Nadmierne pragnienie
Nadmierne pragnienie – jak sama nazwa wskazuje – jest to chęć spożywania dużej ilości płynów. Przyczyn nadmierniego pragnienia jest wiele. Woda jest bardzo ważnym składnikiem naszego organizmu i stanowi aż 60% naszego ciała. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, ponieważ reguluje homeostazę całego organizmu. Dziennie powinniśmy wypijać minimum 1,5 litra wody, dlatego też uczucie pragnienia to naturalny sygnał dający nam do zrozumienia, że naszemu organizmowi potrzebna jest woda, którą tracimy w ciągu całego dnia poprzez pocenie się czy podczas wydalania produktów przemiany materii. Niestety, ma to też skutki uboczne.
1. Przyczyny nadmiernego pragnienia
Nadmierne pragnienie powodują:
- choroby gorączkowe,
- choroby przewodu pokarmowego (długotrwałe wymioty, ciężkie biegunki, zapalenie otrzewnej, zwężenie przełyku i odźwiernika),
- choroby endokrynologiczne (cukrzyca, moczówka prosta, nadczynność przytarczyc, akromegalia, pierwotny aldosteronizm),
- choroby spichrzeniowe,
- obfite krwotoki,
- niektóre leki (np. atropina, salicylany),
- ciężkie nerwice,
- niewydolność nerek.
Wysoka temperatura i zwiększony wysiłek fizyczny u zdrowych osób również mogą powodować zwiększenie pragnienia lub nadmierne spożywanie alkoholu. Nadmierne pragnienie powoduje wypijanie większej ilości płynów niż zalecają lekarze, co prowadzi do wielomoczu. Stan ten może współistnieć ze zmniejszonym wydzielaniem śliny. Rozróżniamy m.in. nadmierne pragnienie z ostrym bólem; ze zmianami w morfologii; ze wzmożonym apetytem, ospałością i częstomoczem; z biegunkami; z uczuciem suchości w ustach; z grypą i przeziębieniem; z towarzyszącym bólem głowy; z omdleniami i osłabieniem.
2. Objawy nadmiernego pragnienia
Jeśli mamy do czynienia z nadmiernym pragnieniem, to objawy uzależnione są od przyczyn występującego zaburzenia. Często daje o sobie znać ostrym bólem w nadbrzuszu, przyśpieszonym biciem serca, trudnościami w przełykaniu lub krwistymi wymiotami, a nawet wydalaniem do 25 litrów moczu, niskim poziomem hemoglobiny, wysuszeniem skóry, zmęczeniem, wzmożonym apetytem, ospałością, biegunkami, suchością w ustach, omdleniami, silnymi dreszczami z wysoką temperaturą i potami. Warto dodać, iż wszystkie te objawy występują razem z piciem bardzo dużych ilości płynów.
3. Zapobieganie i leczenie nadmiernego pragnienia
Leczenie zależy od przyczyn i objawów, ale najczęściej w celu leczenia należy zgłosić się do lekarza, ponieważ niewyleczona cukrzyca czy krwiste wymioty mogą prowadzić do śmierci. Jeśli zaś mamy anemię, możemy spożywać pokarmy bogate w żelazo, takie jak: ziemniaki, brokuły, rodzynki, płatki owsiane, czerwone mięsa oraz nie pić kawy i herbaty do posiłków. W przypadku biegunki powinniśmy powstrzymać się od jedzenia, ale pić za to małe ilości ciepłych płynów. Należy również unikać spożywania przede wszystkim mleka i alkoholu. Jeśli towarzyszą nam dodatkowo grypa lub przeziębienie, należy pić dużo w trakcie trwania gorączki. Natomiast w przypadku dreszczy, które mogą być objawami malarii, należy udać się do specjalisty od chorób tropikalnych. Nadmierne pragnienie to zaburzenie, które wpływa na cały organizm, dlatego należy dbać o swoje zdrowie, a niepokojące objawy natychmiast zgłaszać do lekarza.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.