Trwa ładowanie...

Miał trzy lata i ważył 50 kg. Jak dziś wygląda "gigantyczne dziecko"?

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
21.06.2023 09:49
Jako trzylatek ważył 50 kg. Przed 30-tką przeszedł metamorfozę - schudł 90 kg
Jako trzylatek ważył 50 kg. Przed 30-tką przeszedł metamorfozę - schudł 90 kg (YouTube)

Kiedy miał 17 miesięcy ważył 30 kg, jako trzylatek - już 50 kg. Wiele osób oskarżało jego rodziców o przekarmianie dziecka. Dopiero po udziale w telewizyjnym show, udało się wyjaśnić przyczynę szybkiego przybierania na wadze Zacha Strenkerta.

spis treści

1. Od urodzenia mierzył się z otyłością

Pochodzący z New Jersey Zach Strenkert od najmłodszych lat budził sporą sensację. Chłopiec w momencie urodzenia ważył pięć kilogramów. Rodzice już w pierwszych miesiącach życia niemowlaka zauważyli, że rośnie błyskawicznie - średnio przybierał o 1,5 kg w ciągu dwóch tygodni. To spowodowało, że w wieku trzech lat ważył tyle, co dorosły człowiek.

Kiedy miał 17 miesięcy ważył ponad 30 kg
Kiedy miał 17 miesięcy ważył ponad 30 kg (The Jerry Springer Show)

Rodzice od początku podejrzewali, że otyłość ich syna ma związek z jakimś schorzeniem, ale bezskutecznie szukali diagnozy. Zach Strenkert w jednym z wywiadów opowiadał, że wszyscy zarzucali jego mamie, że go przekarmia.

Zobacz film: "Zły tłuszcz dziedziczymy po ojcu"

Do sprawy włączyły się w pewnym momencie nawet instytucje zajmujące się ochroną praw dzieci. Kiedy Zach był w piątej klasie, ważył 113 kilogramów i był wiecznie głodny.

2. Zespół Simpsona-Golabiego-Behmela (SGBS)

Przełomem w życiu rodziny był udział w telewizyjnym show. Amerykański dziennikarz Jerry Springer skontaktował ich z genetykami, którzy w końcu znaleźli przyczynę problemów Zacha. Okazało się, że cierpi na zespół Simpsona-Golabiego-Behmela (SGBS). To rzadka choroba genetyczna, która dotyka głównie mężczyzn.

Cechą charakterystyczną osób cierpiących na to schorzenie jest nadmierny przerost ciała, do tego często występują specyficzne cechy w obrębie twarzy, jak duże czoło, nos, usta czy język. Osoby z SGBS są narażone m.in. na choroby serca, a ok. 10 proc. w dzieciństwie choruje na nowotwory.

3. Po 27 latach pokonał otyłość

Zach Strenkert przez całe życie był otyły. Ciężkie doświadczenia z okresu pandemii zmobilizowały go do tego, żeby po raz kolejny podjąć walkę o zdrowie. Mężczyzna opowiada, że zaczął od drobnych zmian w maju 2020 r. - początkowo spacerował po 10 minut dziennie po ogródku. Dziś codziennie spaceruje przez ok. 45 minut.

28-latek zmienił także swoją dietę. Teraz dominują w niej takie potrawy, jak pierś z kurczaka, płatki zbożowe z orzechami czy koktajle proteinowe.

Zach Strenkert zrzucił ponad 90 kg
Zach Strenkert zrzucił ponad 90 kg (FB)

Systematyczna praca przyniosła efekty - schudł ponad 90 kilo. Strenkert dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami, by dodać innym otuchy i przekonać, że można schudnąć, mimo dodatkowych obciążeń związanych z chorobą. Obecnie waży 126 kg i podkreśla, że nigdy nie czuł się lepiej.

- Jeśli ja mogę to zrobić, każdy może. Musisz iść swoim tempem. Dojdziesz do celu, jeśli będziesz trzymał się drogi - przekonuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze