Menopauza czy choroba - z jakimi chorobami można pomylić klimakterium?
Menopauza czy choroba? Większość kobiet w wieku około 50 lat zaczyna skarżyć się na gorsze samopoczucie, uderzenia gorąca, problemy z pamięcią i koncentracją oraz wahania nastroju. Dolegliwości te bardzo często informują o klimakterium (przekwitaniu), choć u niektórych osób oznaczają rozwój choroby. Sprawdź, jakie schorzenia można pomylić z menopauzą.
1. Pierwsze objawy menopauzy
Menopauza to czas, który stopniowo prowadzi do bezpłodności u dojrzałych kobiet. Zazwyczaj rozpoczyna się około 50. roku życia, choć u niektórych osób występuje znacznie wcześniej, w wieku 40-45 lat.
Okres przekwitania trwa średnio 10 lat (niekiedy 12-14) i charakteryzuje się dużymi zmianami w samopoczuciu. Dolegliwości wskazujące na klimakterium to:
- obniżenie nastroju,
- uderzenia gorąca,
- wzrost wagi,
- pogorszenie pamięci,
- problemy ze snem,
- przewlekłe zmęczenie,
- kołatania serca,
- zmiany skórne.
2. Menopauza czy choroba?
Menopauza znacznie wpływa na samopoczucie, wagę i wygląd skóry, pomimo dość charakterystycznych objawów może być mylona z niektórymi chorobami. Warto zachować czujność i pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych.
2.1. Menopauza czy depresja
W okresie przekwitania większość kobiet obserwuje częste wahania nastroju, łącznie z nagłymi wybuchami płaczu. Charakterystyczne jest również przewlekłe rozdrażnienie, brak motywacji do aktywności fizycznej czy wychodzenia z domu, a także chroniczne zmęczenie.
Powyższe dolegliwości mogą sugerować rozpoczęcie klimakterium, ale również rozwój zaburzeń depresyjnych. Depresja ma bardzo podobny przebieg jak menopauza, negatywnie wpływa również na jakość snu, a nawet wagę ciała.
Warto mieć również na uwadze, że u niektórych dojrzałych kobiet depresja współwystępuje z menopauzą. Wówczas pacjentki skarżą się dodatkowo na uczucie niepokoju i lęku oraz negatywne myśli.
2.2. Menopauza czy początki demencji
Kobiety, które wchodzą w okres przekwitania doświadczają prawdziwej burzy hormonalnej i znacznego pogorszenia samopoczucia. Bardzo często mają problemy z zapamiętywaniem, koncentracją oraz nauką, mają wrażenie stałego roztargnienia.
Kobiety w wieku 45-50 lat spodziewają się menopauzy i z tego względu bagatelizują występujące dolegliwości, nie biorąc pod uwagę, że mogą one świadczyć o rozwoju choroby, takiej jak demencja.
Wykazano, że problemy ze skupieniem czy pamięcią ustępują zwykle w ciągu roku od ostatniej miesiączki. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem i wykonać badania hormonalne, by mieć pewność, że gorsze samopoczucie jest efektem menopauzy.
2.3. Menopauza czy osteoporoza
Wraz z wiekiem pogarsza się kondycja kości i stawów, co staje się szczególnie dotkliwe w okresie menopauzy, ze względu na spadek estrogenów, kontrolujących prawidłową masę kostną.
Kobiety w tym okresie powinny szczególnie zadbać o swoje zdrowie, spożywać produkty obfitujące w wapń, unikać urazów i złamań. Osteoporoza bardzo często współwystępuje razem z menopauzą, choć zdarza się, że ból mięśni i stawów mylnie uznawany jest za rozpoczęcie przekwitania.
2.4. Menopauza czy choroby układu krążenia
Klimakterium charakteryzują znaczne zmiany w stężeniu hormonów płciowych, co ma wpływ na ogólne samopoczucie. Wiele dojrzałych kobiet odczuwa kołatania serca, które mogą wiązać się ze spadkiem estrogenów w organizmie.
Zmniejszona ilość hormonów zwiększa jednocześnie ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, takie jak zaburzenia rytmu serca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze krwi, miażdżyca, a nawet zawał serca.
Wszystkie niepokojące dolegliwości należy skonsultować z internistą lub kardiologiem, w szczególności ucisk lub ból w klatce piersiowej, omdlenia, duszności lub obrzęki kończyn. Mogą one zwiastować rozwój chorób krążeniowych, które bez odpowiedniego postępowania medycznego mogą stanowić poważne zagrożenie.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.