Trwa ładowanie...

Metypred - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 20:59
Metypred jest lekiem, który przeznaczony jest do stosowania doustnego
Metypred jest lekiem, który przeznaczony jest do stosowania doustnego (123rf.com)

Metypred jest lekiem wystawianym na receptę, który występuje pod postacią tabletek. Jedno opakowanie preparatu zawiera 30 tabletek. Metypred działa przeciwzapalnie i immunosupresyjnie. Stosowany jest w leczeniu chorób płuc, gastroenterologii, dermatologii i wenerologii, hematologii, a także w alergologii, onkologii klinicznej i reumatologii.

spis treści

1. Charakterystyka leku Metypred

Metypred to lek na receptę, którego substancją czynna jest metyloprednizolon. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz immunosupresyjne. Tak jak wszystkie inne leki z tej grupy także metypred łagodzi objawy, ale nie wpływa na przyczynę ich powstawania. Metypred metabolizowany jest głównie w wątrobie i jest wydalany całkowicie razem z moczem.

2. Wskazania do stosowania

Metypred to preparat, który stosuje się w leczeniu między innymi: wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zapalenia skóry, niedokrwistości, astmy oskrzelowej, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, chorób dermatologicznych. Wskazaniem do przyjmowania metypredu są także choroby reumatyczne oraz choroby alergiczne takie jak astma oskrzelowa oraz zapalenie skóry, a także choroby hematologiczne (małopłytkowość, niedokrwistość, białaczki limfatycznej). Metypred zażywany jest także przez osoby, które są po transplantacji i chemioterapii.

Zobacz film: "Astma [Wirtualna Poradnia]"
Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) [17 zdjęć]

Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, obrzękiem i zwężeniem oskrzeli (dróg

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania

Stosowanie metypredu nie zawsze jest możliwe, ponieważ mimo występujących wskazań do stosowania leku nie zawsze można go zażywać. Przeciwwskazaniem do stosowania leku metypred jest gruźlica oraz inne zakażenia bakteryjne lub wirusowe. Nie należy stosować metypredu także w układowych zakażeniach grzybiczych. Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania metypredu jest nadwrażliwość lub uczulenie na jakikolwiek składnik leku.

4. Jak bezpiecznie dawkować lek?

Metypred jest lekiem, który przeznaczony jest do stosowania doustnego. Dawkowanie metypredu oraz częstotliwość przyjmowania ustala lekarz. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku, a jedynie wywoła skutki uboczne. Początkowa zalecana dawka metypredu wynosi 16–96 mg na dobę. Podtrzymująca dawka zazwyczaj wynosi 4–12 mg na dobę, która powinna być przyjmowana rano. Jeśli leczenie metypredem jest długotrwałe, to lekarz może zlecić przyjmowanie dawki co drugi dzień.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne i działania niepożądane leku Metypred

Podczas leczenia metypredem mogą pojawić się skutki uboczne. Do najczęściej występujących działań niepożądanych zalicza się objawy Cushinga czyli rozstępy, zmiany skórne, trądzik, nadmierne owłosienie, zanik mięśni, nadciśnienie tętnicze], a także obrzęk oraz nietolerancję glukozy. Kolejnymi skutkami ubocznymi po przyjmowaniu metypredy mogą być: zaćma, jaskra, owrzodzenia przewodu pokarmowego, zaburzenia miesiączkowania, osteoporoza oraz spadek odporności.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze