Nadpłodnienie - charakterystyka, nadpłodnienie a superfetacja
Nadpłodnienie, nazywane przez lekarzy również superfekundacją (łac. superfoecundatio, od super- i fecundus 'płodny') to określenie, które odnosi się do zapłodnienia odrębnych komórek jajowych uwolnionych w trakcie jednego cyklu owulacyjnego u kobiety. Zjawisko to nie występuje u ludzi bardzo często. Co warto o nim wiedzieć? Czym różni się nadpłodnienie od superfetacji?
1. Co to jest nadpłodnienie?
Nadpłodnienie, określane także mianem superfekundacji jest terminem, który oznacza zapłodnienie odrębnych komórek jajowych pochodzących z jednego cyklu owulacyjnego przy udziale plemników pochodzących z różnych stosunków seksualnych odbytych na przestrzeni krótkiego czasu. Ponowne zapłodnienie może nastąpić po upływie od trzech do czternastu dni. Ciąży, która jest ściśle związana z nadpłodnieniem nie nazywa się ciążą bliźniaczą. Tę będącą skutkiem nadpłodnienia określa się mianem ciąży dwojaczej.
Warto podkreślić, że na przestrzeni ostatnich lat media informowały o przypadkach urodzenia dzieci pochodzących od różnych ojców. Tego typu sytuacja może mieć miejsce, kiedy kobieta w trakcie jednego cyklu owulacyjnego odbywała stosunki seksualne z różnymi osobami płci męskiej. Choć wielu osobom może wydawać się to nieprawdopodobne, natura udowadnia, że również takie sytuacje się zdarzają.
2. Nadpłodnienie a superfetacja
Superfetacja jest terminem, który odnosi się do zapłodnienia dodatkowego. W przeciwieństwie do nadpłodnienia zjawisko to nie występuje w trakcie jednego cyklu owulacyjnego, a dwóch. Do zapłodnienia oraz implantacji drugiej komórki jajowej do macicy może dojść nawet kilka tygodni po pierwszym zapłodnieniu. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, są jednak możliwe. Częściej występują u kobiet zapłodnionych metodą in vitro. Oprócz zabiegów in vitro na wystąpienie takiego zjawiska może wpływać również inny czynnik, tzn. stosowanie kuracji hormonalnej, która prowadzi do hiperowulacji.
3. Jakie warunki muszą zostać spełnione, by doszło do superfetacji?
Jakie warunki muszą zostać spełnione, by doszło do zjawiska zwanego superfetacją? Pierwszym warunkiem jest owulacja, która występuje u kobiety, mimo pierwszej ciąży. Kiedy dojdzie do uwolnienia komórki jajowej, musi dojść do zapłodnienia przez plemnik. Ostatnim warunkiem jest prawidłowe zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy kobiety spodziewającej się już dziecka.
ROZWIĄŻ TESTY I PRZEKONAJ SIĘ:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.