Trwa ładowanie...

Menopauza czy choroba - z jakimi chorobami można pomylić klimakterium?

Paula Jakubasik
17.02.2023 12:12
Menopauza czy choroba? Istnieją schorzenia o łudząco podobnych objawach do klimakterium.
Menopauza czy choroba? Istnieją schorzenia o łudząco podobnych objawach do klimakterium. (adobestock)

Menopauza czy choroba? Większość kobiet w wieku około 50 lat zaczyna skarżyć się na gorsze samopoczucie, uderzenia gorąca, problemy z pamięcią i koncentracją oraz wahania nastroju. Dolegliwości te bardzo często informują o klimakterium (przekwitaniu), choć u niektórych osób oznaczają rozwój choroby. Sprawdź, jakie schorzenia można pomylić z menopauzą.

spis treści

1. Pierwsze objawy menopauzy

Menopauza to czas, który stopniowo prowadzi do bezpłodności u dojrzałych kobiet. Zazwyczaj rozpoczyna się około 50. roku życia, choć u niektórych osób występuje znacznie wcześniej, w wieku 40-45 lat.

Okres przekwitania trwa średnio 10 lat (niekiedy 12-14) i charakteryzuje się dużymi zmianami w samopoczuciu. Dolegliwości wskazujące na klimakterium to:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
  • obniżenie nastroju,
  • uderzenia gorąca,
  • wzrost wagi,
  • pogorszenie pamięci,
  • problemy ze snem,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • kołatania serca,
  • zmiany skórne.

2. Menopauza czy choroba?

Menopauza znacznie wpływa na samopoczucie, wagę i wygląd skóry, pomimo dość charakterystycznych objawów może być mylona z niektórymi chorobami. Warto zachować czujność i pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych.

2.1. Menopauza czy depresja

W okresie przekwitania większość kobiet obserwuje częste wahania nastroju, łącznie z nagłymi wybuchami płaczu. Charakterystyczne jest również przewlekłe rozdrażnienie, brak motywacji do aktywności fizycznej czy wychodzenia z domu, a także chroniczne zmęczenie.

Powyższe dolegliwości mogą sugerować rozpoczęcie klimakterium, ale również rozwój zaburzeń depresyjnych. Depresja ma bardzo podobny przebieg jak menopauza, negatywnie wpływa również na jakość snu, a nawet wagę ciała.

Warto mieć również na uwadze, że u niektórych dojrzałych kobiet depresja współwystępuje z menopauzą. Wówczas pacjentki skarżą się dodatkowo na uczucie niepokoju i lęku oraz negatywne myśli.

2.2. Menopauza czy początki demencji

Kobiety, które wchodzą w okres przekwitania doświadczają prawdziwej burzy hormonalnej i znacznego pogorszenia samopoczucia. Bardzo często mają problemy z zapamiętywaniem, koncentracją oraz nauką, mają wrażenie stałego roztargnienia.

Kobiety w wieku 45-50 lat spodziewają się menopauzy i z tego względu bagatelizują występujące dolegliwości, nie biorąc pod uwagę, że mogą one świadczyć o rozwoju choroby, takiej jak demencja.

Wykazano, że problemy ze skupieniem czy pamięcią ustępują zwykle w ciągu roku od ostatniej miesiączki. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem i wykonać badania hormonalne, by mieć pewność, że gorsze samopoczucie jest efektem menopauzy.

2.3. Menopauza czy osteoporoza

Wraz z wiekiem pogarsza się kondycja kości i stawów, co staje się szczególnie dotkliwe w okresie menopauzy, ze względu na spadek estrogenów, kontrolujących prawidłową masę kostną.

Kobiety w tym okresie powinny szczególnie zadbać o swoje zdrowie, spożywać produkty obfitujące w wapń, unikać urazów i złamań. Osteoporoza bardzo często współwystępuje razem z menopauzą, choć zdarza się, że ból mięśni i stawów mylnie uznawany jest za rozpoczęcie przekwitania.

2.4. Menopauza czy choroby układu krążenia

Klimakterium charakteryzują znaczne zmiany w stężeniu hormonów płciowych, co ma wpływ na ogólne samopoczucie. Wiele dojrzałych kobiet odczuwa kołatania serca, które mogą wiązać się ze spadkiem estrogenów w organizmie.

Zmniejszona ilość hormonów zwiększa jednocześnie ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, takie jak zaburzenia rytmu serca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze krwi, miażdżyca, a nawet zawał serca.

Wszystkie niepokojące dolegliwości należy skonsultować z internistą lub kardiologiem, w szczególności ucisk lub ból w klatce piersiowej, omdlenia, duszności lub obrzęki kończyn. Mogą one zwiastować rozwój chorób krążeniowych, które bez odpowiedniego postępowania medycznego mogą stanowić poważne zagrożenie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.