Trwa ładowanie...

Miliony Polek je stosuje. Zwiększają ryzyko zakrzepicy, zatoru

 Katarzyna Prus
09.09.2023 09:59
Zwiększają ryzyko zakrzepicy. Biorą je miliony Polek
Zwiększają ryzyko zakrzepicy. Biorą je miliony Polek (Getty Images)

Popularne leki przeciwbólowe mogą sprzyjać zakrzepicy. Ryzyko rośnie, jeśli zażywamy je podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Z tej formy zabezpieczenia korzysta aż 16 proc. Polek.

spis treści

1. Leki przeciwbólowe sprzyjają zakrzepicy

Chodzi o powszechnie stosowane środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Bierze się je m.in. na ból i gorączkę.

Tymczasem, jak sugerują nowe duńskie badania opublikowane na łamach "The BMJ", przyjmowanie takich leków podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Okazuje się, że takie połączenie może zwiększać ryzyko powstania zakrzepów krwi.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Leki przeciwbólowe i tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko zakrzepów
Leki przeciwbólowe i tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko zakrzepów (Getty Images)

Naukowcy prześledzili dane dwóch milionów kobiet w wieku od 15 do 49 lat.

Stwierdzono, że ryzyko było większe u kobiet stosujących ibuprofen, diklofenak i naproksen podczas stosowania tabletek złożonych zawierających progesteron i estrogen. Z kolei ryzyko było mniejsze u kobiet stosujących pigułki zawierające wyłącznie progestagen.

2. Antykoncepcja wysokiego ryzyka

Za hormonalną antykoncepcję wysokiego ryzyka uznano złożone pigułki zawierające 50 mcg estrogenu lub progestagen trzeciej lub czwartej generacji, a średniego - wszystkie inne złożone doustne środki antykoncepcyjne.

Badanie wykazało, że NLPZ-y brały 529 704 kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, przy czym najczęściej stosowanym był ibuprofen (60 proc.).

W ciągu średnio 10 lat odnotowano 8710 zakrzepów żylnych (2715 przypadków zatorowości płucnej i 5995 zakrzepicy żył głębokich), a 228 kobiet zmarło w ciągu 30 dni od diagnozy.

Naukowcy ustalili, że stosowanie NLPZ wiązało się z 11 dodatkowymi żylnymi zdarzeniami zakrzepowo-zatorowymi tygodniowo na 100 tys. kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną średniego ryzyka i 23 dodatkowymi zdarzeniami w przypadku antykoncepcji wysokiego ryzyka.

Eksperci zastrzegli, że badanie nie wykazało bezpośredniego związku, ale stwierdzili, że kobiety powinny mieć świadomość ryzyka. Z badania nie wynika też, jak czas przyjmowania NLPZ-ów wpływa na ryzyko.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze