Nadmiar witaminy D może zagrażać zdrowiu. Te objawy skonsultuj z lekarzem
Witamina D jest bardzo ważna dla zdrowego funkcjonowania organizmu, dlatego kluczowe jest, by nie dopuścić do jej niedoboru. Jednak nadmiar tego składnika także może mieć niekorzystne działanie. Po czym rozpoznać, że mamy za dużo witaminy i czym to grozi?
W tym artykule
Witamina D i jej funkcje
Witamina D wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Wytwarzana jest przez organizm pod wpływem światła słonecznego, przez co nazywa się ją "witaminą słońca". Jest rozpuszczalna w tłuszczu i magazynowana w organizmie.
Do najważniejszych jej zadań należy utrzymanie kości i zębów w dobrej kondycji. Jest niezbędna do właściwego przyswajania wapnia, magnezu, żelaza, cynku i wielu innych składników mineralnych, uczestniczy w przemianach metabolicznych fosforu oraz wapnia. Pomaga także w asymilacji witaminy A. Zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, zwłaszcza jeśli chodzi o raka piersi, prostaty i okrężnicy.
Wśród licznych jej funkcji wymienia się również wzmacnianie układu immunologicznego, wspieranie prawidłowej pracy nerek, utrzymanie w dobrej kondycji układu nerwowego i mięśniowego. Odpowiednia ilość witaminy D może chronić przed rozwojem niektórych dolegliwości skórnych i zmniejszać stany zapalne skóry.
Polacy o niebezpiecznej modzie. Zapytaliśmy, co sądzą o "snusach"
Niedobór witaminy D – czym się charakteryzuje?
Niedobór witaminy D przekłada się na zaburzenia w wielu różnorodnych procesach zachodzących w organizmie. Wśród dzieci powoduje krzywicę, czyli chorobę diagnozowaną zazwyczaj u dzieci w wieku od 3 miesięcy do 2 lat, która prowadzi do zmian w układzie kostnym i zaburzeń rozwojowych.
Zbyt niska zawartość witaminy słońca wpływa na pogorszenie odporności organizmu, osłabienie mięśni, późniejsze ząbkowanie, rozwój próchnicy oraz problem z nadmierną produkcją potu. Wśród objawów niedoboru witaminy D u dorosłych osób często wymienia się także osteoporozę, bóle kończyn (kości, mięśni i pleców), powolne gojenie się ran, skurcze mięśni, zaburzenia nastroju, depresję, a u kobiet także wypadanie włosów.
Wśród czynników, które wpływają na obniżenie produkcji witaminy D, można wymienić:
- pigmentację skóry – im skóra ma ciemniejszy kolor, tym tworzy się mniej witaminy D,
- zanieczyszczenia powietrza – spowodowane przez smog czy dym,
- warunki pogodowe – mgła,
- różnego rodzaju "zasłaniacze” słońca – zasłony, firanki, okna, kapelusze,
- wiek – im jesteśmy starsi, tym bardziej obniża się nasza zdolność do produkowania tej witaminy.
Bardzo ważne jest wydłużanie czasu spędzonego na słońcu albo wzbogacenie swojego menu o pożywienie, które dostarcza witaminy słońca. Z tego względu zaleca się, by w razie wystąpienia niepokojących objawów skontaktować się z lekarzem, który zaleci wykonanie odpowiednich badań.
Nadmiar witaminy D – czym się charakteryzuje?
Nie tylko niedobór witaminy D może być zagrożeniem dla zdrowia – równie niebezpieczny jest jej nadmiar. Przyjmowanie zbyt wysokich dawek może mieć szkodliwe, potencjalnie toksyczne działanie. Nadmierne ilości tej witaminy skutkować mogą zwapnieniem tkanek, które jest w wielu przypadkach nieodwracalne. U osób w starszym wieku zbyt duża ilość witaminy D może doprowadzić do nagromadzenia wapnia w komórkach, powodując zaburzenia w gospodarce enzymatycznej. W efekcie przyspiesza to rozwój schorzeń degeneratywnych.
Wysokie dawki witaminy D mogą mieć jeszcze inne konsekwencje. Przyczyniać się mogą do podwyższenia poziomu fosforu i wapnia, co może prowadzić do nadmiernie intensywnego wapnienia kości i zębów, tworzenia się kamieni wapniowych w nerkach. Kolejnym negatywnym skutkiem jest odkładanie się złogów wapniowych w ścianach krwionośnych.
Przyjmowanie za dużych dawek witaminy D może powodować objawy zatrucia. W takich przypadkach organizm wysyła jasne sygnały w postaci złego samopoczucia, biegunki, uczucia intensywnego pragnienia, swędzenia oczu oraz skóry.
Przyczyny nadmiaru witaminy D
Negatywne skutki nadmiaru witaminy D nie są zazwyczaj wynikiem odżywiania, czy też wielogodzinnej ekspozycji na słońce. Przedawkowanie, do którego dochodzi stosunkowo rzadko, jest zazwyczaj związane z przyjmowaniem w niewłaściwi sposób preparatów farmakologicznych witaminy D.
Toksyczne działanie wywołane nadmiarem powiązane jest najczęściej ze stosowaniem suplementów w dawce czterokrotnie większej od zalecanych ilości. Taki stan wymaga konsultacji z lekarzem i podjęcia natychmiastowych działań.
Objawy nadmiaru witaminy D
Jakie objawy mogą świadczyć o nadmiarze witaminy D w organizmie? Oto kilka oznak, które powinny wzbudzić nasz niepokój:
zbyt częste oddawanie moczu,
nudności,
wymioty,
zmęczenie,
osłabienie,
ból brzucha,
ból głowy,
utrata apetytu,
problemy jelitowe (najczęściej zaparcia),
trudności z koncentracją i problemy z pamięcią,
wzmożone pragnienie,
pogorszenie nastroju i tzw. huśtawki nastroju, a czasem nawet depresja.
Źródła
- Dagmara Dąbek
- „Abecadło witamin i pierwiastków", Stanisław K. Więckowski
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.