Trwa ładowanie...

Mycosyst - skład, wskazania, zastosowanie, środki ostrożności

 Kinga Olchowy
27.07.2023 18:15
Mycosyst to lek przeciwgrzybiczy o działaniu ogólnym
Mycosyst to lek przeciwgrzybiczy o działaniu ogólnym (123rf)

Mycosyst to lek przeciwgrzybiczy o działaniu ogólnym. Stworzony jest przez grupę medyczną Gedeon Richter Polska i jest dostępny wyłącznie na receptę. Stosuje się go w przypadku zakażeń grzybiczych o różnej przyczynie i nasileniu. Kiedy warto po niego sięgnąć, jak działa i kiedy zachować szczególną ostrożność?

spis treści

1. Czym jest Mycosyst i jak działa?

Mycosyst to lek przeciwgrzybiczy dostępny w formie kapsułek. Substancją czynną preparatu jest flukonazol - pochodna tirazolu, wykazuje silne działanie antygrzybicze i przeciwdrożdżakowe.

Skład leku Mycosyst to opróc flukonazolu także: laktoza bezwodna, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, talk, powidon, indygotyna, dwutlenek tytanu i żelatyna. Recepta na preparat może być wystawiona przez każdego lekarza.

Zobacz film: "Domowa kąpiel przeciwgrzybiczna"

Lek dostępny jest w kilku dawkach - substancja czynna może być wykorzystana w stężeniu 50, 100 lub 200 miligramów.

2. Wskazania do stosowania Mycosystu

Lek przepisuje się w przypadku zakażeń grzybiczych o różnym pochodzeniu i różnym nasileniu. Głównym wskazaniem do stosowania leku Mycosyst jest:

W przypadku infekcji intymnych, czyli grzybiczych zakażeń pochwy lub penisa, a także w przypadku grzybic skóry i paznokci, po Mycosyst sięga się dopiero wtedy, kiedy miejscowe leczenie przy pomocy maści nie przyniesie efektów.

Mycosyst w przypadku leczenia grzybicy jamy ustnej stosuje się głównie u dzieci. Mali pacjenci mogą przyjmować lek również wtedy, jeśli ich odporność jest osłabiona.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2.1. Mycosyst a przeciwwskazania

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania Mycosystu jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek ze składników pomocniczych lub na substancję czynną. Otoczka kapsułki zawiera laktozę, a zatem osoby, które jej nie tolerują, powinny zachować szczególną ostrożność.

Również kobiety w ciąży nie powinny sięgać po Mycosyst, chyba że zakażenie zagraża życiu dziecka lub matki. Wtedy decyzję o podaniu leku podejmuje lekarz prowadzący ciążę lub diagnozujący zakażenie.

Także mamy karmiące powinny zachować ostrożność, ponieważ flukonazol może przenikać do mleka.

2.2. Dawkowanie

Dawkowanie leku Mycosyst w dużej mierze zależy od rodzaju zakażenia i stopnia nasilenia objawów. Zwykle stosuje się jedną lub 2 kapsułki na dobę, aż do ustąpienia wszystkich objawów zakażenia. Warto pamiętać, że Mycosyst w formie kapsułek stosowany jest tylko u dorosłych. W przypadku dzieci stosuje się wlewy dożylne.

3. Środki ostrożności

Podczas stosowania leku Mycosyst warto zachować szczególną ostrożność podczas codziennych obowiązków. Preparat może wpływać negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów i maszyn, a także upośledzać koncentrację.

3.1. Możliwe skutki uboczne

Wśród działań niepożądanych Mocisystu najczęściej wymienia się:

3.2. Mycosyst a interakcje

Przed zastosowaniem leku Mycosyst należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Mycosyst może wejść w niepożądaną interakcję z:

  • lekami przeciwzakrzepowymi,
  • lekami przeciwcukrzycowymi,
  • fenytoiną,
  • teofiliną,
  • hydrochlorotiazydem,
  • terfenadyną,
  • cyzaprydem,
  • astemizolem,
  • pimozydem,
  • erytromycyną,
  • chinidyną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze