Morfologia krwi to badanie profilaktyczne, które należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Pozwala na kompleksową ocenę pracy całego organizmu i może pomóc we wczesnym wykryciu wielu chorób.
Morfologia to badanie diagnostyczne, ale specjalistyczne. Jej wynik należy skonsultować z lekarzem. Nie zawsze poszczególne parametry są zrozumiałe dla wszystkich.
Dla każdego z nich jednak podany jest zakres norm, który może pozwolić badanemu stwierdzić wstępnie, czy wszystko jest w porządku.
Oczywiście zależy to od wielu czynników i czasem pacjent, który mieści się w normach, może mieć zdiagnozowaną jakąś chorobę.
Dla przykładu - normy TSH wahają się od 0.4 do 4.4, jednak osoby młode (po 20 roku życia) powinny mieścić się poniżej wartości 1.0.
Mimo że w badaniach krwi wartość TSH będzie prawidłowa, lekarz może zdiagnozować niedoczynność lub nadczynność tarczycy.
Na ostateczny wynik może mieć wpływ także wiek, płeć, stopień aktywności fizycznej, etc.
Morfologia krwi zawiera w sobie takie parametry, jak określenie liczby elementów składowych krwi - krwinek czerwonych, białych i płytek krwi.
Oprócz tego morfologia obejmuje także określenie poziomu hemoglobiny, hematokrytu i procentowego udziału leukocytów, czyli białych krwinek.
- RBC - liczba czerwonych krwinek
- WBC - liczba białych krwinek
- PLT - liczba płytek krwi
- HGB - hemoglobina
- HCT - hemotokryt
- MCV - średnia objętość krwinki czerwonej
- MCH - średnia waga hemoglobiny w krwince
- MCHC - średnie stężenie hemoglobiny w krwince
- RDW - miara zróżnicowania wielkości erytrocytów
- RET - liczba retykulocytów, czyli "prekursory" krwinek czerwonych.
Należy być na czczo, a jeśli dodatkowo wykonujemy także inne badania (np. poziom glukozy czy TSH), warto nie jeść minimum 12 godzin przed pobraniem krwi.
Ostatni posiłek powinien być lekkostrawny, nie należy też pić słodzonych napojów, kawy ani herbaty. Dopuszczalna jest tylko woda.
Jeśli na stałe bierzemy leki codziennie o tej samej porze, przyjmujemy je normalnie. Wszystkie pozostałe (np. te, które musimy wziąć na chwilę przed posiłkiem) przyjmujemy dopiero po badaniu.
O każdym przyjętym przed badaniem lekiem należy poinformować personel.
Nie należy też wykonywać dzień wcześniej ćwiczeń fizycznych. Kilka dni przed badaniem należy także zrezygnować z picia alkoholu, kawy i palenia papierosów. To takie może zaburzać wyniki, a nadmierny wysiłek zagęszcza krew.
Jeśli badanie krwi nas stresuje lub obawiamy się, że możemy zasłabnąć, warto zabrać ze sobą bliską osobę i kilka kostek gorzkiej czekolady.