty u lekarza medycyny rodzinnej

Przez każdą wizytą u lekarza rodzinnego należy przygotować dokumentację medyczną, czyli wyniki badań, wypisy ze szpitali, zdjęcia RTG czy USG oraz wszystkie inne dokumenty związane z leczeniem.

Bardzo ważne jest, by uporządkować kwestie objawów i dolegliwości, które dokuczają (okoliczności, kiedy się pojawiły), zabrać odczyty ciśnienia mierzonego w domu. Należy zastanowić się nad chorobami występującymi w rodzinie. Warto przygotować sobie także nurtujące pytania. Można zapisać je na kartce, by o niczym w gabinecie lekarskim nie zapomnieć.

7. Ile zarabia lekarz rodzinny?

Wiele osób zastanawia się także, ile zarabia lekarz rodzinny. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ tak, jak w przypadku większości innych zawodów, zarobki uzależnione są od wielu czynników. To na przykład staż pracy, liczba godzin pracy czy warunki zatrudnienia w przychodni. Według badań zarobki lekarzy rodzinnych wahają się między 6300 a 10 900 złotych miesięcznie. Większość z nich zarabia 8 800 złotych na miesiąc.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze