Trwa ładowanie...

Metafolina - charakterystyka, suplementacja w okresie ciąży, kiedy rozpocząć suplementację

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
12.02.2021 16:46
Kobietom planującym ciąże, jak również tym ciężarnym zaleca się stosowanie kwasu foliowego. Regularna suplementacja tego składnika zapobiega powstaniu wad cewy nerwowej u płodu, minimalizuje ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu.
Kobietom planującym ciąże, jak również tym ciężarnym zaleca się stosowanie kwasu foliowego. Regularna suplementacja tego składnika zapobiega powstaniu wad cewy nerwowej u płodu, minimalizuje ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. (123rf)

Metafolina jest idealną alternatywą dla kwasu foliowego, którego stosowanie zaleca się kobietom planującym ciąże, jak również tym ciężarnym. Regularna suplementacja tego składnika zapobiega powstaniu wad cewy nerwowej u płodu, minimalizuje ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Czym jest metafolina i jakie działanie wykazuje?

spis treści

1. Czym jest metafolina?

Metafolina jest aktywnym metabolitem kwasu foliowego 5-MTHF występującym w postaci soli wapniowej. Ta stabilna sól wapniowa kwasu L-5-metyltetrahydrofoliowego, L-5-MTHF charakteryzuje się wysoką bioprzyswajalnością oraz aktywnością fizjologiczną.

Metafolina stanowi idealną alternatywę dla popularnego kwasu foliowego. O jej suplementację powinny zadbać kobiety planujące ciążę, kobiety ciężarne, a także matki karmiące piersią. Warto wspomnieć również o tym, że suplementacja metafoliny jest niezwykle ważna w przypadku pań, które borykają się z mutacją genu MTHFR (stosowanie kwasu foliowego w zwykłej formie może okazać się w ich przypadku nieskuteczne).

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Metafolina i jej suplementacja w okresie ciąży

Suplementacja metafoliną przed i na początku ciąży minimalizuje ryzyko wad cewy nerwowej u płodu.

Suplementacja metafoliną:

 • obniża poziom homocysteiny w osoczu kobiety ciężarnej,
 • podnosi stężenie erytrocytów i folianów w organizmie,
 • przeciwdziała zakrzepicy oraz zaburzeniom ze strony układu sercowo-naczyniowego (chroni przed chorobą niedokrwienną serca),
 • wpływa na zwiększenie poziomu hemoglobiny oraz witaminy B12,
 • gwarantuje odpowiednie stężenie folianów u kobiet w ciąży,
 • chroni organizm kobiety przed rozwojem komórek rakowych.

Przyjmowanie metafoliny ma istotne znaczenie w profilaktyce wad cewy nerwowej u płodu. Jeśli kobieta ciężarna nie stosuje się do zaleceń lekarza, nie przyjmuje kwasu foliowego lub metafoliny, nie dba o swoje zdrowie oraz nie przestrzega zasad zdrowego żywienia u płodu mogą wystąpić poważne wady takie jak anencefalia, rozszczep kręgosłupa czy przepuklina oponowo-rdzeniowa). Warto wspomnieć również o tym, że odpowiednia dawka folianów obniża ryzyko chorób nowotworowych (np. chroni przed rakiem jelita grubego).

3. Kiedy warto rozpocząć suplementację metafoliną?

Suplementację metafoliną, czyli stabilną solą wapniową kwasu L-5-metyltetrahydrofoliowego, L-5-MTHF warto rozpocząć w okresie planowania ciąży. Wielu specjalistów zaleca kobietom stosowanie suplementacji już na 12 tygodni przed planowanym zajściem w ciążę. Warto nadmienić, że suplementacja folianami powinna trwać również przez cały okres ciąży oraz okres laktacji, tzn. karmienia piersią. Należy wybierać wyłącznie te suplementy z metafoliną, których działanie zostało potwierdzone przez specjalistów. Warto w tej kwestii zasięgnąć opinii lekarza ginekologa.

4. Dieta bogata w foliany

Zarówno kobiety starające się o dzidziusia, jak i te ciężarne powinny zadbać o dietą bogatą w foliany. Folianami nazywa się grupę związków, które charakteryzują się podobnym działaniem do metafoliny czy kwasu foliowego.

Dieta bogata w foliany powinna bazować na :

 • warzywach zielonych (np. szpinaku, brokułach, kapuście włoskiej),
 • roślinach strączkowych (np. fasoli),
 • owocach takich jak kiwi, pomarańcze, mango,
 • cykorii,
 • żółtach jaj,
 • kiełkach pszenicy,
 • drożdżach piwnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze