Miażdżyca kończyn dolnych – przyczyny, objawy, leczenie
Miażdżyca kończyn dolnych to przewlekłe schorzenie tętnic, mające swoje źródło w uszkodzeniu śródbłonka, którego komórki gromadzą duże ilości cholesterolu.
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
Miażdżyca kończyn dolnych jest wieloetapowym procesem skutkującym w ostateczności niedrożnością tętnic oraz zmniejszeniem ich elastyczności. Nieleczona miażdżyca kończyn dolnych może być przyczyną udaru, choroby wieńcowej, niedokrwienia a nawet tętniaka.
1. Miażdżyca kończyn dolnych - przyczyny
Miażdżyca kończyn dolnych może powstać w wyniku:
- stresu,
- spożywania dużej ilości tłuszczów zwierzęcych,
- cukrzycy,
- nadciśnienia tętniczego,
- czerwienicy prawdziwej.
Miażdżyca może być też spowodowana przez niektóre stany zapalne. Zmiany miażdżycowe mogą być zlokalizowane w wielu miejscach między innymi w nerkach, mózgu, sercu i kończynach dolnych.
W początkowym etapie rozwoju, gdy do zmian dochodzi w naczyniach krwionośnych choroba przebiega bezobjawowo. Odczuwalne objawy pojawiają się dopiero, gdy dochodzi do zaburzenia ukrwienie tkanek.
Miażdżyca może się objawiać na różne sposoby, jest to uzależnione od lokalizacji zmian miażdżycowych.
- Zmiany zlokalizowane w okolicy łuku tętnicy głównej zaburzają przepływ krwi do kończyn górnych i są przyczyną choroby Takayashu.
- Zmiany miażdżycowe znajdujące się w aorcie brzusznej i piersiowej utrudniają przepływ krwi w tętnicach krezkowych, nerkowych i rozwidleniu aorty. W wyniku czego może dojść do niedokrwienia przewodu pokarmowego, nadciśnienia wtórnego, oraz niedokrwienia kończyn dolnych tak zwanego zespołu Leriche’a.
- Zmiany umiejscowione w tętnicy mózgu lub tętnicy szyjnej wewnętrznej zaburzają przepływ mózgowy, co w efekcie może skutkować powstaniem niewielkich ognisk rozmiękania mózgu. Miażdżyca tętnic mózgu jest bardzo niebezpieczna, może być na przykład przyczyną amnezji, zaburzeń osobowości i spostrzegawczości a nawet niedowładów. Pierwszymi objawami miażdżycy mózgowej są bóle głowy, apatia oraz omdlenia.
2. Miażdżyca kończyn dolnych - objawy
Miażdżyca kończyn dolnych objawia się bladością skóry, wyziębieniem oraz skurczami kończyn. Wraz z rozwojem choroby zaczynają się pojawiać zaczerwienienia, obrzęki a także postępująca martwica, która może być przyczyną ogólnoustrojowego zakażenia, czyli posocznicy.
zobacz też
3. Miażdżyca kończyn dolnych - leczenie
Miażdżyca kończyn dolnych jest chorobą, którą leczy się w sposób objawowy za pomocą farmakoterapii. Terapia ma na celu poprawę krążenia poprzez poszerzenie zwężonych naczyń krwionośnych. Leki usprawniają także metabolizm tłuszczów w organizmie oraz przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów.
Jednak najbardziej skuteczna w zapobieganiu powstania miażdżycy kończyn dolnych jest profilaktyka. Należy zdawać sobie sprawę, że w momencie pojawienia się pierwszych objawów miażdżyca kończyn dolnych jest już chorobą w zaawansowanej formie i wymaga leczenia za pomocą leków.
Aby tego uniknąć należy między innymi:
- zdrowo się odżywiać,
- unikać palenia tytoniu,
- unikać stresu,
- unikać noszenia ciasnych i wilgotnych butów,
- unikać zbytniego obciążania kończyn dolnych,
- unikać częstego wyziębiania kończyn.
Komentarze