Trwa ładowanie...

Lepiej uważać. Może zwiększać ryzyko udaru, migotania przedsionków

 Agnieszka Gotówka
09.06.2024 19:10
Nie dla wszystkich. Mogą wystąpić problemy z sercem
Nie dla wszystkich. Mogą wystąpić problemy z sercem (Getty Images)

W powszechnej świadomości suplementy z olejem rybim (np. tran) są bardzo zdrowe. Zawierają m.in. kwasy omega-3, które minimalizują ryzyko chorób układu krążenia. Najnowsze badania pokazują jednak, że nie każdy może po nie sięgać, bo jest grupa osób, u których zwiększają ryzyko udaru i migotania przedsionków.

spis treści

1. Badacze ostrzegają przed tymi suplementami

Do takich wniosków doszli badacze z Chin, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Danii, którzy przez średnio 12 lat (od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2010 r., z okresem obserwacji do 31 marca 2021 r.) monitorowali stan zdrowia ponad 400 000 uczestników brytyjskiego Biobanku. Eksperci przeanalizowali dane 415 737 uczestników w wieku 40-69 lat. 1/3 z nich przyznała, że regularnie sięga po suplementy diety z olejem rybim.

Wyniki swoich analiz badacze opublikowali w artykule "Regular use of fish oil supplements and course of cardiovascular diseases: prospective cohort study" na łamach czasopisma "BMJ Medicine" (Maj 2024, 3(1)).

2. Olej rybi nie taki zdrowy jak uważano

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Wśród wszystkich uczestników badania, którzy nie cierpieli na choroby układu krążenia, zidentyfikowano 18 367 pacjentów, u których wystąpiło incydentalne zaburzenie rytmu serca (migotanie przedsionków) oraz 22 636 pacjentów, u których wystąpiły poważne niekorzystne zdarzenia sercowo-naczyniowe.

Okazało się, że istotną rolę w przejściu od stanu zdrowia do poważnych niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych odgrywało regularne stosowanie suplementów zawierających olej rybi.

Czy to oznacza, że obecne w oleju rybim kwasy omega-3 zamiast pomóc, szkodzą?

To nie jest takie oczywiste, bo w przypadku osob, które przeszły udar mózgu, zawał serca lub zmagają się z inną chorobą sercowo-naczyniową, obecne w oleju rybim kwasy omega-3 mogą działać ochronnie. Wykazują bowiem działanie antyarytmiczne, przeciwzakrzepowe i przeciwmiażdżycowe. Poprawiają też funkcje śródbłonka naczyniowego, redukują stężenie triglicerydów oraz obniżają ciśnienie tętnicze.

Badacze sugerują, że konieczne są dalsze badania w celu określenia dokładnych mechanizmów rozwoju i prognozowania zdarzeń związanych z chorobami układu krążenia w przypadku regularnego stosowania suplementów z olejem rybnym.

Wyniki najnowszych badań nie dla wszystkich są zaskoczeniem, zwłaszcza że lekarze od lat przestrzegają przed sięganiem po suplementy diety na własną rękę.

Mało kto myśli też o działaniach niepożądanych, a te w przypadku przyjmowania zbyt dużych dawek kwasów omega-3 lub nadwrażliwości osobniczej są dość dotkliwe. Wśród najczęściej zgłaszanych są:

  • nudności,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia smaku,
  • bóle brzucha,
  • refluks,
  • wymioty,
  • zaparcia,
  • zapalenie żołądka lub jelit,
  • zaburzenia czynności wątroby,
  • trądzik,
  • swędzącą wysypka.

3. Suplementacja kwasami omega-3. Kiedy jest konieczna?

O zaletach kwasów omega-3 obecnych w oleju rybim mówi się od dawna. Suplementy tego typu (w postaci płynnej lub w kapsułkach) dostępne są w każdej aptece. Trzeba jednak sięgać po nie z rozwagą i dopiero wówczas, gdy zaleci to lekarz.

Warto też, by kwasy omega-3 były dostarczane wraz z dietą. Ich cennym źródłem są ryby, zwłaszcza łosoś, śledzie i makrela (jednak zawartość omega-3 jest w nich uzależniona od stanu fizjologicznego ryb, pory roku i akwenu połowu).

Kwasy omega-3 znajdziemy też w olejach roślinnych (zwłaszcza lnianym, rzepakowym, wiesiołkowym).

W profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia zaleca się podaż dwóch porcji ryb tygodniowo, w tym jednej tłustej, oraz podaż kwasu alfa-linolenowego (ALA) w postaci m.in. olejów roślinnych i orzechów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze