Trwa ładowanie...

Miażdżyca kończyn dolnych – przyczyny, objawy, leczenie

Miażdżyca kończyn dolnych to przewlekłe schorzenie tętnic, mające swoje źródło w uszkodzeniu śródbłonka, którego komórki gromadzą duże ilości cholesterolu.

Miażdżyca kończyn dolnych jest wieloetapowym procesem skutkującym w ostateczności niedrożnością tętnic oraz zmniejszeniem ich elastyczności. Nieleczona miażdżyca kończyn dolnych może być przyczyną udaru, choroby wieńcowej, niedokrwienia a nawet tętniaka.

spis treści

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

1. Miażdżyca kończyn dolnych - przyczyny

Miażdżyca kończyn dolnych może powstać w wyniku:

Miażdżyca może być też spowodowana przez niektóre stany zapalne. Zmiany miażdżycowe mogą być zlokalizowane w wielu miejscach między innymi w nerkach, mózgu, sercu i kończynach dolnych.  

W początkowym etapie rozwoju, gdy do zmian dochodzi w naczyniach krwionośnych choroba przebiega bezobjawowo. Odczuwalne objawy pojawiają się dopiero, gdy dochodzi do zaburzenia ukrwienie tkanek.

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych może pojawić się w wyniku spożywania zbyt dużej ilości tłuszczów zwierzęcych
Miażdżyca tętnic kończyn dolnych może pojawić się w wyniku spożywania zbyt dużej ilości tłuszczów zwierzęcych

Miażdżyca może się objawiać na różne sposoby, jest to uzależnione od lokalizacji zmian miażdżycowych.

 • Zmiany zlokalizowane w okolicy łuku tętnicy głównej zaburzają przepływ krwi do kończyn górnych i są przyczyną choroby Takayashu.
 • Zmiany miażdżycowe znajdujące się w aorcie brzusznej i piersiowej utrudniają przepływ krwi w tętnicach krezkowych, nerkowych i rozwidleniu aorty. W wyniku czego może dojść do niedokrwienia przewodu pokarmowego, nadciśnienia wtórnego, oraz niedokrwienia kończyn dolnych tak zwanego zespołu Leriche’a.
 • Zmiany umiejscowione w tętnicy mózgu lub tętnicy szyjnej wewnętrznej zaburzają przepływ mózgowy, co w efekcie może skutkować powstaniem niewielkich ognisk rozmiękania mózgu. Miażdżyca tętnic mózgu jest bardzo niebezpieczna, może być na przykład przyczyną amnezji, zaburzeń osobowości i spostrzegawczości a nawet niedowładów. Pierwszymi objawami miażdżycy mózgowej są bóle głowy, apatia oraz omdlenia.
Produkty, które są zdrowe i mogą doprowadzić do miażdżycy vs. produkty, które prowadzą do miażdżycy, a które mogą uratować ci życie
Produkty, które są zdrowe i mogą doprowadzić do miażdżycy vs. produkty, które prowadzą do miażdżycy, a które mogą uratować ci życie [7 zdjęć]

Wiele spośród dostępnych na rynku płatków śniadaniowych jest przyrządzone z mocno przetworzonych ziaren

zobacz galerię

2. Miażdżyca kończyn dolnych - objawy

Miażdżyca kończyn dolnych objawia się bladością skóry, wyziębieniem oraz skurczami kończyn. Wraz z rozwojem choroby zaczynają się pojawiać zaczerwienienia, obrzęki a także postępująca martwica, która może być przyczyną ogólnoustrojowego zakażenia, czyli posocznicy.

zobacz też

3. Miażdżyca kończyn dolnych - leczenie

Miażdżyca kończyn dolnych jest chorobą, którą leczy się w sposób objawowy za pomocą farmakoterapii. Terapia ma na celu poprawę krążenia poprzez poszerzenie zwężonych naczyń krwionośnych. Leki usprawniają także metabolizm tłuszczów w organizmie oraz przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów.

Jednak najbardziej skuteczna w zapobieganiu powstania miażdżycy kończyn dolnych jest profilaktyka. Należy zdawać sobie sprawę, że w momencie pojawienia się pierwszych objawów miażdżyca kończyn dolnych jest już chorobą w zaawansowanej formie i wymaga leczenia za pomocą leków.

Aby tego uniknąć należy między innymi:

 • zdrowo się odżywiać,
 • unikać palenia tytoniu,
 • unikać stresu,
 • unikać noszenia ciasnych i wilgotnych butów,
 • unikać zbytniego obciążania kończyn dolnych,
 • unikać częstego wyziębiania kończyn.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Miażdżyca i cholesterol
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza