Trwa ładowanie...

Młodzi ludzie tyją w czasie studiów

Avatar placeholder
15.12.2016 14:21
Młodzi ludzie tyją w czasie studiów
Młodzi ludzie tyją w czasie studiów

Młodzi ludzie zyskują około 5 kilogramów w ciągu lat studiów. Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie  Vermont.

1. Waga studentów skacze aż o 5 kilogramów

Aby zmierzyć przyrost masy ciała podczas lat spędzonych na uczelni, naukowcy zaprosili około 100 pierwszaków na studium na temat ćwiczeń i wagi. Tam mierzyli indeks masy ciała (BMI) uczestników cztery razy w tym samym roku, a następnie ponownie (dla 86 uczniów, którzy pozostali w badaniu) na końcu pod koniec studiów.

Podczas ich ostatniego pomiaru, studenci odpowiedzieli również na pytania dotyczące diety, aktywności fizycznej i innych czynników, które mogą wpływać na zdrowie i wagę.

W tym czasie, średnia masa uczestników wzrosła z 73 do 78 kilo. Odsetek uczniów, którzy mięli nadwagę lub otyłość również wzrósł z 23 procent do 41 procent.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Pięć kilogramów w ciągu 4 lat - tak przybiera na wadze statystyczny student
Pięć kilogramów w ciągu 4 lat - tak przybiera na wadze statystyczny student (Shutterstock)

Studenci przybrali około jednej trzeciej tego ciężaru podczas pierwszego roku na studiach. Ale autorzy badań twierdzą, że fakt, iż studenci tyją, będzie ważną podstawą do opracowania nowego systemu ćwiczeń.

"Te odkrycia sugerują, że pracownicy służby zdrowia nie powinni ograniczać programu ćwiczeń tylko do tego pierwszego roku, ale rozszerzyć go na wszystkie cztery lata studiowania" - mówi autor badania, dr Lizzie  Pope, zajmująca się nauką o żywieniu i żywności.

2. Większość młodych ludzi nie ćwiczy

Zobacz także

Badanie, które zostało opublikowane w „Journal of Nutrition Education and Behavior”, wykazało również, że większość studentów nie spełnia zalecanych poziomów spożycia owoców i warzyw, a tylko 15 procent stosuje 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej pięć razy w tygodniu.

Elementy te nie wydają się mieć bezpośredniego wpływu na przyrost masy ciała lub BMI, ani też inne czynniki stylu życia, takie jak picie alkoholu, status związku lub miejsce, gdzie stołowali się młodzi ludzie. Ale autorzy nie są w stanie wykluczyć, że te elementy wpływają na wynik.

Niezależnie od tego, studenci przybierali na wadze, a wzrost jest niepokojący. Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia szerokiej gamy problemów zdrowotnych, w tym cukrzycy, nadciśnienia i zespołu policystycznych jajników i może przyczynić się do stresu i depresji.

Dolegliwości, które prowadzą do otyłości
Dolegliwości, które prowadzą do otyłości [7 zdjęć]

Otyłość to nadmierne zgromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, niosące bardzo negatywne skutki dla

zobacz galerię

Jedno z badań wykazało, że mężczyźni, którzy weszli w dorosłość jako otyli, dwa razy częściej umierali przedwcześnie, niż ich rówieśnicy o normalnej masie ciała.

"To badanie i wcześniejsze eksperymenty sugerują, że studenci mają skłonność do przybierania na wadze. To może mieć wpływ na ich zdrowie w teraźniejszości, a nawet znacznie w przyszłości. Ważnym elementem każdej strategii zahamowania epidemii otyłości byłoby kierowanie tej populacji  po zakończeniu ich doświadczenia na uczelni" - powiedział Pope.

Wyniki były zaskakujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że były to w większości białych studentów, którzy zgłosili się do badania, które było reklamowane jako sposób zachęcenia do ćwiczeń. Mniejszości i osoby z niższym wykształceniem są tradycyjnie narażone na większe ryzyko otyłości.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze