Miał trzy lata i ważył 50 kg. Jak dziś wygląda "gigantyczne dziecko"?
Kiedy miał 17 miesięcy ważył 30 kg, jako trzylatek - już 50 kg. Wiele osób oskarżało jego rodziców o przekarmianie dziecka. Dopiero po udziale w telewizyjnym show, udało się wyjaśnić przyczynę szybkiego przybierania na wadze Zacha Strenkerta.
1. Od urodzenia mierzył się z otyłością
Pochodzący z New Jersey Zach Strenkert od najmłodszych lat budził sporą sensację. Chłopiec w momencie urodzenia ważył pięć kilogramów. Rodzice już w pierwszych miesiącach życia niemowlaka zauważyli, że rośnie błyskawicznie - średnio przybierał o 1,5 kg w ciągu dwóch tygodni. To spowodowało, że w wieku trzech lat ważył tyle, co dorosły człowiek.
Rodzice od początku podejrzewali, że otyłość ich syna ma związek z jakimś schorzeniem, ale bezskutecznie szukali diagnozy. Zach Strenkert w jednym z wywiadów opowiadał, że wszyscy zarzucali jego mamie, że go przekarmia.
Do sprawy włączyły się w pewnym momencie nawet instytucje zajmujące się ochroną praw dzieci. Kiedy Zach był w piątej klasie, ważył 113 kilogramów i był wiecznie głodny.
2. Zespół Simpsona-Golabiego-Behmela (SGBS)
Przełomem w życiu rodziny był udział w telewizyjnym show. Amerykański dziennikarz Jerry Springer skontaktował ich z genetykami, którzy w końcu znaleźli przyczynę problemów Zacha. Okazało się, że cierpi na zespół Simpsona-Golabiego-Behmela (SGBS). To rzadka choroba genetyczna, która dotyka głównie mężczyzn.
Cechą charakterystyczną osób cierpiących na to schorzenie jest nadmierny przerost ciała, do tego często występują specyficzne cechy w obrębie twarzy, jak duże czoło, nos, usta czy język. Osoby z SGBS są narażone m.in. na choroby serca, a ok. 10 proc. w dzieciństwie choruje na nowotwory.
3. Po 27 latach pokonał otyłość
Zach Strenkert przez całe życie był otyły. Ciężkie doświadczenia z okresu pandemii zmobilizowały go do tego, żeby po raz kolejny podjąć walkę o zdrowie. Mężczyzna opowiada, że zaczął od drobnych zmian w maju 2020 r. - początkowo spacerował po 10 minut dziennie po ogródku. Dziś codziennie spaceruje przez ok. 45 minut.
28-latek zmienił także swoją dietę. Teraz dominują w niej takie potrawy, jak pierś z kurczaka, płatki zbożowe z orzechami czy koktajle proteinowe.
Systematyczna praca przyniosła efekty - schudł ponad 90 kilo. Strenkert dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami, by dodać innym otuchy i przekonać, że można schudnąć, mimo dodatkowych obciążeń związanych z chorobą. Obecnie waży 126 kg i podkreśla, że nigdy nie czuł się lepiej.
- Jeśli ja mogę to zrobić, każdy może. Musisz iść swoim tempem. Dojdziesz do celu, jeśli będziesz trzymał się drogi - przekonuje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.