Będą darmowe do końca roku. Skorzystać może aż 20 mln pacjentów
Bezpłatne usługi medyczne oferowane w ramach programu profilaktycznego mają być dostępne przez dodatkowe sześć miesięcy. Mowa tu o badaniach takich jak m.in. morfologia, profil lipidowy, próby wątrobowe, ale nie tylko.
1. Program pilotażowy “Profilaktyka 40 plus”
Propozycja obejmująca przedłużenie programu profilaktycznego o kolejne sześć miesięcy jest obecnie na etapie konsultacji publicznych, co może wydłużyć możliwość skorzystania z darmowych badań profilaktycznych aż do końca 2024 roku.
Według informacji podanej w rządowej witrynie pacjent.gov.pl, program ten kierowany jest do pacjentów powyżej 40. roku życia, którzy “nie korzystali z niego wcześniej lub skorzystali z niego, ale minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w ramach programu” oraz “uzupełnili ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w przychodni POZ uczestniczącej w programie lub w aplikacji mojeIKP”.
Wśród bezpłatnych dla pacjentów badań objętych programem znajdują się:
- morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie glukozy we krwi,
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,
- poziom kreatyniny we krwi,
- badanie ogólne moczu,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT),
- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity (dla mężczyzn).
2. Jak zapisać się na darmowe badania?
Nowelizacja rozporządzenia dot. funkcjonowania programu profilaktycznego wprowadzi jednak zmianę w postaci rezygnacji z możliwości zapisów telefonicznych poprzez infolinię. Z usług można więc skorzystać przez Internetowe Konto Pacjenta bądź bezpośredni kontakt z placówką NFZ, do której jesteśmy zapisani.
Jak podkreślają specjaliści medycyny rodzinnej, program już na ten moment pozwolił zwiększyć liczbę diagnoz u pacjentów po 40. roku życia i znacząco poprawił dostępność i świadomość badań. Lekarze są zdania, że efekty wzmożonej profilaktyki mogą być widoczne już za kilka lat, a największą korzyścią będzie mniejsza ilość powikłań cukrzycy, a także mniej przypadków zawałów czy udarów, które w Polsce w dalszym ciągu stanowią ogromny problem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.